Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Egemen Bağış: “Bulgaristan’dan 30 yıl ilerideyiz”

Egemen Bağış: “Bulgaristan’dan 30 yıl ilerideyiz”

02 Mart 2013

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, kimilerinin çözüm sürecinden rahatsız olabileceğini, kimi ülkelerin Türkiye’nin zenginleşmesinden, kalkınmasından tedirgin olabileceğini, hatta terörün sağladığı kargaşadan rant elde eden nefret tüccarlarının barışın ülkede egemen olmasına karşı çıkabileceğini ifade ederek, 'İşte bu yüzden huzur, barış isteyenlerin, kardeşliğe inananların en az o direnç gösterenler kadar inançlı, kararlı ve cesur olması gerektiği bir süreci yaşıyoruz' dedi.

Bağış, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nce (BALKANSİAD) Çelik Palas Oteli’nde düzenlenen “5. Sinerji Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Balkanlar’dan Türkiye’ye gelen her bir kardeşimizin, bu ülkenin bugün dünyanın 16. büyük ekonomik gücü olmasına büyük katkılar verdiğini söyledi.

TÜRKİYE VE BURSA SON YILLARDA BÜYÜK GELİŞME GÖSTERİYOR

Türkiye’nin ve Bursa’nın son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğine dikkati çeken Bağış, AB üyesi ülkelerde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir süre önce, resmi temaslar yaptıktan sonra, karayolu ile Kırcaali’ye geçtiğini, oradan da Kapıkule, Edirne ve İstanbul’a gittiğini hatırlattı.

AB STANDARTLARINI ÇOKTAN YAKALADIK

Bağış, Türkiye’nin yaşadığı değişime işaret ederek, “O yolculuğun sonunda şunu anladım; AB standartlarını biz aslında çoktan yakalamışız. Bugün eğer Bulgaristan AB üyesi ise biz Bulgaristan’dan 30 yıl ilerideyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin içinden geçtiği hassas ama son derece elzem çözüm sürecinde Bursa’nın, aslında çok net bir yol haritası sunduğunu dile getiren Bağış, ekonomik gelişmişlik düzeyiyle Bursa’nın, birlikte çalışınca, ter dökünce, azmedince nelerin başarılabileceğini, Türkiye’ye ve dünyaya çok net bir şekilde gösterdiğini vurguladı.

AB İNSANLIK TARİHİNİN EN KAPSAMLI PROJESİ

Bağış, bugünlerde kendisine en çok sorulan sorunun “Ekonomik kriz yaşayan AB’ye neden hala girmek istiyoruz?” olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok şükür 10 yıldır Türkiye, etrafında savaşlar gerçekleşirken, Avrupa’da son yüzyılın en büyük ekonomik krizi gerçekleşirken, her geçen gün büyüyor, zenginleşiyor, demokrasisi de güçleniyor, bir yandan da şeffaflaşıyor, tabularını geride bırakıyor. Eğer AB sadece bir ekonomik birlik olsaydı, belki de ekonomik kriz bizim üyelikle ilgili perspektifimizi değiştirmemize sebep olabilirdi ama AB aslında insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesidir. Asırlarca, birbirleriyle savaşmış olan Avrupa ülkeleri AB sayesinde kıtada kalıcı barışı sağlamışlardır. Ben bazen Fransız muadillerime takılıyorum; `İngilizlerle birlikte yaşamayı kabullendiniz de bize mi sorun yaratıyorsunuz? Tarihte bizimle olan hangi savaşınız İngilizlerle olduğu kadar kanlı olmuştu, uzun sürmüştü, can almıştı, gözyaşına sebep olmuştu`.

AB gerçekten bir barış projesi, ekonomik, siyasi bir proje olmaktan daha önemli bir özelliği var. Ama insanlık tarihinin en kapsamlı projesi olmasına rağmen hala kıtasal bir barış projesi.”

AB TÜRKİYE İLE KITASAL BİR PROJE OLACAK

Türkiye’nin üyeliği AB’yi kıtasal bir proje olmaktan küresel bir proje olmaya taşıyacak özelliği taşıdığını ifade eden Bağış, şöyle devam etti:

“Bakın bugün Mısır’da, Tunus’ta, Libya’da hayatını riske atarak, daha fazla demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü, serbest pazar ekonomisi, sendikal haklar, daha iyi okullar, hastaneler, yollar, havaalanları, barajlar, yollar için kendi hayatını riske atan milyonlarca insan var. Kimilerinin `Arap Baharı`, kimilerinin `Büyük uyanış` dediği çok farklı bir süreç yaşanıyor. Peki bu süreci tetikleyen sebeplerden bir tanesinin Türkiye’nin son 10 yılda elde ettiği başarılar olduğunun farkında mıyız? Çünkü, sıradan bir Mısırlı ya da Tunuslu Türkiye’ye baktığı zaman bu Türkler bizimle aynı değerleri paylaşıyor, aynı kültüre sahip, aynı coğrafyada yaşıyoruz ama Türkiye’de bizde olmayan şeyler var.

`İktidar olduğu gibi muhalefet, sendika, serbest pazar ekonomisi var, bizde niye olmasın? Orada kendi değerlerinden, inançlarından taviz vermeyen liderler 10 yılda vatandaşlarının ortalama gelirini 3 katı artırabiliyor, bizimkiler niye bunu başaramıyor?` sorusunu sormaya başladılar. Peki bu kadar ortak noktamıza rağmen onlardan bu kadar ileride olmamızın en önemli sebebi nedir diye düşünüyorsak, o zaman da AB sürecimizin bizim için de ne kadar önemli olduğunu algılarız. O kadar çok benzer noktalarımıza rağmen o ülkelerden çok farklı bir seviyede olmamızın en önemli sebebi, en önemli yumuşak gücümüz olan demokrasimizdir ve bu demokrasiyi her geçen gün güçlendiren AB sürecimizdir.

AB süreci olmasaydı bu ülkede hala Devlet Güvenlik Mahkemeleri olurdu. Hala insanlar etnik kökenini dile getirmeye korkardı. Hala bu ülkede TRT gibi YÖK gibi kurumların yönetiminde TSK mensuplarının olma şartı devam ediyor olurdu. Hala Türkiye’de `devletin emrindeki millet` zihniyeti geçerli olurdu. Ama o tabuları kırdık. Bugün Türkiye çok farklı bir noktaya kavuştu.”

Bağış, bakanlık görevine geldiği gün Başbakan Erdoğan’ın kendisine “Balkanlardaki bütün ülkelerin AB sürecini de en az bizim sürecimiz kadar önemseyeceksiniz” talimatını verdiğini hatırlatarak, Türkiye için Arnavutluk’un, Bosna Hersek’in, Makedonya’nın, Kosova’nın, Sırbistan’ın AB süreci de en az bizimki kadar önemli olduğunu, kalıcı barışın buna ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

-“Çözüm süreci”-

AB sürecinin aynı zamanda Türkiye’nin farklı kesimlerinin birbirini anlamasına da vesile olduğunu anlatan Bağış, bu süreçte Türkiye’nin farklı bir kültürü de yakaladığına dikkati çekti.

Bağış, şöyle konuştu:

“İşte bugün içinden geçtiğimiz çözüm süreci de bu yüzden çok çok önemli ve şunu hepimiz gördük; savaşın, çatışmanın kazananı olmaz ama barışta herkes kazanır. İşte Türkiye’nin şu an içinden geçtiği barış, çözüm süreci, bu yüzden çok önemli. Kimileri Türkiye’nin içindeki bu ortamdan rahatsız olabilir, kimi ülkeler Türkiye’nin zenginleşmesinden, kalkınmasından tedirgin olabilir. Hatta terörün sağladığı kargaşadan rant elde eden, insan, uyuşturucu kaçakçılığını çok daha kolay bir şekilde gerçekleştiren o nefret tüccarları da barışın bu ülkede egemen olmasına karşı çıkabilirler. İşte bu yüzden huzur, barış isteyenlerin, kardeşliğe inananların en az o direnç gösterenler kadar inançlı, kararlı ve cesur olması gerektiği bir süreci yaşıyoruz. Bu ülkede birtakım dirençlerin olacağına, dışarıdan da bu sürece birtakım dirençler olacağını gördük, Paris’teki cinayetlerde de gördük. En son kritik bazı görüşmelerin, yalan yanlış tutanaklarla çarptırılma çabalarını da gördük ama bizim hepimize düşen bir ortak görev var. Biz bu ülkenin barış destanını, bu ülkenin barış tutanaklarını birlikte yazmak durumundayız. O süreci de aştıktan sonra bizi hiçbir güç tutamaz...”

-Başkanlık sistemi-

Bağış, Türkiye’nin ortalama 1,5 yıl süren hükümetlerle idare edildiğini, her koalisyon döneminde ülkenin geri gittiğini, güçlü iktidar dönemlerinde ise ileri gittiğini hatırlatarak, istikrarın güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

Başkanlık sisteminde bahsettiklerinde, kimilerinin bunu
“Başbakan için istiyorlarmış gibi” bir intiba yaratmaya çalıştığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Halbuki bizim genel başkanımız zaten cumhuriyet tarihinin en sevilen, popüler, başarılı başbakanlarından bir tanesi. Onun öyle bir şeye ihtiyacı yok. Ama bizden sonraki Türkiye için istikrarın güvence altına alınması lazım. Bunu en iyi sizlerin, işadamlarının, sanayicilerimizin anlayacağına inandığım için bu konuyu sizlerle paylaşıyorum. Gerçek Başkanlık sistemi diktayı değil, gerçek demokrasiyi güvence altına almak için en önemli sigorta poliçesidir. Bakın ABD’de yasama, yürütme ve yargı arasındaki, erkler arasındaki yetki devri, denetleme mekanizmaları o kadar açık ve nettir ki geçen yıl Başkan Obama Bakü’ye çok istemesine rağmen bir büyükelçiyi atayamadı. Tek bir senatör veto ettiği için o büyükelçiyi çekmek zorunda kaldı. Bu mudur dikta, bu mudur baskı? Ama ülkede bilen bilmeyen herkes maalesef konuları çarptırıyor. Bu ülkede bizim daha da kalkınmamız için istikrarı güvence altına alacak, koalisyon ihtimallerini ortadan kaldıracak, çalışanı ödüllendiren, çalışmayanı milletin vicdanında yargılanıp müebbet muhalefete mahkum olanları da uyarabilecek bir sisteme gerçekten ihtiyacımız var.”

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


abdi 2013-03-03 08:09:37
enişte AB ülkelerinin çoğu elimize su bile dökemez bırakalımda bağzı kalın kafalılar anlasın girmemekle ne kadar iyi ettiğimizi. Gidip gördüğünüzde komşumuz BGRnın her şeyiyle SOS halinde olmasıydı bir daha ülkemizede olsun rabbim koalisyon yaşatmasın
İ.İ 2013-03-03 16:14:28
A.Abdi kardeşim uçmuş be..Sanki memleket aya adam göndermiş gibi hissettim kendimi.
Sayın ; Bağış T.C nin BGden 30 ileride olduğunu söylemiş amma USA danda 100 yıl geride olduğunu söylemeyi unutmuşmu ACABA...?
izmirli 2013-03-03 16:34:21
i.i kardeşim usa ile bizi TR. karşalaştırma ama bir bg. romanya. sloveniya .ve diyer doğu Avrupa ulkeleri bizden çok geriler Birsever USA Avrupa birliğinde değildir:::) sevgiler saygılar
doğan 2013-03-03 19:03:33
doğru söze şapka çıkart çok beğendimiz USA bağzı konularda bizden çok çok gerilerde bunuda bilin hele insani vijdani açıdan
fes 2013-03-03 23:02:57
Silivri toplama kampıyla bulgarları geride ıraktılar canım, orası doğru. Belenede millet hiç olmazsa o kadar uzun yatmadı Oysa Silivri öylemi ki, bir tıktığında dışarıya ancak ölüsü çıkıyor.
Avrupa ne ki 2013-03-04 04:07:15
Turkiye de ki hizmet hic bir yerde yok ,Avrupada istediniz saate istediniz yere gidemesiniz ,Ama Turkiyede 24 saat hizmet bulursunuz her alanda
Tarafsız 2013-03-04 08:12:23
Kuş beyıncikli fes, bu kıyaslamayla BELENE GAZİLERİMİZE hakaret ettiğinin farkında bile değilsin, amsalak herif, geri zekalı seni...

İ.İ arkadaşım, AYa gitmekte ne demek, aya gitmek bizim için hafif kalır, 1997 senesinde üç TÜRK bilimadamından: Nur Serter, Kemal Alemdaroğlu ve Kemal Gürüz'den oluşan bir ekip IŞIK HIZINI 320 bin kat aşan, sürtünmeyı sıfıra indiren bir UZAY MEKİĞİ geliştirdiler, hiç enerjiye gereksinim duymayan bu uzay mekiğinın motorunuda da PAŞA PAŞA Paşalarımız geliştirdiler ve adını da ''ERKE DÖNERGECİ'' koydular, ama malasef tam fırlatma günü ikan odalarını atlatıp tel mrejadan içeri giren 5-6 başörtülü kız projeyi (sabote) etmişler, başlarındaki başörtüleri çıkarıp birleştirerek MEKİĞİMİZİ fırlatma rampasına bağlamışlar....neyse, hikaye uzun hepsini anlatsam uzun sürer.
fes 2013-03-04 08:54:00
Solucan beyinli Tarafsız, Belenede yatanlara bi sor bakalım ne kadar yatmışlar, sonra da Oktay Yıldırıma, Ergun Poyraza sor.

Belenede ve Silivri e yatanların ortak noktaları türk ve tamamen suçsuz oluşlarıdır. Dolayısıyla Belenede yatanlara hakaret eden biri varsa o da Tarafsız adındaki solucan beyinli olabilir.

Kemal Gürüz'ün kimya konusnda uluslararası bilimser yayınlarda kabul edilmiş makaleleri var, dinci prof.'ların nesi var , solucan beynini çalıştırıp hiç merak ettin mi?

Erke donergeçi olayı 28 şubat'ta değil 2004'te olmuş bir olaydır ve Kemal Gürüz ve Alemdaroğuluyla hiç bir ilgisi yoktur. Bazı emekli paşalar proje tanıtımına davet edilmiş, o kadar.

Baş örtüye gelince, Türkiye'den herhangi bir başörtülü kızın bilimsel veya sanatsal bir başarısını dünya kaydetmiş midir? Yoktur öyle bi vaka. Bak YÖK başkanı Ali Demir'in 1991'de Alamanyada intihal denen bilimsel hırsızlığı yaptığı sabittir.
Tarafsız 2013-03-04 09:18:13
Bire aptal herif, oyle günler yaşarsınki bir gün bin güne bedeldir. Beleneyi anlamak için M. Türker hocamın kitaplarını okuman lazım, ''GÖLGEDEKI KAHRAMAN''ı okuman lazım, N.T.Adalı abimin anlattıklarını bilmen lazım.

Öz be Öz TÜRK olan Erbakan hocamın BAŞBAKANLIĞINA tahammül edemeyip sonra kürtzade Şükrü Efendinin torununu başımıza dikenler TÜRK olamazlar. Anladın mı kuş beyinli!
fes 2013-03-04 11:18:16
M. Türker beyin yazdıklarını okudum ve kendisinin Belene'de yatımş olmasına ramen olup bitenleri serimleyecek bir yeterlilikte olmadığı kanatine vardım. Kendisi maalesef bir Soljenitsin değildir. Türkiye'ye geldiğnde de tarikat çevrelerinin etkisinde kalmış, Atatürk'ün kurduğu milli devlete muhalif bir mevzide yer tutmuştur. Geçim sıkntısı, ekmek parası falan filan, insani şeyleri anlayabiliyoruz.

Ben Belene hakkında yeterince bilgiye sahibim ve orada yapılanların insanlık suçu olduğu konusunda bir şüphem yok. Burada insanlk suçlarını yarıştıracak değiliz, Silivri de bir insanlık uçunun işlendiği yerdir.

Tuncay Özkan 500 güsür gün bir hücrede tutuldu, Kşif Kozinoğlu mahkemeye çıkmaya günler kala aniden ölüverdi. Daha neler neler.

Amerikan vatandaşı olduğu kesin ve muhtemelen numaralanmış olan bakanın afra tafrasına karşılık "Hiç olmazsa Belenede o kadar uzun yatılmıyordu" dedim. Vicdan sahibi biri bunlara karşı çıkmaz, hak verir. Sonra bunlar sadece vicdan meselesi de değil, vatanın geleceği, hayat memat meseleleridir; öyle sokak ağızı kullanılarak sağa sola suçlamalr yapmakla olacak şeyler değildir.
Tarafsız 2013-03-04 13:13:40
Aptal, M. Türker hocam Türk'ün yörüngesindedir, geçim sıkıntısı falan filan da yoktur, kimsenin etkisinde kalmadığını ben çok iyi biliyorum ama sen ve ailen kesin olarak kıllı kriptoların yörüngesine girmişsiniz, don babam dön oynuyonuz.

Ulu Önder G. M. Kemal Atatürk'ün kurduğu milli devletle problemi olan M. Türker hocam ve çevresi değil, yukarıda sözünü ettiğim sahte Atatürkçü Kemalistlerdir. Bu alçaklar ''TÜRKÇEden eğtim dili olamaz, okullardan, üniversitelerden Türkçeyi kaldıralım'' dediler ve bunları uygulamaya bile başladılar, taaaki ne zamana kadar? Tabi ki Oktay Sinanoğlu hocam milletin gözünü açana kadar. Oktay hocam kitaplarında bunları açık açık isimleriyle teşir ediyor, merak edenler Oktay hocamın kitaplarını okusunlar yetr.
fes 2013-03-04 16:55:02
Karşıma çıksan öyle "aptal, salak" gibi sözleri syleyemeyeceğinden eminim; kuyruğunu kısıp daha bi ince sesler çıkaracağın kesindir. Ne var ki, sanal alemde herkes kabadayılık yapabiliyor... Aynısıla karşılık versek, burası mahalle karılarının kavgasına döner; mecburen sineye çekmek zorundayız.

Ta ki ma ki diye bir şey yok, ve de milletin gözü açıldığı hikayedir.

Ecevit sahte Atatükçüyse hakikisi Tayip mi ki? İki gün önce, Atatürk'ü kafatasçılık yapmakla suçluyordu.
avrupa politikasi 2013-03-04 17:10:09
Avrupa turkiye yi almamakla sinir koymus oluyor cunku tr teknoloji bakimindan avrupaya rakip gelecekte guc tr nin eline gecmesinden korkuyorlar sinirlar bizim icin var gumruk birligi bizim icin var vizeler bizim icin var nicin Turk vatandasi oldugumuz icin
Toscali 2013-03-04 17:44:36
fes savunduğun adamlara bak Tuncal Özkan M.kemal ben bir akp li olarak biliyorum ki Tayyip Erdoğan Katarükçülükle alakası yok zaten olsaydı halk oy vermezdi .. Chp liler katatürkçü aldıkları oy oranı belli onlarda alevi ve yabancı kökenli dinle imanla alakası olmayan kişiler . bu arada kafatsçılıkla suçluyor demişsin suçlama değil ki gerçek, tarihte olan bir şey ...Merak etme daha fazlası ile de suçlanacak .
Toscali 2013-03-04 17:54:43
fes e cevap baş ötrülü kızlardan bilimsel çalışma istemişsin 10 senede bilimsel çalışma mı olur . 10 sene öncesine kadar başörtülü kızlar üniv girebiliyorlarmıydı onlardan bilimsel çalışma bekliyorsun ?
Ama ben sana imam hatip mezunu birisini örnek gösterebilirim Recep Tayyip Erdoğan peki sen söyle bakalım 1923 ten beri senin cumhuriyetcilerin ve silivrideki masonların ne yaptılar, meydan boştu onların elindeydi ülkeyi soymaktan başka ne yaptılar,
fes 2013-03-04 23:40:42
Silivride bir tane bile mason yok, masonlar akepe'yle kol kola
vaziyette ülkeyi parçalamakla meşguller. Sen yanlış bliyorsun birader.

1923'den bu tarafa çok şeyler yapmışlar ki, Tayyipgiller sata sata bitiremiyorlar. Peki on senedir ne yaptılar, hiç bir şey.

Yok suçlamalar gerçek değil birader, buna ancak cahilleri inandırabilirsin. Antropoloji; insan bilimidir. Antropologlar tüm toplumları, kültürleri, insan kalıntılarını ve fiziksel, biyolojik yapılarını inceler. İnsanın iskelet, kafatası gibi fiziki yapısını araştıran antropoloji, insanlık tarihinin en eski dönemlerinin aydınlatılmasına yardımcı olur.

Antropoloji alanıda ilk çalışmalar yapmış olan bir ünüversiteyi Atatürk kutlamış. Başbakanın cahilane okuduğu işte o kutlama mesajıdır. İmam hatiplerden genelde cahil insanlar çıktığından neyin ne olduğunu bilmemesi normaldir.

Ah gidi ah, ah ah!
Tarafsız 2013-03-05 08:05:08
Merak etme fes, sen BELENE Gazilerimize hakaret edersen, M. Türker hocama iftira atarsan, ben seninle yüz yüzeykende senin için aynı sıfatları kullanırım senin yüzüne, bundan hiç şuphen olmasın emi, ama ben yinede senden ve burda yazı yazan, buraları okuyan hekesten özür diliyorum buranın kalitesini düşürdüğüm için.
Toscali 2013-03-05 08:14:00
http://muhtesem15yil.wordpress.com/2011/05/25/kemalist-ergenekoncu-generaller-mason-biraderlerine-yardim-edin-mesaji-mi-verdiler/
Al sana silivri masonlarının resmi . ikisinin de aynı anda aynı pozu vermeleri tesadüf mü ?
Tayyip nereyi satmış göster de biz de bilelim boş boş sallamayla olmuyor bu işler. 10 senede Akp nın ne yaptığına herkes şait 2001 de ülke kasasında ne kadar para vardı şimdi ne kadar var , ülkenin diş borcu ne kadar dı şimdi ne kadar , buraya yazmakla bitmez akp yaptıkları . Şimdi ben sana soriyim Batum u ruslara kim kaç ruble ye sattı sonra o parayı kim ne için harcadı bu harcayan kişi katatürkün nesi oluyordu ? Peki katatürk durup dururken neden antropolji bilimi ile ilgilenmeye başlamış , amaçı neydi hiç düşündün mü ? Meydan boş sanıp atıp tutmayla olmuyor bu işler fes efendi ,senin gibi kemalistlerle ben bu muhabbetleri çok yaptım ...
*********** 2013-03-05 19:38:47
tosçali biraz ağır ol mola desinler bırak bu kahve sohbetlerini onlara( yanlış) kafanı yorma
Tunay Şen 2013-03-06 16:00:36
Sevgili arkadaşlar, Türkiye'nin son yıllarda yakaladığı performans geçmiş yıllara göre çok çok iyidir, istikrarımız ve ihracatımız giderek artıyor, teknolojik gelişmemiz sayesinde de PKK teslim bayrağını çekmek zorunda kaldı, 10 kişi gece karanlığında Türkiye'ye doğru yürüyüşe geçseler anında uydudan yerini görüp jetlerimizle bombalıyoruz, amma velakin almamız gereken çok daha fazla mesafe var, AB'yi yakalamaktan çok uzaktayız, Türkiye'nin ihracatı 150 milyar dolara dayandı, fakat biliyor musunuz ki Wolkswagen'in toplam yıllık satışı 150 milyar dolar, bütün ülke ancak bir WV ediyoruz.Almanya'nın yıllık ihracaatı 1,5 Trilyon dolar yani Türkiye'nin 10 katı, daha çok çalışmamız lazım, selamlar
.... 2013-03-06 17:33:52
merak etme onlarıda yakalarız sırtımızda hala kamburlar var TÜRKÜYEyi onbeş yirmi yıl sonra gör tabi ben yaşamam ama sen yaşarsınTUNAY vede görürsün çok daha güçlü olacağız
Tunay Şen 2013-03-06 18:02:17
Abicim isminizi bağışlar mısınız ? AB'yi elbette yakalayacağız bizim akidemiz temiz, dinimiz mayamız uludur. Allah'ın (cc) izniyle dünya durdukça Türklük ilelebed yaşayacaktır.
akm 2013-03-06 20:31:05
benim adım ABDULLAH KARAMURAT doğup büyüme kırcali-BGR
Tunay Şen 2013-03-07 15:35:20
Merhaba Karamurat abi tanıştığımıza memnun oldum ben 1965 Mestanlı doğumluyum, Allah (cc) hepimize uzun ömür versin inşallah, biraz karamsar rakkamlar verdim ama unutmamak lazım ki Almanya'da dünyanın en sanayileşmiş ülkesi, kendimize örnek ve rakip seçmemiz lazım.selamlar.
akm 2013-03-07 20:41:52
TUNAYkardeşim aramızda sadece 6 yaş var hiç önemli değil akıl bildiğin gibi baştadır bende çok memnun oldum az kaldı onlar bizleri örnek alacak bu demek değildirki almanları yabana atıyom tabi sanayileşmiş dünya lideri. Bizler sadece elham düllah müslümanız ve öyle geçiniyoz yukarıda belirttim sırtımızda hala kamburlar olduğunu o kamburlardan kurtulunca ülke avrupanın ve orta doğunun enleri olacak parmak ısırtacak biraz daha sabır ve fazlasıla eğitim- saygılar AKM-İSTANBUL

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS