Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7396 Lv.
GBP GBP 2.2649 Lv.
TRL TRL 0.4886 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Mayıs 2017
YORUM

HÖH’ün kalesini yine yıkamadılar

28 Ekim 2015

Sebahat NECİB
Kırcaali, Güney Bulgaristan’da bulunan Rodop dağlarının kalbinde kuruludur. En büyük özelliği Bulgaristan’da, Balkanlar’da ve Avrupa’da etnik modelin simgesi haline gelmesidir. Farklı etnik ve dini topluluklara mensup Kırcaaliler arasında son derece hoşgörü, huzur, barış, sevgi ve saygı mevcuttur. Öyle ki, Kırcaali şehri hakkıyla “Hoşgörünün Başkenti” unvanını kazanmıştır. Kırcaali, Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Kırcaali, bizim kalemizdir!

Ancak her daim kalemize göz dikenler oldu. Yıkmak isteyip, aramıza fitne sokmak isteyenler… Bir kez daha şahit olduk ki, yapılan son yerel seçimlerde istenilen yıkım gerçekleştirilemedi.

Avrupa’nın, Balkanlar’ın ve Bulgaristan’ın gözü her daim Kırcaali’de oldu. Bu seçimlerde de yine öyle olduğunu bir kez daha kanıtlandı. Tüm medyalar Kırcaali’deydi, yapılan tüm haberlerde “HÖH’ün kalesi olan Kırcaali, “yıkılacak” mı” diye her gün haber çıkıyordu.

Bilmiyorlardı ki, bizler bu kaleyi canla başla nasıl kollayıp koruduğumuzu, bizi öldürmeyen acının daha da güçlendirdiğini.

Bu seçimlere de böyle başlanıldı. HÖH, 14 aday adayı içerisinden en başarılı, en bilgili, en sevilen, Kırcaali sancağının yılmaz bekçisi Müh. Hasan Azis’ten yana tercihini yaptı. Her zaman olduğu gibi çalınmadık kapı, sıkılmadık el, camilerde okunmadık mevlit bırakılmaksızın, herkes kalesi uğruna el ele verip tek yumruk oldu.

Bir de Kırcaali’mizi köylerden ayırmak isteyenler oldu. Bizi bizden ayırmak, bir anayı yavrusundan ayırmak isteyenler… Et tırnaktan ayrılır mı hiç?!

Bulgar medyalarında sıkça boy gösteren GERB Milletvekili Tsveta Karayançeva, medya üzerinden saldırılarından bizleri mahrum bırakmadı. Karayançeva’nın bir açıklamasında “HÖH’ün kalesini bu kez yıkamazsak, bir daha asla yıkamayız” diye belirtmişti. Şimdi de kaybetmeyi hazmedemeyen Karayançeva, HÖH’ün seçim sonuçlarının bu kadar yüksek olmasını Türkiye’den gelen vatandaşlara bağladığını iddia ederek, Savcılığa başvurduğunu açıkladı. “it ürür, kervan yürür” misali.

Günlük çıkarları için aramızdan ayrılanlar oldu. Aramıza fitne sokup bizi bölenler oldu. Kırcaali ilçesindeki 94 köyden 68 köyde diğer partilerden adaylar çıkarıldı. Tek bir hedef vardı, kalemizi yıkmak. O da aramızdan olanları seçip kalemizi onlara yıktırtmaktı. Hedef, başarısızlıkla sonuçlandı!

Geçmişini unutup, geleceğine kör olarak devam edenlere tek bir cümlem var “Bizlerin bizlerden başka dostu yoktur!”. Bir de bizi bölmek isteyenlere, kalemizi yıkmaya çalışanlara selam olsun “Bizi öldürmeyen acı güçlendirir”.

Ziyaretci sayısı: 6010


YAZARIN DİĞER YAZILARI

« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD   Webdesign