Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Temmuz 2019
HABERLER » Kırcaali
“Kırcaali Belediyesi’nde Yerel İktidardan Memnuniyet” anketinin sonuçları tanıtıldı

“Kırcaali Belediyesi’nde Yerel İktidardan Memnuniyet” anketinin sonuçları tanıtıldı

23 Ocak 2013

Bugün DNES Ulusal Birlik ve Kurtuluş Hareketi, Kırcaali’de Biznes İnkübatör binasının küçük salonunda düzenlediği basın toplantısında “Kırcaali Belediyesi’nde Yerel İktidardan Memnuniyet” başlığı altında yaptığı sosyal araştırmasından elde edilen sonuçları tanıttı. DNES Hareketi Koordinasyon Kurulu Üyesi Anjelika Tsokova, Kırcaali Belediyesi’nde 18 yaş üstünde 400 kişiyle yüz yüze yapılan anket çalışması hakkında genel bilgi verdi. 16-23 Kasım 2012 tarihlerinde yapılan araştırma yerel ve bölgesel basında yayınlanan 273 haber ve yazının analizini de kapsıyor.

Araştırmayı icra eden ESTAT Ajansı Yöneticisi İvo Jelev, araştırmanın sonuçlarını bir sunumla açıkladı.

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne üye olmasından sonra nüfusun yüzde77’si hayatında herhangi bir değişiklik olmadığını, yüzde 20’si ise hayatında olumlu gelişmeler olduğunu söylüyorlar. Nüfusun yüzde 50’sinden fazlası Kırcaali Belediyesi’nin yaşamak için iyi bir yer olduğunu düşünüyor, yüzde 17,3’ü ise bu fikre katılmıyor.

Kırcaali Belediyesi’nin ekonomi durumuna verilen ortalama not 2.95. Kıyaslamak için örneğin, Kırcaali’ye komşu Haskovo (Hasköy) Belediyesi’ne ortalama 3,65 notu veriliyor.

Kırcaali Belediyesi’nde yaşanan sorunların temelinde ekonomik yetersizlik yatmaktadır. Nüfusun yüzde 41’i sosyal-ekonomik sorunların olduğunu söylüyor. Bu bağlamda acil çözüm gerektiren konuların ilki işsizlik, ardından ise düşük işçi ücretleri ve emeklilik maaşları geliyor.

Yerel iktidarın işi konusuna gelince Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’e ortalama 3,87 notu verilirken, aynı zamanda nüfusun yüzde 53’ü, başka bir Belediye Başkanı istemediklerini ifade ediyorlar. Belediye Meclis Kurulu ise ortalama 3,24 notunu alıyor. Belediye İdaresi’nin ortalama notu ise 3,57.

Örneğin, komşu Haskovo Belediye Başkanı’nın ortalama notu 4,54.

“Yerel siyaset adamlarının ne ölçüde sizin çıkarlarınız için çalışıyorlar?” sorusuna yüzde 54,7’si “hiçbir ölçüde”, yüzde 0,8’i ise “büyük ölçüde” diye cevap veriyorlar. Ayrıca ankete katılanların yüzde 84’ü yerel siyasetçiler tarafından tamamen veya büyük bir ölçüde ihmal edildiklerini düşünüyorlar.

Belediye’de 2011 yılındaki Yerel Seçimler’de vatandaşın yüzde 84,2’i oy kullanırken, yüzde 15,8’inin ise kullanmadığı ortaya çıkıyor. Müsabakaya katılarak Belediye memuru olmak isteyenler nüfusun yüzde 13,8’i, istemeyenler ise yüzde 83,2’si oranındadır.

Son 1 yılda vatandaşların yüzde 15,3’i protesto eylemlerine katıldıklarını, yüzde 84,7’si ise herhangi bir protestoda yer almadıklarını söylüyorlar. Siyasetçilerin politikalarını düzeltmek için yapılan girişimlere vatandaşların yüzde 36’isı iştirak edeceklerini, yüzde 56’i ise olumsuz cevap veriyorlar.

Aralarında Kırcaali Haber’in de bulunduğu toplam 8 yerel ve bölgesel basın aracında yayınlanan 273 haber ve yazının incelenmesi üzere yüzde 51’in siyasi, yüzde 20’sinin kültür, yüzde 12’sinin ise sosyal politika konulu oldukları ortaya çıkıyor. Haber ve başka yazıların yüzde 7 oranında ekonomi, yüzde 2’sinin bilim, teknoloji, doğal afetler ve başka konuları içerirken, yüzde 1’inin ise spor, ilginç şeyler, din, kanun/ toplum düzeni konuları kapsadıkları anlaşılıyor.

Basın araçlarının en çok ilgilendiği konular Meclis Kurulu’nun faaliyeti, Belediye’nin finansmanları, ekonomi, yatırımlar, sosyal sorunlar, eğitim, kültür/din ve başkaları olarak sıralanıyor.

Gerek siyasetçilerin, gerekse vatandaşların ekonomi, sosyal-ekonomik sorunlar, altyapı, temizlik, sağlık gibi aynı konularla ilgilendikleri açıklandı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 2162


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS