Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Kapalı mekânlarda sigara yasağının yürürlüğe girmesinden sonra bazı sigara tiryakileri bile sigaradan vazgeçti

Kapalı mekânlarda sigara yasağının yürürlüğe girmesinden sonra bazı sigara tiryakileri bile sigaradan vazgeçti

30 Ocak 2013

Kapalı mekanlarda sigara yasağının 1 Haziran 2012’de yürürlüğe girmesiyle Sağlık Kanunu’na getirilen düzenlemeler, şimdiye kadar kesilmeyen tepkilere yol açtı. Yasağı kaldırmak yolunda girişilen birkaç deneme başarısız çıktı. Yakın bir zaman önce ünlü sanatçılar, bu yasağın lokantalara geçerli olmaması için çağrıda bulundular. Onlar 1 Şubat’ta, lokantaların eskiden olduğu gibi sigaracılara mahsus bölümleri bulundurulması için milli protesto düzenliyor. Sigaranın insan sağlığına getirdiği zararlarla ilgili kesin bilgilere rağmen sigara kullanmayanlar ile sigaracılar arasındaki kavga sürüyor. Pasif sigara içicilerine getirilen zarar da çok ciddi.

Ancak giderek daha fazla insan, bunun sağlıklarını iyileştireceğinin bilincine vararak, sigaradan vazgeçiyor.

Dr. Sophia Angelova , başkentin ‘Az. Sophia’ akciğer hastalıkları hastanesinde pulmolog olarak çalışıyor. Dr. Angelova, ‘Ben ve diğer pulmolog meslektaşlarım bu ünlü kişilerin sigara yasağının lokantalarda kaldırılması çağrısına kesinlikle karşıyız’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;
“Biz, pulmolog doktorlar her gün hastanemizde hasta sigaracıların çektikleri çileye tanık oluyoruz. Hastalarımızın % 90 kadarı sigaracı, % 10’u sigaracılarla beraber yaşamış veya çalışmış pasif içicilerdir. Sigara kullanımının yol açtığı hastalıkların pasif içiciler arasında giderek daha büyük yaygınlık kazandığına tanık oluyoruz. Bu gerekçeden hareketle sigara kullanımının tamamıyla yasaklanmasına ilişkin yasanın kaldırılmasına kesinlikle karşıyız. Dünyada gerçekleştirilen araştırmalar da pasif içiciliğin zararlarını gösteriyor. Bunlar, pasif içiciler arasındaki enfarktüs vakalarının içmeyenlere kıyasla % 30 fazla olduğunu gösteriyor. HOBB adıyla bilinen süreğen akciğer hastalığı bir yana. Bu hastalığı olanların enfarktüs riski yaklaşık % 30-35 fazladır. Dolayısıyla bunu çalışmalarımızda da görüyoruz. Pasif içiciler için ücretsiz bir solunum sistemi muayenesi düzenleyince hiçbir zaman sigara kullanmamış olan 24 kişiden 15’inin HOBB oldukları çıktı. Akciğer doktorları olarak biz kapalı kamu mekanlarında sigara kullanımını tamamıyla yasaklayan bir yasanın mevcut olmasını istiyoruz. Çünkü temiz bir hava nefes alalım diye dünyada en önemli sorun çevrenin korunması iken biz Bulgaristan’da kirli havanın kalması için mücadele veriyoruz.”
Ülkemizde giderek daha çok sigaracı bu zararlı alışkanlığından vazgeçmeye çalışıyor. Tütün yerine elektronik sigara kullanmaya başlayanların sayısı da artıyor. Ne yazık ki, elektronik sigara da zararlı çıktı.

Dr. Sophia Angelova devamla şunları belirtti:
“Milli Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin son araştırması, sigara kullanımını kapalı mekanlarda tamamen yasaklayan kanunun 1 Haziran 2012’de yürürlüğe girmesinden sonra ankete katılan sigaracıların % 3’ünün sigaradan vazgeçtiğini gösterdi. Sigaracıların beşte biri de sigara kullanımını sınırlandırmıştır. Kanımızca bu yasa insan sağlığı yararınadır ve sigaracıları sigarayı azaltmaya motive ediyor.”

Bütün Avrupa sigara ile mücadele ediyor. Avrupa Komisyonu’nun kabul ettiği kararlara göre sigara paketlerinin üstünde bu zararlı alışkanlığın feci sonuçları gösterilecek.

Avrupa Yeşil Kitabı’ndan verileri yorumlayan Dr. Sophia Angelova, Avrupa’da sigara yasağının uygulanmasından sonra Fransa’da hastaneye kaldırılan enfarktüs hastaları sayısının yaklaşık % 20 oranında azalmış olduğunu belirtti. Bu yasanın uygulandığı Alman eyaletlerinde de enfarktüs ve stenokardi tedavisine giden harcamalar % 20 azalmıştır. Bu yılda 8 milyon Avro kadar para demektir.

Demek ki, halkın sağlık durumunun iyileştirilmesiyle para tasarrufu sağlanabilir. Elektronik sigaralara gelince Dr. Angelova içinde nikotinden başka propilen glikol ve akciğere büyük zarar getiren daha 5 maddenin bulunduğunu açıkladı.

Kaynak: bnr

Ziyaretci sayısı: 2612


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS