Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan nükleer enerji sektörünü geliştirecek mi?

Bulgaristan nükleer enerji sektörünü geliştirecek mi?

28 Ocak 2013

Demokratik geçiş sürecinden sonra Bulgaristan tarihinin ilk ulusal referandumu nükleer enerjiye adandı. 27 Ocak, Pazar günü, sandık başına giden Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 60’tan fazlası “Yeni nükleer santralinin inşa edilmesiyle Bulgaristan’da nükleer enerji sektörü geliştirilsin mi “ sorusuna “evet” dedi. Hatırlatıyoruz, Bulgaristan, BM üyesi 119 ülkeden 30’nun oluşturduğu dünya nükleer kulübü üyesidir. Avrupa Birliği’nin 14 ülkesinde atom elektrik santralleri mevcut ki bu sektörde Fransa lider konumundadır.

Bulgaristan’da nükleer enerjisine ilişkin tartışmalar uzman düzeyde değil de, siyasi düzeyde yürütüldü. Tartışmalar yüzünden ana siyasi güçler- iktidardaki GERB partisi ve muhalif Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) karşı karşıya geldi. Uzmanlar, referandum sonuçlarının, ne yeni nükleer santralinin inşaatına yol açacağını, ne de Bulgar nükleer enerjisinin kaderini değiştireceğini söylüyor. Referandum, daha ziyade yaz mevsiminde düzenlenecek parlamento seçimlerine bir hazırlık dönemiydi. İkinci santralin - “Belene” nükleer santralinin inşa edilmesi, ulusal referanduma neden olan konuydu. Söz konusu proje çerçevesinde, iki başbakan iki temel atma törenine katıldı. Artı, bu projeye 2002 yılında yeniden hayat verilirken daha sonra şimdiki hükümet “Belene” Nükleer Santralini dondurma kararı aldı. Bütün bu süreç çerçevesinde “Belene” projesi tam 1,4 milyar levaya(700 milyon avro) mal oldu. Herkes, bu sayfanın kapanmış olduğunu düşünürken bu kez “Belene “, stres testine tabii tutuldu.

İktidardaki GERB partisi ve Borisov kabinesi, ikinci nükleer santralinin inşaatının 10 milyar levaya mal olacağını oysa Bulgar ekonomisi tek başına bu projeyi kaldıramayacağı tezini savunuyorlar. Artı, sadece ve sadece yıllık faizler 1 milyar levayı(yarım milyar euro) aşıyor. Hükümet, genel olarak nükleer enerjiye karşı değildir, ancak Birinci nükleer santrali-“Kozloduy” Santralinin nükleer gücünü geliştirme taraftarıdır. Muhalif Bulgar Sosyalist Partisi (BSP), “Belene” Nükleer Santralinin kurulmasını destekleyenler ve referandumun düzenlenmesi girişiminde bulunan taraftır. Sosyalistler arasındaki “nükleer lobi”, yeni bir atom santralinin kurulmasının Bulgaristan için hayatı önem taşıdığını ve bu projenin maliyetinin ancak ve ancak 6.3 milyar avro olduğunu iddia ediyor. Atom enerjisinin bu etapta en ucuz enerji olduğu ve Bulgaristan ile bölgede enerji açığı beklendiğine dair nedenler öne sürülüyor.

Peki referandumdan ne çıktı?

Beklentilere göre, Bulgaristan vatandaşlarının katılımı son derece düşük olurken, vatandaşlarının sadece yüzde 20’si / yaklaşık 1.5 milyon kişi/ sandık başına gitti. Böylece “Belene” Nükleer Santrali konusu Parlamentoya iade edilecek. Oyunu kullanmayanlar, bir şekilde sarı kart mı gösterdi? Yorumlar bundan sonra yapılacak. Sosyologlara göre, gençler, eşit oranda “evet” ve “hayır” derken yaşlılar arasında atom enerjisi taraftarları çoğunlukta.
Başbakan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov “ Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 80’ni sandık başına gitmedi. Demek ki, onlar bu soruya “hayır” cevabını verdi” diye yorumladı.

Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev “Yaklaşık bir buçuk milyon Bulgaristan vatandaşı, son 23 yıl zarfında düzenlenen ilk referandumda görüşünü dile getirdi. Oyunu kullanan Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan’da yeni nükleer santralinin kurulması konusunda “evet “ dedi.” şeklinde yorumladı.

“Kozloduy “ Atom Santrali Müdürü Valentin Nikolov, bu referandumdan sonra halkın sesine kulak verileceğini söyledi. Ekonomi, Eenerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, mevcut altyapıdan dolayı eski santrale yeni ünitelerin kurulması daha ekonomik ve daha mantıklı olduğu tezini savundu.
Başbakan Boyko Borisov” Biz, tutarlı bir partiyiz ve “Kozloduy” Atom Santralinin yedinci ünitesine açıkça “evet” dedik. Bulgaristan, şu anda nükleer bir güçtür, nükleer ünitelere sahiptir ve Kozloduy alanı içersinde yeni bir nükleer üniteyi inşa edecektir” dedi.

Kaynak: bnr

Ziyaretci sayısı: 2348


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


kircaalili. 2013-01-28 16:11:48
Boykoo sana góre Bulgaristanda Kozloduydan baska Núkleer Santrala ihtiyaaç yoktur se geç artik osantralda baska sen en iyisi oray bir gúzel temizle yerine 100 direkten olusan 1000,lerce Lampayla donatilmisAB standarti bir koocaman Milli Stadyum insaet ki geceleri taa Romanyada gózúksún orasi baska bir boka yaramaz oyla Sendende bir bok olmaz ama neyse.Milletin 100,de25%,ti oylamaya gitmedi referendum seçime istiraak100,de 25% 65% evet,25% hayir kaldi kiYasalarca bu is genel oylamaMeclisten geçecek ve çogunluk GERB hayir çikacaaktir ve Húkleer için red oyu kullanilacaktir simdi ben óyle dúsúnúyorum Acaba ónúmúzdeki Millet Meclisi seçimlerindeSeçimlere iki ay kalindiginda millet meclisi Yasalarca faliyetine son veriliyor iste o zamaan ne olacaak yaaniseçim sayisi orani simdiki oldugu gibi 100,de 25%altindaGeri kalani 75% oylamaya gitmiyoor Sonuç·36% Gerb geri kalani BSP DPS ve diger partilere dagildiginda neolur Sonuç GERB koalisyon BSPBasta olmak úzere Yeni bir úç lú koalisyon húkúmeti olusturulacaktir.yaani Sirplarin dedigi gibi Hubava rabota ama Bugarskaa.ne komik degilmi.Saygilar.
bir vatandash 2013-01-29 16:12:13
Orasini direklerini Boyko borisov yapmadiki o temizlesin.DPS VE BSP yaptirdi.onar temizlesinler.e malum dps ve bsp paralari iyince sadece birekler kaldi.Binalari yapamadilar cunku paralari saraylara harcadilar

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS