Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başmüftü, Rudozem’de yürütülen İmam Hatip Kursu’nu ziyaret etti

Başmüftü, Rudozem’de yürütülen İmam Hatip Kursu’nu ziyaret etti

01 Mart 2013

27 Şubat 2013 tarihinde Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ile T.C. Sofya Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Doç. Dr. Fikret Karaman, Rudozem kentinde düzenlenen İmam Hatip Kursu’nu ziyaret ettiler. Konuklar, caminin tamamen yenilenmiş eğitim bölümünü gezdiler ve seminer, kurs, konferanslar düzenlenmesine imkan sunan yeni koşullardan memnun kaldılar. Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftüsü Necmi Dıbov onlara eğitim bölümünün bu tür etkinlikler için gerekli tüm istemlere uyduğuna dair kanaat getirdi. Dr. Hacı ve Doç. Karaman, Güney Bulgaristan’ın çeşitli yerlerinden imamların iştirak ettiği iki aylık seminerin katılımcılarıyla da görüştüler. Başmüftü, onlara hitaben yaptığı konuşmasında hizmet bölgelerindeki Müslümanların manevi durumu için taşıdıkları sorumluluğu hatırlattı.

Başmüftü, imamların toplumun yaşadığı sıkıntı ve sorunlara karşı duyarsız kalmayıp çözüm yolları bulunmasına iştirak etmeleri gerektiğini vurguladı.

Başmüftünün ifadesine göre bunun olması için din görevlilerin bilgi ve dünya anlayışı bakımından sürekli kendilerini yenileyip geliştirmeleri şart.

Doç. Fikret Karaman, bu tür seminerlerin yapılmasının önemini ileri sürdü. Çünkü imamların görevinin özelliği pratik çalışmalar ve süreklilikle oluşturulup geliştiriliyor ve bunun için de dini bilgilerin arttırılması şart. İşinde başarılı olmaları için Doç. Karaman imamlara birlik için olup insanların dini mensubiyetine bakmaksızın iyi ilişkiler kurmaya çalışmalarını tavsiye etti.

Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, caminin eğitim bölümünün kurulması ve yenilenmesinde emeği geçen herkese, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen konuk hoca Vahid Eker ile birlikte tüm hocalara teşekkürlerini sundu.

Kursiyerler de eğitim sürecinin kusursuz organizasyonu için teşekkür ederek, bu tür seminerlerin daha sık düzenlenmesiyle birbirlerini daha iyi tanıyıp hoca olarak çalışmalarında edindikleri deneyim ve fikir alışverişinde bulunmayı arzu ettiklerini dile getirdiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS