Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Temmuz 2019
HABERLER » Kültür
Sofya’da Bulgaristan Türk şiiri gecesi düzenlendi

Sofya’da Bulgaristan Türk şiiri gecesi düzenlendi

30 Ocak 2013

Dün akşam Bulgaristan Milli Radyosu (BNR) Türkçe Yayınları’ndan gazeteci Sevda Dükkancı ve BNT Türkçe Haberler Eski Spikeri Timur Halilov'un girişimiyle başkent Sofya'daki “Bulgaria” otelinin toplantı salonunda Bulgaristan`in farklı bölgelerinden katılan sairlerle şiir gecesi düzenlendi. Gecede Bulgaristan Türk şiirinin birçok örnekleri sunuldu.

Sevda Hanım ile Timur Bey, amaçlarının günümüzdeki Bulgaristan Türk şiirini tanıtmak olduğunu açıkladılar. Bulgaristan Türk şiirinin nasıl geliştiğini anlatırken Osmanlı-Rus Savaşı -1944 dönemi, komünist rejim (1944-1989) dönemi ve o zamandan günümüze kadar devam eden dönem olarak ele aldılar. Bu ayrı ayrı dönemlerde Bulgaristan Türk şiirinde göze çarpan özellikleri ve belli başlı temsilcilerini belirttiler.

Etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, HÖH Milletvekili Çetin Kazak, HÖH eski Milletvekili Ahmet Hüseyin, HÖH Gençlik Kolları Genel Başkanı İlhan Küçük, Yüksek İslam Enstitüsü (YİE) Rektörü Doç. Dr. İbrahim Yalımov, Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet ve daha birçok Bulgaristan Türklerinin aydın kesiminin temsilcileri hazır bulundular.

Şiir gecesi programında Deliorman ve Dobruca şairlerinden Naim Bakoğlu, Mehmet Keçici, Habil Kurt ve Rodoplar’dan Resmiye Mümün yer aldılar. Onlar kısaca kendilerini tanıttıktan sonra birkaç şiirini okudular. Habil Kurt’un paylaştığı şiirlerden biri, Timur Halilov’un rahmetli babası şair Ahmet Ali’ye adadığı “Şairin Ölümü” şiiriydi.

Daha sonra Ahmet Ali, rahmetli türkücü-şair Osman Aziz ve hasta olduğu için geceye katıklamayan bir başka Deliorman şairlerinden Mustafa Çete’nin de şiirleri okundu.
Organizasyonda maddi ve manevi katkıda bulunan Büyükelçi İsmail Aramaz, Sofya’da olan çok küçük Türk toplumunun bu tür vesilelerle bir araya gelmesinin çok güzel bir olay olduğunu ifade etti. Bundan dolayı her zaman Sevda Dükkancı’ya ve Timur Halilov’a yürekten teşekkür ettiğini söyledi. Sayın Aramaz, “Aslında burada düzenlenen kültür akşamlarına geldiğimizde biz kendi kültürümüzü anlıyoruz ve kendimiz için gelmiş oluyoruz. Bu açıdan bir insan ayrı bir gurur duyuyor. Burada bunu yapıyor olmanızın ayrı bir anlam taşıdığını düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de Türk olmak kolay. Bulgaristan’da Türk olmak kolay değil. Ama gördüğüm kadarıyla soydaşlarımız bence yeni bir dönemin başındadırlar. Bu vesileyle Sayın Lütfi Mestan’ı yeni görevinden dolayı kutluyorum. Soydaşımızın kendisinden büyük beklentileri, ümitleri olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde herkesin kendisine elinden geldiği kadar yardımcı olacağını ümit ediyorum” diye sözlerine ekledi. Büyükelçi, anılacak daha çok soydaşımız olduğunu ileri sürdü. Bunların arasından Koca Yusuf, Recep Küpçü, Naim Süleymanoğlu, Mümin Gençoğlu’nun isimlerini saydı.

Sayın Lütfi Mestan, “Şiir gönülden gönüllere, kalpten kalplere yol bulan, insanı insan yapan bir duygudur. Bu akşam bizleri çok mutlu ettiniz. Çok büyük bir heyecan yaşattınız” dedi.

Rodoplar’da dünyaya gelmesine rağmen çocukluğunda en sevdiği şarkıların hep Tuna’yı anlattıklarını paylaştı. HÖH Genel Başkanı, “Bu akşam Bulgaristan’da Türk dünyası kitabının yeni bir sayfasını açtınız benim için” diyerek, teşekkürlerini sundu. Bundan böyle bu tür inisiyatiflere daima yardımcı olacaklarını vaat etti ve Sevda Dükkancı ile Resmiye Mümün’e birer demet çiçek sundu.

Daha sonra sözü alan Sofya Türk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Sabri Alagöz, Bulgaristan Türkü’nün tarihinin 134 yıldan beri hep böyle gelmiş ve böyle gittiğini ifade etti. Gazeteci, yazar, çevirmen, şair ve toplumcu olarak nihayet 76 yaşında Bulgaristan Gazeteciler Birliği’nin “Altın Kalem” ödülünün sahibi olduğunu paylaştı. Dr. Alkagöz, ilk şiir kitabının 1969 yılında çıkması gerektiğini, fakat katalogda kaldığını açıkladı. Üniversite yıllarında Osman Aziz, Faik Arda, Naci Ferhadov, Recep Küpçü’nün şiirleriyle birlikte Merkez Komitesi’nin çekmecelerinde tutuklu kaldıklarını ve orada ömrünü yitirdiklerini dile getirdi. “İki Mezar Arasında” şiirini okudu.

İstanbul Sabancı Üniversitesi’nde Arapça hocalığı yapan Smolyan (Paşmaklı) doğumlu daha çok Bulgarca yazan şair Aziz Taş da “Hani Tuna’nın İlk Sahibi” adlı Türkçe şiirini okuyarak, bundan böyle Türkçe şiir yazmaya ağırlık vermeye çalışacağını söyledi.

Şiir gecesi, Tek Rumeli TV’de önümüzdeki salı akşamı saat 20.00’den itibaren yayınlanan “İstikamet Balkanlar” programında izlenebilir.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 5559


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


lale 2013-01-30 20:54:43
izlemem hele sevda dükkancıyı hiç izlemem kıymatli zamanımı harcamam
HASAN 2013-01-30 23:33:53
Gözleri nasılda parlıyor mutluluktan, güzel Türkçemle okunan başka, Bu tarz organizasyonlar çoğalmalıdır ve dilimizi unutmamalıyız. Biz Türkler Bulgaristanın doğasını, sakinliğini ,herşeyini seviyoruz ama şu Türkçemizekimse karışmasın artık, şurda ne kadar ömür varki huzur içinde yaşamak bizimde hakkımız değilmi, kimsenin Bulgaristanı falan bölmeye niyeti yok, bizim istediğimiz huzur içinde yaşayıp ve bu topraklarda ölmek, saygılar
siirsever 2013-01-31 08:31:28
lale, sen izleme, istemez.Gereken kisi ve merciler izliyor, o yeter. sen insanlari karalamakla zaten yeterince mesgulsun. corluya selamlar.
lale 2013-01-31 14:30:29
sevda dukancı hariç herkezi izlerim
Erdinc Kahraman 2013-02-01 09:15:56
Türkçe konuş(a)mayan bir genel başkandan, Tür Şiiri Gecesine katılan bir genel başkana.

Sayın HÖH üyeleri şahsi çıkarları değil halkın çıkarlarını ön plana çıkarın.

Milletvekilleri listesi konusunda tek yetkiyi Lütfü Mestan'a
bırakın.

Değişimin önüne engel olmayın.

Yeni belirlenecek olan "genç+tecrübeli+kadın" karmasından oluşacak listeye sahip çıkın.

Bu arada HŞHP ve HÖH sempatizanları sakın ola
birbirinize karşı kırıcı olmayın. Zira yarın yine yüz yüze ve kol kola olacaksınız. Seçim öncesi/sonrası mutlaka bu 2 parti birleşecek. bugün çok sivri konuşursanız yarın zor da kalırsınız.

Son olarak iyi-kötü ne yazarsanız, peşin peşin benden de size 2 katı olsun diyeyim ve öyle bitireyim.
Aldinç Karaman 2013-02-01 20:54:18
Erdinç Kahraman aga, her mancaya maydanoz olmasan olmaz mı, sen kimsin yahu...akıl veren bak...başta türk halkının tarfında mı, yoksa bölücülerin yanında mısın..saman altında su yürütmeye çalışma, kim olduğunu ve neler çevirdiğini biliyoruz..akıl vereceğine, git bir fukaraya para ver, daha çok işe yararsın...iki yüzlülerden bıktık usandık...
Osman Bey 2013-02-02 18:19:25
Balkanlardaki milli kültürümüzün ve edebiyatımızın bayraktarları olan başta Resmiye MÜMÜN olmak üzere tüm şairlerimizi kutlar, tebrik eder ve başarıların devamını dilerim.
Gaziler 2013-02-02 20:19:34
Her etkinlikleri siyasallastiranlari kiniyoruz.Sairlerin,yazarlarin bir araya gelmesi gayet dogaldir,cok anlamlidir balkanlarda yazarlarin ,sairlerin bir araya gelmeleri,biz bu gunlerin gelmesini yillarca arzulamis insanlariz,buraya kadar etkinligi tebrik ederek kutluyoruz.Amma bu isin ,guzelligin icine siyaset karistiranlari kiniyoruz.DPSyonetimindeki ,halkina yillardir eziyet edenler,somurenler,assiz,issiz birakanlar,bulgaristanda Turk Halkini eritenler ,koretenler,baska ulkelere kovanlar,katil Turk dusmani Jivkovun yetistirdigi yalniz adlari Turk (o da amaclarina ulasmak icin adlari Turk adidir) kinci ,acimasiz,ajanlarinin (siirden ,romandan anlamiyan,ilgilenmiyen(Karl Marks ,fridrih Engels,in yazdiklari kapital(sermaye)kitabi ,ni bilen agentlerin),boyle bir etkinlikte ne isleri oldugunu anlamis degiliz.Bu bicim organizasiyonlara kendi halkini satanlarin ,somurenlerin ,yasadiklari bolgelerden uzaklastiranlarin bulunmasini KINIYORUZ.Sair dedigin insanlar eserlerini halkinin yasamindan esinlenirler diye dusunuyoruz.Bu yil bulgaristanda secim yili oldugundan ,dps yillarca kendi halkindan caldigi paralari ,secimlerden korktugu icin bol,bol para harcayarak her turlu etkinliklere bas vuruyor.malesef bulgaristan halkinin bulundugu durumu arastirmiyan,bilmiyen hatirli kisiler de bu ajanlarin ,hirsizlarin duzenledikleri etkinliklere katilarak ,HALKIMIZA NE KADAR ZARAR VERDIKLERININ FARKINDA DEGILLER.
Halil Kahraman 2013-02-02 20:30:10
Erdin Kahraman arkadasi cani gonulde kutluyorum,iste gercekler Erdinc kardesimizin yorumladigi gibidir.Eninde sonunda birlik olmamiz lazim,dps ,de ki degisim gerceklesmeli,secimlere hala zaman var.Degisim gerceklesirse iki parti bir olur secimlere daha guclu gidilir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS