Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Siyasi Krizde Protestolar Hedef Şaşırmaya Başladı

Siyasi Krizde Protestolar Hedef Şaşırmaya Başladı

10 Mart 2013

Bulgaristan'da siyasi partilerin yasaklanması ve siyasi sistemin yeniden yapılandırılması talebiyle bir aydır süren protestolar hedef şaşırmaya başladı.

Boyko Borisov kabinesini 20 Şubat'ta düşüren halk, sokaklarda yürüyüp slogan atmaktan gittikçe yorulurken, daha önce her gün yaptığı protestolarını artık ağırlıklı olarak Pazar günleri düzenlemeye başladı.
Parlamento ve hükümet üzerine vatandaş denetimi isteyen protestocular, attıkları "Birlik" sloganı ile gösterilerini sürdürüyor. Ancak ırkçı popülist partiler, 12 Mayıs'ta yapılacak erken seçimde parlamentoya girmek umuduyla sokak gösterilerden pay çıkartmaya başladı.

Başkent Sofya'da bugün yapılan ve geçen haftaya göre sönük geçen protesto sırasında parlamentoda temsil edilmeyen popülist ve ırkçı bir parti, taraftarlarının eline davul vererek, gösteriden prim kazanmaya çalıştı. Bu eyleme, diğer göstericiler tepki gösterdi.

Öte yandan taleplerini somutlaştıramayan protestocular, siyasi krizde tek umut olarak görünenCumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in çözüm bulma girişimlerini de zorlaştırmaya başladı.

Plevneliev, anayasal görevi gereği 13 Mart'ta parlamentoyu feshederek, 12 Mayıs'ta yapılacak erkenseçimi hazırlayacak geçici hükümeti kurmakta güçlük çektiğini itiraf etti. Plevneliev, başbakan, bakan veya bakan yardımcısı olarak teklif ettiği her ismin, sesine kulak vermeye çalıştığı protestocular tarafından reddedildiğini söyledi.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS