Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
“ALEV” kültür ve edebiyat dergisinin 5.yaşı kutlandı

“ALEV” kültür ve edebiyat dergisinin 5.yaşı kutlandı

25 Ocak 2013

“ALEV” kültür ve edebiyat dergisinin 5. yaşı dün akşam Kırcaali “Ömer Lütfi” Kültür Derneği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Etkinlik çok sayıda “ALEV” dostlarını, şair, yazar ve bölgenin seçkin camiasını bir araya getirdi. Kutlamada hazır bulunan Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci de “Alev” dergisi ekibini şereflendirdi.

Konukları selamlayan Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, dernek yönetimi ve sahibi olduğu Kırcaali Haber Gazetesi ekibi adına “Alev” dergisinin 5. yaşını kutladı, daha 50- 500 yıl çıkmaya devam etmesini ve Bulgaristan’da Türk basının çoğalması arzusunu dile getirdi.

Bulgarca ve Türkçe olarak iki dilde 2 ayda bir yayınlanan “Alev” dergisinin yazı işleri müdürü Mehmet Alev, tüm ekibe ve kutlamaya katılan herkese teşekkür etti. Hayatının 15 yılını dergilere adadığını ifade eden Sayın Alev, bu akşamki heyecanı ilk defa yaşadığını paylaştı.

Bursa BAL-GÖÇ Federasyonu’nun dergisi 10 yıl genel yayın yönetmenliğini yaptıktan sonra emekliğe ayrılınca Bulgaristan Türklerine yararlı olmaya karar verdiğini dile getirdi.O sırada hayat arkadaşı gazeteci-yazar Emel Balıkçı ile tanıştığını ve hep birlikte “Alev” dergisi çıkarmaya başladıklarını ifade etti. İzmir’de ikamet eden Razgratlı hemşehrimiz Müsamettin Işık’ın ekibe teşekkür mektubunu okudu.

Kırcaali’de olmaktan mutlu olduğunu paylaşan Başkonsolos Şener Cebeci, “Kırcaali’ye mümkün olduğu kadar sık gelip, size daha yakın olmak ve sizinle daha iyi tanışmak istiyorum” diyerek, Filibe’de göreve başladığından sonra Mehmet Bey ile Emel Hanım’ın ilk tanıştığı insanların başına geldiklerini paylaştı. Sayın Cebeci, Başkonsolosluğa gelerek kendilerini tanıtıp çalışmaları hakkında bilgi verdiklerini açıkladı.

Başkonsolos, “Bu vesileyle kendilerini ve çalışmalarını takdir ettiğimi ifade etmek istiyorum. “Maalesef, kültür ve basın alanında Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızın çok ciddi eksiklikleri var. “Alev” dergisi bu çerçevede önemli bir boşluğu dolduruyor. Biz bu tür dergilerin, gazetelerin, radyoların, hatta televizyonların olmasını ve sayılarının artmasını istiyoruz. Mevcut olanların daha da hacimleri ve kalitelerinin artmasını istiyoruz. Bugün bu organizasyonun bu kütüphanede olmasını da önemsiyorum. Çünkü “Ömer Lütfi” Derneği de kültür alanında önemli hizmet veriyor. Aynı şekilde Kırcaali Haber gazetesi, Ajans. Bg de öyle” diye vurguladı. Sayın Cebeci, “Soydaşlarımızın bunun çok daha iyisini yapabileceğini biliyoruz. Onun için atılan bu adımlar bizim için çok anlamlı, çok önemli” diye altını çizerek, dergi sahiplerini tebrik etti ve çalışmalarında başarılarının devamını diledi.

Daha sonra derginin redaksiyon kurulundan Doç. Dr. Kasım Yunus, 5.yıl içinde derginin varlığının mevcudiyetini kültür hayatımızda kanıtladığını kaydederek, “Bundan böyle de dergiye kültür kıvılcımlarını daha kuvvetle saçmasında bol bol başarılar diliyorum” dedi. Doç. Dr. Kasım Yunus, gerek dergiye, gerekse Türkçe çıkan gazetelerin seviyesini aydınlarımızın makaleleriyle yükseltilebileceğini, fakat nedense kalem oynatmaya yanaşmadıklarını ileri sürdü.
Yine ekipten avukat-yazar Mustafa Bayramali de dergi sahiplerine sağlık ve başarı dileklerinde bulunarak, 10-50.yıldönümünde de beraber olmayı diledi. Kırcaali İli’nde 1912 yılından sonra çok sayıda kısa ömürlü gazete, fakat hiçbir dergi çıkmadığını belirtti. Bu konuda “Alev” dergisinin ilk olduğunu vurguladı.

Şair Habibe Hasanova, 47 yıl önce öğrenciyken ilk yazdığı şiiri götürdüğü “Nov Jivot” gazetesinin ekibinde yer alan Mehmet Alev’in kendisini bu konuda teşvik ettiğini ve teşekkürlerini ifade etti.

Dergiye sık sık konuk olan ressam Kamber Kamber de “Alev” dergisi hakkında bir yazısını okudu.

Ardino Kültür Mirasını Koruma Kamu Kurulu Başkanı Necmi Hocov adına Yardımcısı Selahiddin Karabaşev, “Rodopska İskra” Toplum Merkezi Başkanı Yüksel İsmailov adına da yazılan tebrik mektubunu okudu.
Kırcaali Emekliler Birliği İlçe ve İl yönetimi adına İlinka Vasileva, dergi ekibine başarılar dilerken ileride hoşgörünün hakim olduğu dergiyle daha sıkı bağlantılar içerisinde olmak istediklerini paylaştı.

“Alev” dergisi imtiyaz sahibi Emel Balıkçı, Türk kültürünü popülarize etme amacını güttüklerini söyledi. Şair, ilk başlarda genç bir gelin gibi nereye ayak bastığını bilmeden bu işe atıldığını, fakat bir boşluğu doldurmak zorunda kaldığını fark ettiğini paylaştı.

Sayı Balıkçı, Türk yaratıcılarından başka, dergide Bulgar, Roman, Yahudi ve Rus asıllı yaratıcılara da yer verdiklerini vurguladı. Emel Balıkçı, derginin var olması için eli kalem tutan herkesten destek istedi.

Konuşmalardan sonra dergi ekibine birçok çiçek ve hediyeler sunuldu. Kutlama resepsiyonla sona erdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 3168


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İbrahim Baltalı/Gümülcine 2013-01-25 15:06:00
Eline, yüreğine ve kalemine sağlık Mehmet abi. Senden Bulgaristan Türkleri adına daha çok şeyler bekliyoruz.
Mestanli direniscileri 2013-01-25 15:57:21
Nic bes yillara Mehmed bey,yazilarinizi takip ediyoruz,kalemine saglik.Ne olur biraz da Hlkimizin dustugu olumsuz yasam sartlarina da deginirsen memnun oluruz.saygilarimizla.
mehmetserbest 2013-01-26 05:02:25
Mehmet ALEV Bulgaristanda güclü bir kalem.Adaş tebrikler daha nice 5 10 20...50....100.....yıllar bu derginin devam etmesi dileği ile
saygılar
İsmet Topaloğlu 2013-01-26 15:38:07
Alev dergisinin başarılarının devamını dilerim nice beş yıllara.
İsmet Topaloğlu 2013-01-27 20:47:21
İbrahim Baltalı/Gümülcine
**********************************
Sn. İbrahim Baltalı, özellikle sizlere İzmir'den sıcak kucak dolu selamlar gönderiyoruz sislerin de kalemleriniz güçlü daha daha da güçlü olacağına inanıyoruz.
sultan yapıcı 2014-12-14 01:43:30
Merhaba Mehmet Bey TRT Belgeselde Kırcaali ve Derginiz ALEV ile ilgili röportajları izledim. Yıllar sonra tanıdık bir yüzün mutlu sağlıklı bir hayat için de olası beni çok mutlu etti. Nice mutlu yıllar sana.. Hele o bahçede sepet örmen süper..

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS