Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7342 Lv.
GBP GBP 2.2132 Lv.
TRL TRL 0.4948 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Haziran 2017
HABERLER » Bulgaristan
AB Adalet Divanı, hava kirliliğinden dolayı Bulgaristan’ı mahkum etti

AB Adalet Divanı, hava kirliliğinden dolayı Bulgaristan’ı mahkum etti

05 Nisan 2017

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, hava kirliliğinden dolayı ülkemizi mahkum etti. Lüksemburg’da bulunan AB Adalet Divanı’nın kararı Hava Kalitesi Çerçeve Direktifinin uygulanmasına ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesinden kaynaklanıyor. Karara göre 2007-2014 döneminde Sofya, Filibe, Varna ve Kuzey, Güneybatı ve Güneydoğu Bulgaristan’da havadaki ince partikül madde değerlerine ilişkin yıllık ve günlük sınır değerlerinin sistematik ihlalleri olmuştur. Bulgaristan’daki hava kirliliğinden toplam 29 şehrin sakinleri etkilenmiştir.

Avrupa Komisyonu, AB üyesi ülkelerin imzaladığı sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğinin tespit edilmesi üzerine mahkemeye başvurdu. Mahkemenin ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirmediğini tespit etmesi halinde onların buna derhal son vermesi gerekir. Avrupa Komisyonu’nun tekrar mahkemeye başvurması halinde mahkum edilen devletin karara uymadığı tespit edilirse, bu defa mahkeme o devlete karşı ceza uygulayabilir.

Bu arada ülkede hava kirliliği devam ediyor. Bu kış, Sofya’da yüksek seviyede tehlikeli olan partikül madde miktarının 8 kat fazla olduğu ölçüldü.

2015 yılında Filibe Bölge Sağlık Müfettişliği, Filibe kentinde hava kirliliğine karşı kuruma açılan toplu davayı kazandı. Bu dava kurumun hava kirliliğine tepkisiz kalmasına karşı ülkede açılan ilk toplu davaydı, ancak mahkeme şikayetin asılsız olduğuna karar verdi. 2017 yılında toplu dava üst mahkemeye taşındı. Ancak Veliko Tırnovo İstinaf Mahkemesi de vatandaşların şikayetini reddetti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1656


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD   Webdesign