Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sürücü adayları, ehliyet sınav sorularını tablet üzerinde çözecekler

Sürücü adayları, ehliyet sınav sorularını tablet üzerinde çözecekler

11 Mart 2013

Motorlu taşıt sürücü adaylarının teorik sınavdan geçirilmesine ilişkin elektronik sistem devreye girdi. Şimdilik elektronik sınavların yapılabileceği 300 tablet mevcut. 2016 yılına kadar sınavın kağıt üzerinde yapılmasından tamamen vazgeçilip tablete geçilmesi bekleniyor. Özel hazırlanmış tabletler üzerinde motorlu taşıt sürücü adayları, ehliyet sınav sorularını çözecekler. Şu ana kadarki ehliyet sınavının kağıt üzerinde kullanılan arayüzü elektronik varyantında da korunmuş olacak.

İstifa halindeki Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski, “Şimdilik ülkede ehliyet sınavının teorik kısmının en az yüzde 25’i elektronik yolla tabletler üzerinde gerçekleştirilecek, elektronik sınava geçiş 2016 yılına kadar yavaş yavaş olacak. Bunun şu ana kadar var olduğunu hesap edersek, büyük ölçüde öznel faktörü iptal edecek” diye izah etti.

Otomobil İdaresi Yürütme Ajansı İcra Müdürü Valentin Bojkov, “Sürücü okulları, söz konusu tabletleri Otomobil İdaresi Yürütme Ajansı’ndan satın alacak. Elektronik sınava geçilmesinin teorik sınav sürecini iyileştirmesi ve sürücü adayları için ücreti yükseltmemesi bekleniyor” diye belirtti.

Bojkov, “Bunun sürücü adaylarının sıvan için ödeyeceği ücrete hiçbir şekilde yansımaması ve sınavın şimdiki aşamalarının korunması için çaba gösterdik” dedi.

İstifa halindeki Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Valeri Borisov’un ifadesine göre bu elektronik sistem sınava herhangi bir insanın müdahale etmesini ve rüşvetçilik uygulamalarına son verecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS