Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Haziran 2019
HABERLER » Balkanlar
BAL-GÖÇ 28. Yılını Coşkuyla Kutladı

BAL-GÖÇ 28. Yılını Coşkuyla Kutladı

18 Ocak 2013

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (BAL-GÖÇ) kuruluşunun 28. yıldönümü Çelik Palas Otel’de gerçekleşen görkemli balo ile coşku içinde kutlandı.

Düzenlenen geceye Bursa ve çevre il ve ilçelerde yaşayan tüm üyeler, yönetim kurulu üyeleri, Bal-göç Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve çok sayıda davetli katıldı. Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu yaptığı konuşmasında Balkan göçlerini ve yaşanan asimilasyon politikasını değerlendirerek 28. yaşına giren Balgöç ’ün gelişimsel sürecini anlattı.

Gençoğlu; “1980 ’li yılların ortalarında Bulgaristan tarihine kara leke olarak geçmiş olan Jivkov rejiminin asimilasyon politikası sırasında, orada yaşanan mezalimi dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuş olan Bal-göç, gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında 27 senedir yapmış olduğu çalışmalarla amaçları doğrultusunda çok büyük işler başarmıştır. Rahmetli babam Mümin Gençoğlu ve dava arkadaşları tarafından kurulan Balgöç ’ün bende yurt dışı faaliyetlerini yürütüyordum. Asimilasyonu dünyaya duyurabilmek amacıyla Birleşmiş Milletler, Uluslararası Af Örgütleri, Avrupa Güvenlik İşbirliği toplantıları, İslam Konferansı gibi tüm kuruluşlar nezdinde çalışmalar yapılmış ve olayların dünyanın gündemine alınması sağlanmıştır.

1989 yılında yaşanan yoğun göç sırasında kardeşlerimiz doğup, büyüdükleri topraklardan kopartılarak göçe zorlanmıştır. O zaman dimdik ayakta duran Bal-göç yüce Türk milletinin de desteğiyle, kardeşlerimiz birçok sorununun halli ve yaşamları sırasında karşılaştıkları zorlukları aşabilmesi için çok önemli çalışmalar yapmıştır. Bir müddet sonra Bulgaristan’da Jivkov rejimi yıkılarak yerine insan haklarına saygılı, Avrupa ile entegre olmaya başlayan bir oluşumun başlamasıyla birlikte Bal-göç de değişim göstermiş ve iki ülke arasında dostluk köprülerinin kurulabilmesi için çalışmalara başlamıştır” dedi.

Bu çalışmalar ile birlikte Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonunda zamanın T.C. Başbakanı Mesut Yılmaz ile birlikte, Bulgaristan Başbakanı Ivan Kostov ‘un soydaşlarımızdan ve Türkiye’den özür dilemiş olduğu mitinge ev sahipliği yapılmıştır.
Bulgaristan’dan Türkiye ‘ye göç eden kardeşlerimizin gerek Bulgaristan’da ve gerekse Türkiye’de sorunlarının hallinde çok önemli görevler üstlenilmiştir.

BAL-GÖÇ Her Zaman Soydaşlarının Yanında Bir Güç

Her zaman söylediğimiz bir şey var. Asimilasyon sırasında göçe zorlanan kardeşlerimiz bulundukları topraklardan kopartılarak zorunlu göçe zorlanmışlardır. Dolayısı ile bu kardeşlerimiz her zaman hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan hem doğup büyüdükleri Bulgaristan’da ve hem de zorunlu göçe zorlandıkları Türkiye’de seçme, seçilme ve yaşama haklarına sahip olmaları gerekmektedir.

Bu taleplerimiz bugün komşumuz, dostumuz ve ortak çıkarlarımız olan Bulgaristan yetkililerince de kabul görmüş ve soydaşlarımızın kurulan sandıklarda da hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın oy kullanmaları sağlanmaktadır ve sağlanmaya devam edeceğine inancımız tamdır.

Bugün yapmış olduğu etkin çalışmalar neticesinde Bal-göç mensup olduğu Federasyonu ile Birleşmiş Milletlerinin sosyal ve ekonomik konularda Türkiye milli koordinatörlüğüne getirilmiş ve ayrıca bağlı bulunduğu Konfederasyonu ile de Türkiye’de 36 ile teşkilatlanması olan, 140 üzerinde dernek ve federasyonun katılımı ile Türkiye’nin Balkanlar nezdindeki en büyük sivil toplum örgütünü oluşturmaktadır. Bal-göç bugün millet bir davaya hizmet eden kamu yararına bir dernek, Bal-göç mili takım gibidir” dedi.

Bugün burada Eğridereli, Mestanlı, Cebelli, Koşukavaklı, Killili, Kırcalılı, Haskovalı, Flibeli ve Kuzey Bulgaristanlı olmak üzere çok sayıda yöresel dernekler var. Ama bunların hepsi Bal-göç’lü olmanın onurunu paylaşmaktadır.
Zira hepimiz biliriz ki; birlik, beraberlik içinde güçlü olarak hareket kuvvet getirir. Bu anlayışın aynısı Bulgaristan’daki kardeşlerimizde de mevcuttur.
27 yıldır hiçbir beklentim olmaksızın bu camiaya hizmet etmenin onurunu yaşıyorum. İnşallah ömrüm vefa ettikçe hem ben ve hem de çocuklarım da bu milli davaya hizmet etmeğe devam edeceğiz.

Tüm hizmeti geçenlere, geceyi tertip eden Yüksel başkanım ve ekibine minnet ve şükranlarımı sunuyor, aramızdan ayrılanlara da başta kurucumuz rahmetli babam Mümin Gençoğlu olmak üzere tüm büyüklerimize Cenabı Allahtan rahmet diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Gecenin sonunda ise 28’nci yıl pastasını Bursa Valisi Şahabettin Harput, AK Parti Milletvekili Mustafa Öztürk, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, CHP İl Başkanı Metin Çelik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BAL-GÖÇ Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve geçmiş dönem başkanları birlikte kestiler.
Pasta kesiminin ardından Vali Harput; Turhan Gençoğlu’na plaket takdim etti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2504


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ss 2013-01-18 18:08:21
HÖH ile el ele 23 yıllık beraberliğinizde hayırlı uğurlu olsun.
BU YIL SON ARTIK ALAMA YILINIZ GELDİ
Bilginize
s..... 2013-01-18 18:25:33
Pastayı kaç para ya yaptırdılar
kendilerini kutluyoruz alkışlıyopruz 23 yılın en iyi aktörleri
en iyi senaristleri
sahne oyuncularını oscar ödülü de hakediyorlar
pastanın en büyüğünü en pahalısını yemeği de hakedıyorlar.
si... 2013-01-18 18:45:35
Tabiki bulgaristan türklerinnn yanında olcan sanki başka seçeneğin mi var.borunu başka yerde tanımıycaklarına göre?senin laflarını başka yerde dinlemiyceklerine göre?
kandırıyolar insanları hala ınsanların içine çıkacak yüzleri var
ne tuhaf bir durum
efe 2013-01-18 20:10:26
bunlar ne işe yarar
EMEKÇİ 2013-01-20 02:58:26
Dernekçiliğin böylesi olmaz KENDİ ÇIKARLARINIZ ADINA bu ülkeye,bu vatana sıfırdan bir bavulunu almış gelmiş, soydaşlarımız... BULGARİSTANDA yeterince zülüm görmüşler(görmüşünüz siz dernekçiller)ama, ne yazık ki orada aynı kaderi paylaşanlar burada tam tersi DERNEK YÖNETİCİSİ OLUP VEYA YÖNETİMDE OLUP O KADER ARKADAŞLARINI SÖMÜRÜRYOLAR. çok güncel bir örnek BURSA KONSÖLOSLUĞU FALİYETE GEÇTİĞİNDEN BU GÜNE KADAR VATANDAŞLAR SÖMÜRÜLİYO VATANDAŞ İNSANCA BİR HIZMET ALAMİYOR.buna bal-göç müdahale etimi etmedi .neden?yönetimden kişiler konsolos;ile birlikte vatandaştan alınan parayı paylaşılıyor .DAHA BUNUN GİBİ ÇOOK ÇOK ÖRNEKLER .....ÖRGÜTLEŞMEK ÇOK GÜZEL AMMA GERÇEKTEN DÜRÜST ÇE HIZMET VERİLİRSE
ELEŞTİRENLERE 2013-01-20 13:24:58
SEVGİLİ BALGÖÇ ELEŞTİREN ARKADAŞLAR BENCE ELEŞTİRMEKLE UZAK DURMAKLA BÖYLE KONUŞMAKLA BİR ADIM BİLE İLERİ GİDEMEZSİNİZ BİRŞEYİ BEĞENMİYORSAN İÇİNE GİRECEKSİN BEĞENMEDİĞİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞACAKSIN KAÇMAK KONUŞMAK BİZİM TOPLUMUMUZUN YAPTIĞI EN BÜYÜK YANLIŞLARDAN BİRİSİDİR.STK LAR HERKEZİNDİR VE HERKEZ TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYACAKKİ HERKEZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKKİ İŞTE O ZAMAN KİMSENİN NE ÇALMAYA NEDE YANLIŞ YÖNETMEYE CESARETİ OLAMAYACAK .SAYGILARIMLA

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS