Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Temmuz 2019
HABERLER » Kırcaali
Baraj duvarları etrafındaki arazilerin mülkiyetine ilişkin yeni haritalar yapılacak

Baraj duvarları etrafındaki arazilerin mülkiyetine ilişkin yeni haritalar yapılacak

25 Ocak 2013

Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova, su kütlelerinin kullanımı ve bakımından sorumlu kurumlarla görüşme düzenledi. Tartışma baraj duvarlarından 500 metrelik alanda bulunan nehir yataklarının temizlenmesi ve yağışlı mevsim boyunca normal iletkenliğinin sağlanması gerekliliğinden kaynaklandı. Su Kanunu’na göre suyun normal akması için büyümüş ağaç ve çalıları ortadan kaldırmak su tesislerinin sahibi veya kullanıcılarına ait bir yükümlülüktür.

Görüşmeye katılanlar, mülkiyetle ilgili sorunların olasılı tehlikeli suların önlenmesine engel olduklarını tespit ettiler.

Barajların kuru şeritlerinde özel kişilerin geri aldığı tarım arazileri mevcut, bazı yerlerin ise sahibi devlet ve belediye arasında paylaştırılıyor. Bunun dışında 20-30 kişinin ortak arazisi var. Ayrıca nehir yatağında hayvan bakılan yapıya da rastlanıyor.

Vali, bu koşulların su güvenliği ile ilgili tüm kurumların çabalarını birleştirip aralarında etkileşimin iyileştirilmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

Bölge Orman Müdürlüğü’nden acil durumlarda su yapısı sahiplerinin nehir yataklarındaki ağaç ve çalıları kesmelerine her hangi bir engel olmadığını ve kanunda ceza almalarına dair bir hükmün olmadığını izah ettiler.

Çalıştay katılımcıları, baraj duvarlarından 500 metrelik alanda nehir yataklarında su iletkenliği ve su tesislerin bakımına ilişkin sorumluluktan kaçılmaması için geri iade edilen arazilerin haritasının düzeltilmesi gerektiği konusunda hemfikir oldular.

Çalıştayda Tarım ve Gıda Bakanlaığı Sulama Genel Müdürlüğü’nden Stoyan Uzunov, Stara Zagora Sulama Sistemleri Gorna Tunca Şubesi Müdürü Filip Şukarov, Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan, Kırcaali İli’nden belediyelerin temsilcileri, Plovdiv Su Havzası Müdürlüğü, tarım müdürlükleri, Bölge Çevre ve Su Müfettişliği, Bölge Orman Müdürlüğü, Kırcaali Baraj Bölgesi ve başka kurumların temsilcileri yer aldılar.

Su Havzası Müdürlüğü’nden su yapıları sınırlarının yeni haritasını hazırladıklarını bildirdiler. Stoyan Stoyanov, Su Kanunu’nda değişiklikler yapılması beklendiğini ve bazı metinlerin küçük barajların bakımı ve güvenliğine ilişkin olduklarını bildirdi.

Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova, katılımcıların dikkatine Bakanlıklar arası Afet ve Acil Durumlar Komisyonu tarafından sağlanan mali kaynaklarla çok kez onarılan köprülerin şiddetli yağmurlarda su altında kalmalarını arz etti.

Tauşanova, projelerin önceden Su Havzası Müdürlüğü ile koordine edilmelerine dair kesin talimat olduğunu hatırlattı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2184


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


anonim 2013-01-28 20:40:53
Önce замянкаларла baraj etrafından alınan arazilerin gerçek bedelini talep etsin Sn. Tauşanova.
Vidin sancağinden bedava yer alıp Kırcaali barajın etraflarından değiştirdiler. Karakaş'ı sorguya çeksin anlatı olanları.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS