Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'da Dünya Kadınlar Günü Kutlamaları

Bulgaristan'da Dünya Kadınlar Günü Kutlamaları

08 Mart 2013

Bulgaristan'da Komünizm döneminde devlet tarafından resmi olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, şu anda aile içi kutlamalarla geçiştiriliyor.

Ülkede bayram dolayısıyla gösteri, yürüyüş veya miting yapılmazken, çiçekçiler yılın en büyük satışını gerçekleştiriyor.

Kadınlar günü dolayısıyla eş, sevgili, arkadaş, akraba veya meslektaşlara çiçek hediye etmenin gelenek haline geldiği ülkede, sokakta elinde çiçek buketi olmayan kadın veya erkek görmek neredeyse imkansız.

Ülkede mesleki anlamda kadınlar her işi yapabilirken, erkek berberi, saat tamirciliği, tramvay vatmanlığı ve taksi şoförlüğü yapan kadınlara rastlamak mümkün.

Ayakkabı tamircisi Antoniya Yakimova, yaptığı açıklamada, mesleğinde garip bir şey görmediğini belirterek, "Evet, bugün 8 Mart olabilir, güzel bir gün.

Ancak benim için bayram akşam saatlerinde başlayacak" dedi. Yakimova, 14 yıldır mesleğini gururla yaptığını ve bir kadın ile bir erkek arasında hiç bir meslekte ayrım yapılmaması gerektiğini savunuyor.

Başkent Sofya'da erkek berberi olarak çalışan kadın ise erkeklerin saçını kesmek, yıkamak, sakal tıraş etmek kadar doğal bir şey olmadığını kaydediyor.

Kendi mesleklerini diğer mesleklerden farklı görmediklerini belirten berber kadın, "İşimizi profesyonelce yapıyoruz. Müşterimiz de memnun olup tekrar bize geliyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS