Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da Ulusal Bayram Kutlamaları Siyasi Sistemi Protestoya Dönüştü

Bulgaristan’da Ulusal Bayram Kutlamaları Siyasi Sistemi Protestoya Dönüştü

03 Mart 2013

Bulgaristan’da Osmanlı-Rus Savaşı’nın sonu ve ülkenin kuruluşu olarak bilinen 3 Mart Ulusal Bayramı’nın kutlamaları siyasi sistemi protestoya dönüştü.

Bayram kutlamaları başkent Sofya’da, Aleksandar Nevski Katedrali meydanındaki Meçhul Asker Anıtı’nın önünde askeri törenle başladı. Anayasaya göre Bulgaristan ordusunun yüksek komutanı da olan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in himayesinde düzenlenen törene Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz’ın da bulunduğu yabancı misyon temsilcileri katıldı.

Parlamento Başkanı Tsetzka Tsaçeva, istifa eden hükümetin Savunma Bakanı Anü Angelov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Simeon Simeonov, Cumhurbaşkanı Plevneliev’in yanında resmi tribünden töreni izledi.

İstifa eden hükümet üyelerinin büyük bir bölümünün katıldığı törende ülkede kayıtlı resmi tüm dinlerin ruhani liderleri de hazır bulundu. Bulgaristan Müslümanların Başmüftüsü Mustafa Aliş, tören öncesi Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin yeni seçilen Patriği Nefofit ile selamlaşarak kendisi ile bir süre sohbet etti.

Ülke genelinde yapılan kutlamaların ardından sokaklara dökülen halk, Bayram yürüyüşlerini ülkedeki genel siyasi sisteme karşı protestoya dönüştürdü.

Varna, Filibe, Blagoevgrad ve Burgaz gibi başlıca büyük şehirlerde de 100 binlerce gösterici, istifa eden hükümet üyeleri ve diğer üst düzey bürokratlar aleyhinde sloganlar attı.

Başkent Sofya’da binlerce gösterici, şehir merkezinde yürüyüş düzenleyerek, siyasi partilerin tümünün yasaklanmasını talep etti.

Yürüyüş sırasında defalarca ulusal marşı dinlemek üzere duran göstericiler, ülkenin bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan Vasil Levski anıtı önüne çelenk ve çiçek koydular.

Bulgaristan hükümetinin 21 Şubat’ta düşmesine neden olan protestolar sürerken, siyasi partiler 12 Mayıs’ta yapılacak erken genel seçim için hazırlanmaya başladı.

Halk ise protestolarına destek vermeye çalışan tüm siyasi güçlere karşı slogan atmaya devam ediyor.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS