Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Vergi indirimi kullanma imkanları

Vergi indirimi kullanma imkanları

28 Ocak 2013

"Yardımla Üreme Fonu" Merkezi ve/veya Çocukları Tedavi Etme Fonu Merkezi’ne bağış yaparak vergi tabanının yüzde 50’ye kadar azaltılabilinir. Bulgaristan vatandaşlarının kullanabileceği başka bir vergi indirimi kültür için yapılan bağışlarla sağlanır. Yani Sanat Koruyuculuğu Kanunu’na göre kültür eserleri yaratmak, korumak ve popülarize etmek için bir sanat hamisi olarak bağışta bulunanlar yüzde 15 oranında vegri tabanını azaltabilirler.

Vatandaşlar, sağlık veya tedavi kurumu, sosyal hizmetler sunan özel kurumlar, Sosyal Yardım Ajansı ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Himaye Fonu yararına yapılan bağışlarla tüm gelirlerinden yüzde 5 oranında vergi indirimi kullanabilirler. Çocuklar için özel kurum, kimsesiz çocuklar yurdu, kreş, anaokul, okul, yüksek okul ve akademilere bağış yapanlar da vergi indiriminden faydalanabilecekler.

Ülkede kayıtlı dinler, özel kuruluşlar veya engelliler kooperatifleri, Engelliler Ajansı, Bulgaristan Kızılhaç, kültür kurumları ve toplum merkezleri yararına bağışta bulunanlar da vergi indirimi kullanabilir. Merkez Siciline kayıtlı kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Kaynaklar Fonu’na bağış yapanlara da vergi indirimi yapılacak. Vergi indirimi, uyuşturucu bağımlılarının tedavisi yapıldığı komünler ve Birleşmiş Milletler Fonu’na (UNICEF) bağışta bulunanlar da kullanacaklar.

Vergi indirimi Avrupa Birliği’nden özdeş bireyler yararına yapılan bağışlar için de kullanılabilir. Böyle durumlarda beyannameye ekli olarak alıcının durumunu tasdikleyen ve yeminli tercüman tarafından yapılmış Bulgarcaya çevrilmiş resmi belge de sunulmalı. Kanuna göre yıllık veritabanının yüzde 65’inden fazla vergi indirimi yapılamaz.

Tüm vergi indirimleri, kişisel gelir vergisi beyannamesinin sunulmasıyla birlikte 30 Nisan 2013 tarihine kadar kullanılabilir. Vergi indirimleri kullanımı konusunda daha geniş bilgi 0700 18 700 telefonundan tüm ülkeden bir arama maliyetinde alınabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2456


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS