Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
EVN şirketi, uyarısız yüzlerce Kırcaali’nin elektriğini kesti

EVN şirketi, uyarısız yüzlerce Kırcaali’nin elektriğini kesti

15 Mart 2013

EVN elektrik dağıtım şirketi, ödenmemiş faturalar için herhangi bir uyarıda bulunmadan Kırcaali bölgesinde 511 hanenin elektriğini kesme kararı aldı.

Ülke çapında yüksek elektrik faturaları yüzünden düzenlenen protestolar sonucunda elektrik dağıtım şirketlerinden bu uygulamadan vazgeçeceklerini söylemişlerdi. Kırcaali, Ardino ve Çernooçene belediyelerinde mevcut haneler elektriksiz kaldı.

Avusturyalı EVN-Plovdiv şirketinin İletişim Daire Başkanlığı’ndan Krum Kosev, kaç hanenin elektriği kesildiği sorusu üzere toplam 44 bin aboneleri olduğunu belirtti.

Şubat ayında şirketin Kırcaali’deki ofisine elektik faturalarını vadeli ödeme için 88 dilekçe sunuldu, şu ana kadar ise buna ilişkin 56 sözleşme imzalandı. Elektriğin kesilmesine sebep yüzlerce insanın zamanında hesaplarını ödeyememeleridir. Tüketicilerin öncekilerden birkaç misli yüksek olan elektrik hesaplarının ve elektrik sayaçlarının denetlenmesine dair bulundukları şikayetler de bir fayda vermedi.

Abonelere ceza kararına dair bildirim sunulmadan elektriğin kesilmesine daha pazartesi başlandığı anlaşıldı. Bu durum EVN şirketinin yerel ofisinde tüketicilerin gürültülü tepkilerine yol açtı. Çünkü teknik ekiplerin yaptığı hatalar yüzünden birçok tüketicinin elektriğinin haksız yere kesildiği ortaya çıktı.

24 saat içinde elektrik faturalarını ödediğini doğrulamış onlarca tüketicinin elektriksiz kaldığı belli oldu. Bunun yeni uygulamaya geçilmesi için Kırcaali’de tüm mekanik işlemleri yapacak ekibe sahip olunmamasından ileri geldiği anlaşıldı. Kırcaali’de EVN Ofisi önünde vatandaşlar elektrik faturalarının fazla hesaplanmasından dolayı protesto ettiler. Tüketiciler, elektrik faturalarının gerçekte harcadıkları elektriği yansıtmadığını iddia ettiler. Bu sırada EVN Kırcaali Ofisi Müdürü Lübomir Sirakov’un da izinli olduğu anlaşıldı.

Yazılı cevabında Krum Kosev, tüketiciden elektrik faturası için şikayet varsa, denetim yapılıp cevap gönderilmediği takdirde elektriğin kesilmediğini belirtti. Onun ifadesine göre her bir ihbar üzere bireysel olarak denetim yapılıyor ve kısa süre içinde müşteriye cevap gönderiliyor. Kırcaali ofisinden şikayet sunulduktan 2 gün içinde denetim yapıldığı ve 4 iş günü içinde merkez ofisten mektupla cevap verildiğini izah ettiler.

Kosev, “EVN Bulgaristan şirketinin kamuya duyurduğu gibi müşterilerine elektrik faturalarını vadeli ödeme fırsatı sunuyor. Bu fırsat şirket için yeni bir şey değil ve uzun yıllar süren bir uygulamadır. Vadeli ödeme sözleşmesi yapılması için başvuru koşulları her müşteri için bireysel ve her bireyin durumuna ve tercihlerine bağlıdır” diye hatırlattı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS