Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Haziran 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan halkı nükleer santrale "evet" diyecek

Bulgaristan halkı nükleer santrale "evet" diyecek

24 Ocak 2013

Bulgaristan halkı nükleer santrallerin inşası konusunda karar vermek için Pazar günü sandık başına gidiyor. Anketler, halkın yüzde 25 ila 35'inin referandum katılacağını, bunların yüzde 60'ının da nükleer santrallere "evet" diyeceğini gösteriyor.
Referandum kararının yasalaşması için en az 4,1 milyon seçmenin sandık başına gitmesi gerekiyor. Katılım oranının yüzde 20'yi geçmesi ve evet oylarının fazla çıkması durumunda ise bu konuya parlamentoda karar verilmesi gerekecek. Tuna nehri kıyısındaki Belene'de halk, işsizliğe çözüm olacağı ümidiyle bu projeye daha büyük destek veriyor.

HAFTA SONU REFERANDUM YAPILACAK

Bulgaristan'da hafta sonunda düzenlenecek olan referandum için tüm hazırlıklar yapıldı, fakat insanların birçoğu verecekleri oy hakkında hala kararsız. 27 Ocak'ta ülkenin demokrasi tarihindeki ilk referandumda halk "Yeni nükleer santralin yapımı ile Bulgaristan'da nükleer enerji geliştirilsin mi?" sorusuna cevap verecek. Yeni nükleer tabiriyle 30 aşkın yıldan beri tamamlanamayan Belene santrali kastediliyor.
Belene'de halk projeye büyük destek veriyor. Belene Belediye Başkanı Petır Dulev, halkın projeyi desteklediğini ve referandumda herkesin "evet" diyeceğini düşünüyor. Belene kelimesinin soru metninden çıkartılmasının sonucu etkilemeyeceğini aktaran Dulev, santralin tamamlanmasıyla tüm bölgenin olumlu şekilde etkileneceğini kaydediyor. Belene santralinin inşasının devam ettiği zamanda ekonomik durumun çok daha iyi olduğunu vurgulayan Başkan, 3-4 yıl önceki bu bölgedeki işsizliğin yüzde 5 seviyesinde olduğunu, şu anda ise resmi işsizliğin yüzde 16'ya ulaştığını aktarıyor.

EVET DİYECEĞİMİZE EMİNİM

Belene halkının yüzde 100'e yakın bir kısmının 27 Ocak'ta "evet" diyeceğinden emin olduğunu vurgulayan Dulev, "Biz ülkede 1,4 milyon kişinin oylamaya katılmasını bekliyoruz ve bu sayede konu parlamentoya taşınacak. Biz bunun için mücadele ediyoruz. Referandumdan "hayır" çıkması sadece Belene'nin değil, Bulgaristan'daki tüm nükleer enerjinin sonu anlamına gelecek. İleride ekonomi geliştiğinde Türkiye veya Romanya'dan elektrik satın almak zorunda kalacağız. Dünyada 64 ülkede nükleer santral var ve uluslararası çapta nükleer gelişmeden bahsetmek mümkün." diyor.

1986'da Vrança depreminde komşu Ziştovi'de (Sviştov) iki apartmanın yıkılması sebebiyle nükleer santralin çevreye tehdit oluşturabileceği iddialarını değerlendiren Dulev, "Birçok uzman, blokların inşaatında hatalar olduğundan bahsediyor. Eğer deprem hasar verdiyse; neden başka, hem de daha yüksek binalar yıkılmadı? Neden kimya fabrikasında bir hasar oluşmadı?" diye sorarak nükleer santrali savunuyor.

LİSEDE 30 KİŞİ NÜKLEER ENERJİ EĞİTİMİ ALIYOR

Belene'de bulunan Nükleer Enerji Lisesi Müdür Yardımcısı Maya Angelova ise Belene projesinin durdurulmasıyla okulda alternatif bölümler açtıklarını ifade ediyor. Şu anda okulda elektrik, enerji ve sanayi elektroniği gibi bölümlerin de bulunduğunu ifade eden Angelova, "Santral kararı olumsuz çıksa da farklı bölümler açarak yolumuza devam ederiz. Belene kapatılırsa, hayat bitti anlamına gelmez." diyor.

Geçmişte Belene projesinde 10 yıl boyunca çalışan bir işçi, "Santral inşaatının durdurulmaması gerekiyor. Benim çocuklar şu anda işsiz ve umudumuz santralde." diyor.
Belene tesisine 10 kilometre mesafedeki Ziştovi'de ise daha çok yaşlıların desteklediği projeye gençler karşı çıkıyor. Santralin faaliyete geçmesi durumunda elektrik faturaların düşeceğini belirten yaşlı bir Ziştovi sakini, "Risk her zaman var. Ama bir kaza olacaksa başka yerde de olur ve bizi de etkiler." ifadelerini kullanıyor.

Ziştovili bir genç ise referandumda "hayır" diyeceğini belirterek, "Belene'nin daha ucuz elektrik getirse bile, riski çok büyük. Burada eskiden depremler oldu ve çok kişi hayatını kaybetti. Bu riski göze alamayız." diyerek endişesini dile getiriyor.

Kaynak: Kaynak: CİHAN

Ziyaretci sayısı: 2113


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Der ki... 2013-01-24 22:26:48
Başbakan Bayko üç kere hayır dediğine göre bu referandum Gerb hükümetinin güven oyu yoklaması olacak.
Kara Ibrahim Aga-10,cu Köy 2013-01-25 14:16:15
Nükleer enerjiye-hayir...
Perperek Der ki... 2013-01-25 15:11:50
Bulgairstan'ın sanayisi yok ve yakın bir gelecekte olmayacak enerjiyi ne yapsın?
Hikmet Efendi 2013-01-25 15:49:38
Atom enerjisi imkanlarını sıfırlayan Bulgaristan bir daha asla ayağa kalkamaz. Belki de pekçokları bunu amaçlıyor.

Belene satrali kurulmazsa Rus egemenlik bölgesinden bir adım daha ayrılıp uzajklaşırız.

"Evet" satral istiyoruz dersek, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika ile yeni enerji finansman problemleri yaşarız.

AB ve özellikle Almanya bizim 3 barajlı ve hidro elektrik santralli "Arda Kaskadası" projesini finanse etmeye tebesümlü bakıyor. A. Doğan'a "Tsigovçark" için 1 milyon Evro komisyon verenlerin hesaplarında, bizi atom enerjisinden koparıp Batı'nın finanse edeceği Hidro Santrallerle iyice avuçlarına alma planları var. Bu işte B. Borisov AB ve ABD yanlısı, Stanişev'in Sosyalistleri de Belenecidir. Beleneyi kurmak için 22 milyar Auroyu kendimiz bulup ödemek zorundayız. Bu da başlı başına bir sorun.

Belene kurulmazsa "şiftov gaz" konusunda ensemizde soluyan ABD baskıyı daha da arttırabilir.

T.C. ile enerji işbirliği anahtarı ıse Tunca Barajı. Orada üretilen elektriği T.C. satın alabilir ve bu barajdan İstanbul'un Avrupa kısmı için su da çekebilir.

Bulgaristan'ın kaderi üstüne oyunlar "enerji" kartına yatırıldı. Bir devlet olarak, Balkanlarda güçlü konumda olmak istiyorsak, Belene için "evet" oyu kullanınca, Rus çadırı altından çıkmamızın neredeyse imkansız hale geleceğini unutmayalım. Anlaşılan hükümet ve devletimiz üzerindeki baskı çok büyük ki, hükümet "halk oylaması"yla sorumluluktan kurtulmak ve ellerini yıkamak istiyor. Rusya dünyaya atom elektrik santrallerinde ürettiği enerjiden daha ucuz enerji sunabilecek durumda değil. Enerji pazarındaki dengeler ABD'den yana değişiyor. ABD "taş gazı" projesini geliştirerek, çok ucuz doğal gaz elde etmeyi artık başarmış durumdadır.
halkm geçmisini bir dúsún. dú 2013-01-25 15:58:03
Núkleer enerjiye Hayir Bu Túr enerji bati artik kapatma karari almakta biz Balkanlarda bununtersini mi yapacagiz Ohúkleer santirala harciyacagimiz parayla Bulgaristani Yel enerji kolektorlariyla donatmis oluruz Mesela yúksek daglik yerlere kursan çihanin elektrigini elde etmis olurua Yeter artik vaz geçelim artik O Moskova sevdaliligindan Geçmise bir góz ataliim 198li yillarda RusiyadakiÇernoobil Núkleer santralinin getirdigi akillara dehset saçn tratejigi bu gunde milletin búnyesinde bir aci hastalik beyin ve Kalb krizleri.Hayir hayir hayiiir ólúme hayiir.
cebel 2013-01-25 16:29:43
ISLAER NUKLEER SANTRALE BAGLI OLSAYDI 1997 YILINDA HER YERE ELEKTRIK IHRAC EDIYIRDUK. DUNYADA GUC DENGELERI VAR.
BU REFERENDUM AMERIKA MI RUSYAMI.DEMEK.
(TURKIYE ILI SU AN BIR OLAMAYIZ).

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS