Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Çanakkale Şehitleri Anıldı

Kırcaali’de Çanakkale Şehitleri Anıldı

17 Mart 2013

15.03.2013 Cuma günü Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) geleneksel Çanakkale Şehitlerini anma töreni gerçekleştirdi. Anma törenine Türkiye’den ve Yunanistan’dan çok sayıda misafir katıldı. Etkinlik salonu tıklım tıklım doldurdu. Çanakkale şehitlerini anma törenini Batı Trakya Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Sami Toraman yönetmenliğinde gerçekleşti.

Törene Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Tarih Hocası Doç.Dr. Muhammet Erat ve Edirne Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler konuşmacı olarak katıldılar.

Ayrıca Türkiye'de yaşayan Ardinolu gazeteci ve yazar Mercan Civan'ın Seni Anlatmak adlı deneme kitabı ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Derneği’nin yayınladığı İbrahim Baltalı tarafından emekli öğretmenlerle yapılan röportajlar içeren Bir Efsane Sona Ererken kitabı tanıtıldı.

Anma töreninde resmi konuklar arasında daha Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Konsolos Vekili Gürler Gürsoy, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Yerel Meclis Başkanı Raif Mustafa, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer, İlçe Teşkilatı Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfeddin Hacıoğlu, BAL-GÖÇ Trakya Lüleburgaz Başkanı Nedim Dönmez, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir yer aldılar.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, törene gelen herkesi selamladıktan sonra Çanakkale şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Ardından Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet şehitlerin ruhuna kısa bir asrı şerif okuduktan sonra dua yapıldı.

Müzekki Ahmet, TÜRKSAD olarak 3 yıldır Kırcaali’de Çanakkale şehitlerini anma töreni yaptıklarını ve ülkenin diğer şehirlerinde de benzeri anma törenleri yapılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, TÜKSAD’ın düzenlediği etkinliğin çok anlamlı olduğunu söyledi ve başta Müzekki Bey omak üzere tüm ekibine teşekkürlerini sundu.

Başkonsolos, bu tür etkinliklere soydaşlarla bir arada olmak için büyük mutlulukla katıldıklarını belirtti. Sayın Cebeci, “Çanakkale zaferi, Milli Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla sonuçlandıran o ruhun doğduğu yerdir. Hocalarımız bunu daha etraflı bir şekilde anlatacaklardır. Çanakkale artık vatanın son müdafasının yapıldığı yerdir. Hem zor şartlarda olmuştur, Türkiye’yi bu günlere taşımıştır. Bugün çok daha iyi noktadayız. Bunu Çanakkale’de gençliklerini gönüllü bir şekilde feda eden yüz binlerce şehidimize borçluyuz. Bu şehitlerin arasında sizlerin atalarınız, dedeleriniz de var. Türkiye sizlere minnettardır. Aramızda çok çeşitli köprüler var zaten. Bunlardan bir tanesi Çanakkale’deki ortak mücadelemizdir” diye kaydetti. Başkonsolos, Çanakkale Savaşları’nın yapıldığı sırada o zamanki Osmanlı İmparatorluğu ile Bulgaristan’ın müteffik devletler olduğunu ve o savaş çerçevesinde Bulgaristan’ın Dobruca’yı alması için on binlerce Türk askerinin hayatını verdiğini vurguladı. Sayın Cebeci, artık düşmanlıkların ortadan kalktığını ve dostluk ve kardeşlik içinde yaşamamız gerektiğini ileri sürdü. Başkonsolos, Çanakkale’nin bir başka özelliğinin bu büyük savaştan çok büyük dostlukların yaratıldığı bir kültürün, geleneğin yaratılmış olduğunu belirtti. Bu yüce ruhun, bu geleneğin Balkanlar’da vaktiyle yaşanmış acılara örnek olmasını ve acılardan dostluk yaratmak geleneğinin burada da yaygınlaşmasını diledi.

Şair olarak da bilinen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, Çanakkale şehitlerini anma törenini Türkiye ve Edirne için çok anlamlı bir olay olarak niteledi. Çanakkale Savaşı öncesi yaşanılan bir medeniyet halkasından, yani Osmanlı kültüründen söz etmek istediğini paylaştı. Bu kültür ve medeniyet halkasının anma törenine katılanları bir araya getiren bir etki, cazibe alanına sahip olduğunu belirtti. Osmanlı devletinin aslında bir Avrupa devleti olduğunu kaydetti. 780 yıl süren en dürüst medeniyetin son abidelerinden olan El Hamra Sarayı’nın içinde, “Buraya korkusuzca gir ve burada korkmadan adaleti ara” şeklinde bir ifade olduğunu paylaştı. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, “Bizim Balkan maceramızın iki temel unsuru var. Biri adalet, diğeri istimalet. Adaleti hepimiz biliyoruz. Balkanlar’dan son 80-100-120 yılda yaşadıklarımızın altında yatan temel hadise Osmanlı’nın buradaki varlık sepelerinden birisi olan adaletin ortadan kalkmasıdır. İstimalet, farklı din, mezhep, ırk, dil, dinden insanların kendi hayatlarını yaşamalarına imkan sağlamaktır” diye ileri sürdü. Ayrıca bugün İnsan Hakları Beyannamesi’nde bile olmayan, yayınlanmasından 400 yıl önce Osmanlı devletinin farklı dinden olan insanların dinlerinin bozulmasına izin vermediğini belirtti. Bu ana prensibi güderek Osmanlı’nın Balkan coğrafyasında 600 kalabildiğini söyledi.

Balkan Harbi’nden önce yaşanılan Kuzey Afrika bugünkü Libya’da meydana gelen Trablusgarp Savaşı’na değindi. 1911 yılında meydana gelen Trablusgarp Savaşı’nda şehit düşen Türk askerleri için Pakistanlı şair Muhammed İkbal’ın bir şiirini okudu. Onda şairin melekler tarafından Hz. Peygamber’in huzuruna götürüldüğünde billur bir şişenin içinde ümmetinin şerefi, namusu ve vicdanı olarak nitelediği Trablusgarp Savaşı’nda şehit edilen Türk askerlerinin mübarek kanını hediye götürdüğünü anlatıyor.

Tarihçi İlhan Bardakçı’nın anlattığı Osmanlı devletinin 400 yıl kaldığı Kudüs’ten çekilmesinin 70-80 yıl sonrasında yaşadığı bir olayı paylaştı. Tarihçinin 21 Mayıs 1972 yılında ziyaret ettiğini Mesçid-i Aksa’da Yavuz Sultan Selim’in 30 Aralık 1517 tarihinde Kudüs’ü devlete kattığı sırada kıldığı yatsı namazında yaktığı 12 bin şamdan için o yerin 12 Bin Şamdanlı Avlu olarak anıldığını aktardığını belirtti. Ayrıca bu kutsal yerde Osmanlı’nın şehri kaybettiği gün yağmalanmasın diye bıraktığı artçı bölüğünden takım kumandanı Onbaşı Hasan’a nöbet başında rastladığını ifade etti. Onbaşının tarihçiden Tokat bölgesinde olan kumandanına görevinin başında olduğunu bildirmesini emanet ettiğini aktardı.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, sıradan bir savaş olmadığını vurgulayarak Çanakkale Savaşı’na değindi, birçok şehit ismini okudu. Sözlerini Çanakkale Savaşı için yazdığı şiiriyle noktaladı.

Tarih Hocası Doç.Dr. Muhammet Erat, Çanakkale Savaşı ile ilgili detaylı bilgiler aktardı.
Bulgaristan’ın çeşitli yerlerinden Çanakkale’de şehit olan bazı askerlerin isimlerini verip onlardan selam getirdiğini söyleyerek, “Onlar sizi orada bekliyorlar! 250 bin vatan evladını kaybettiğimiz coğrafyanın son savunucuları oldular. Sizin temsilcileriniz onlar” diye kaydetti.

Hoca, Çanakkale’nin bütün Türk ve İslam dünyasını temsil eden bir isim olduğunu ileri sürerek, “Eğer Çanakkale geçilseydi, biz burada bugün bulunamazdık. Batı Trakya Türkü, Bulgaristan Türkü, Balkan Türkü bu halde bulunamazdı. Biz Çanakkale’yi kazanmakla kendi milli benliğimizi, birliğimizi, kimliğimizi, dirilişimizi kazandık. Size anlatacağım hadise bu kadar şuurlu, bu kadar derin, bu kadar anlam yüklü bir hadise” diye vurguladı. 500 yıllık Türklük tarihinden girerek, 20. yüzyılın başındaki büyük bir kahramanlık hikayesini anlattı.

Bununla birlikte arka planda Çanakkale Savaşı’ndan görüntüler sergileyen birçok fotoğraf ve Çanakkale haritasını gösterdi. Çanakkale zaferinin yokluk içerisinde kazanılan bir mücadele olduğunu belirtti. Truva Savaşı ile birçok benzerlikleri olduğunu ileri sürdü. Mustafa Kemal Paşa, Çanakkale Savaşı’ndan sonra 1922 yılında "Truva"nın öcünü aldık” şeklinde konuştuğunu aktardı. Konuşmasını Bomba Sırtı’nda Türk askerlerinin ölümü göze alarak, komutanın hücum emrini hiç tereddüt etmeden anında yerine getirdiklerine dikkat çekti.

Doç.Dr. Muhammet Erat, Çanakkale’de gösterilen bu birlik ve beraberliği bugün de gerek Bulgaristan Türkleri olarak gösterebilirsek, hiçbir zorluğa karşı koymakta güçlük çekmeyeceğimizi vurguladı. Hoca, “Arkanızda büyük bir Türkiye Cumhuriyeti devleti var” diye sözlerini bitirdi.

Ardından Belediye Başkanı Hasan Azis, TÜRKSAD adına Başkonsolos Şener Cebeci, Doç.Dr. Muhammet Erat, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, Sami Toraman, İbrahim Baltalı ve Mercan Civan’a günün anısına birer plaket sundu.

Anma töreni Hasan Azis’in yaptığı kısa konuşmasıyla sona erdi. Kırcaali bölgesinden Çanakkale Savaşı’na katılıp şehit olan soydaşlarımızın listesinin uzun olduğunu söyledi.

Kırcaali doğumlu 20 yaşında şehit düşen Ömeroğlu Yakub’un ve Kirazlı köyünden 23 yaşında şehit olan Haliloğlu Halil’in isimlerini söyledi. En son Çanakkale’yi ziyaret ettiklerinde Solişte köyü muhtarının dedesinin de orada şehit olduğunu öğrendiklerini paylaştı. Başkan, “Çanakkale’yi anlatmak çok zordur. Çanakkale’ye ancak varıp, görmek ve hissetmek gerekiyor” diye vurguladı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


HASAN 2013-03-16 00:00:12
Sağolun varolun , şehitlerimiz nur içinde yatsın
Sabri Köşdere 2013-03-16 08:04:42
Konuşmaların tam metnini de yayımlarsanız çok memnun oluruz.
Yusuf 2013-03-16 15:44:37
Ş.Rodoplu, dedesi Çanakkale Gazisisni kısaca şöyle anlatıyor:
Hasan Raşidoğlu /1892 - 1970 / Kırcaali Hayranlar köyü doğumlu.Birinci Dünya Savaşı yıllarında üç buçuk yıl askerlik yaptı.İstanbul Selimiye kışlasında asker iken Çankkale Cephesine gönderilen ilk askerlerdendi.Kendisi ve Mestanlıdan asker arkadaşı Aliş en iyi nişancıymış. Yaralanan düşman askerlerine susuz ölmesinler diye kendi matralarından su verirlermiş.Hasan Dede omuzundan yaralanmış ve ömür boyu bu yara izini ne zaman Çanakkale konusu açılsa yakınlarına gösterirdi. Bütün gazi ve şehitlerimiz nur içinde yatsın.
erolulu 2013-03-16 17:08:18
sizler ile ne kadar öğünsek azdır ne kadar zor şartlar altında çalaıştığınızı ve kautsal bir geöer yaptığınızıda yakından biliyoruz ve tebrik ediyorum düzenlenen törende emeği gacenlerede teşekkür ediyorum
ARDALI 2013-03-16 19:25:25
ÇANKKALE SAVAŞLARI

Acaba Gökyüzü,Yeryüzü
birbirine mi karıştı ?
Dinmek bilmedi gök gürültüsü.
Hep şimşekler çaktı,
Yağmur gibi kurşun yağdı.
Şanlı Askerimiz şahlandı
Yedi düvele karşı
Sabırla, İmanla savaştı
Denizde ve Karada Savaşı,
Ayyıldızlı ordumuz kazandı.
Ay 2013-03-17 01:17:15
Nur icinde yatsinlar Sehitlerimiz
HİKMET EFENDİ 2013-03-17 12:15:05
Benim Kamil dedem de Çanakkale kahramanlarındandı. Savaşta Anzaklara esir düşmüşler. 6 yıl bugünkü Bangladeş'te İngiliz esiri olarak kalmış. Altın madenlerinde yeraltında çalıştırılmışlar. Bütün Türk esirler kısırlaştıran ingilizler, halkımıza büyük yara vermiştir. Daha sonra Mısıra götürülmüşler ve yalarca çölde tutulmuşlar. Hikayelerinde İngilizlerin Türklere olan düşmanlığınuı ve zalimliğini anlata anlata bitiremiyordu. İstanbul üzerinden memleketine dönmüştü. Artık rahmetli olan bu kahramanların anlattıkları olayların etkisiyle büyümüş olmak bizi halkını seven Türklüğü seven insanlar olarak biçimlendirdi. Yattıkları yerler nur olsun.
Mehmet 2013-03-17 21:00:36
Çanakkale Deniz Savaşı /03 Kasım 1914 - 18 Mart 1915 /.
Çanakkale Kara Savaşı /28 Nisan 1915 - 09 Ocak 1916 /

Bulgaristan 14 Ekim 1915 de Birinci Dünya Savaşına Osmanlı Devletinin yanında katılır. Kırcaali bölgesine gelen yetkililer savaşa katılmak isteyen gönüllüleri organize ederler.İsteyen Makedonya Cephesine, isteyen Çanakkale Cephesine gider.
Rafet 2013-03-17 21:10:31
Hepiniz satılmış komünistlersiniz. Asıl Türk Güner Tahir ve bizleriz. Bu seçimlerden sonra Borisov ile birlik olup hepinize tekmeyi vuracağız.
Menekşe 2013-03-17 21:49:52
Soydaşların bir arada olmaları çok güzel ve ÖNEMLİ..Kırcaali uyan!!!
fes 2013-03-17 22:03:51
Evet, Hasan Aziz beyin dediği gibi Kırcaali verilmez. Yani Kırcaali Dallamalara ve bulgarlara verilmez. Çanakkale geçilmez, Kırcaal verilmez. Pezevenk karakterlilerin çatlamalara pahasına Kırcaali verilmez.
Menekşe 2013-03-17 22:21:47
Kırcaali'yi bölmeye çalışıyorlar, böyle oyunlara gelmeyelim. Kırcaali daima bizim olacak. Vali Tauşanova teyzem de gitsin artık.
Erdinc Kahraman 2013-03-18 14:02:53
Bu güzide merasimi tertipleyen ve katılan herkese teşekkür ederim.
Toscali 2013-03-18 17:53:02
Hoh bize verilen haklar ile hicbir ilgisi yok .bize ne hak verildiyse avrupa birligine girebilmek icin bulgarlRin mecburen verdikleri haklar yoksa hoh hicbir alakasi yok ..Ama bizim saf insanimiz bunlarin hoh sayesinde oldu sanip bunlara senelerce oy verdiler
Toscali 2013-03-18 17:56:32
Canakkale savasi askerler icin bir destansi savas ama komutanlik aciskndan yuz karasi bir hadise.
Şehit torunu 2013-03-18 20:31:38
Çanakkkale Savaşı Dünyada eşi benzeri olmayan bir savaşdı. Koca koca modern gemiler, toplar.Top sesleri çook uzaklardan duyulur.Rodoplardan da yüzlerce gönüllü yola çıkar.Kimisi nişanlı, ömrünün baharında,Kimisi yeni evli, Kimisi birkaç çocuk babası. Fakat Onlar hiç geri dönmeyi düşünmediler.
Tarafsız 2013-03-18 21:01:10
Tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhu şad olsun, ilelebet haklarını ödeyemeyiz. Anma törenimize katılan tüm misafirlerden Allah razı olsun.

Muhammet Erat ve Mustafa Hatipler hocalarımıza ayriyetten hörmetlerimizi bildirmek isteriz, sizler gönüllerimizin fahri KIRCAALİ hemşerilerisiniz, sağolun varolun.
fes 2013-03-19 00:10:30
Bizim saf insanımız benim dediklerimin hiç birisini bilmiyor diye hayıflanmış Tosçali. Bi bilselermiş, şimdi nerede nerede olurarmış.

Kazanımlar HÖH'ten değil AB ve okyanüs ötesinden gelmekte demiş. Dolayısıyla nasıl bir sonuç çıkarmamız lazımmış, birine minettar olacaksak orası esas patronmuş.

Zatı muhterem bir gibi yapmalıymışız, üçe beşe bakmayıp Pensilvanya'ya kapağı atmaya bakmalıymışız.

Bir de Çanakkale'de asker supermiş ama komutanlar hiç yokmuşlar. Mustafa Kemal'in duşman çıkarmasının Conk bayırı ve Kaba tepede olacağını sezmesi ve oraya inisyatif kullanarak asker sevketmesi hiç önemli değilmiş.
Perperek Der ki... 2013-03-19 08:07:20
Canakkale savasi askerler icin bir destansi savas ama komutanlik aciskndan yuz karasi bir hadise.
_________________________________

Amele kafasına göre piramitleri de ameleler yapmış, ne ameleymiş yahu!
Toscali 2013-03-19 08:37:26
Çanakkale boğazının haritasını alın karşınıza ve bakın ...Düşman daracık bir boğazdan geçmeye çalışıyor... ve savaş kendi evmimizde oluyor, yanı onlar üstümüze gelmek zorunda ve sen bu şartlarda 450 000 şehit veriyorsun... akıl mantık işi değil, 450 00 şehit verdiren komutanlara palyaco denir ancak , ama sizin adamınız katatürk orda paşa olduğu için işin bu tarafına bakmak istemiyorsunuz . Bu savaşın komutanlarına başarılı demek için insanın aklından zoru olması gerekiyor. Tamamı ile askerimizin gayretleri ile kazanılmış bir harp.
fes 2013-03-19 10:15:42
Şehit syısı 450 bin değil 56 bin. Yaralı, kayıp, hasta ve şehitlerin toplam sayısıyla şehit syısını millet karıştırıyor.

Savaşın kendi evimizde olmasının suçlusu Abdülhamit'tir; asker ihtilal yapar vesvesesinden dolayı donanmayı otuz yıl Haliç'te tutarak çürütmüştü.

Haritayı önümüze koyduk ve batık. Duşman çıkartmasının Erturul koyu, Kabatepe ve Conkbayından yapılacağı; Eceabad ele geçirilerek Çanakkale boğazı kontrol altına alınmak istendiği çok açık.

Ne var ki, başkomutan Liman von Sanders çıkarmanın Soros körfezine yapılacağına inanmış ve asker konuçlanmasını buna göre yapmıştır. Duşmanın kıyılarda değil de sırtlarda durdurulmuş olmasının sebebi budur.

Vaziye böyleyken katatürk diye aşağılamaya çalıştığın Mustafa Kemal nerede ve ne yapmaktadır? Tekrdağ bölgesinde ihtiyat kuvetlerinin başındadır. Haritaları açmış bakmaktadır. Duşman çıkarmasının Conk bayırı ve Eceabat hattına yapılacağını görmüştür.

Böylesi durumlarda sıradan komutanlar harekete geçmek için emir beklerler. Ama Mustafa Kemal sıradışı biri olduğundan inisyatif alarak harekete geçmiştir ve duşman saldırıısnı tepelerde durdurmuştur. Yanılmış olsaydı cezası idam olacaktı, ama yanılmadı. Harekete geçmemiş olsaydı duşman tepeleri aşıp Eceabad'ı ele geçirecekti.

Fettullah Gülen bile bir reportajında Atatürk için "Olağanüstü bir askeri deha" diye bahsetmiştir. Güneş balçıkla sıvanmaz.
İ.İ 2013-03-19 10:27:35
Bilmeyenlere ve Atatürk'e Hakeret Etmeye Çalışanlara
Çanakkale savaşının başkomutanı,Alman General Limon Wan Sanders dir.Atatürk, savaş sırasında sadece bir cephede görevli yüzbaşı idi.
Gerekli gereksiz yorum yapmaya gerek yok.Merak eden araştırsın.
Toscali 2013-03-19 12:04:54
Abdülhamit han 27 Nisan 1909 da tahttan indirildi Çanakkale savaşı 1915 te başladı . Milleti kandırma savaş sırasında katatürkün de üyesi olduğu İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından 5 mehmet getirilmişti Abdülhamit han la alakası bile yok senin söylediklerinin .
Bu arada arabasının camına Katatürk yazan ben değilim eger bu hakaretse. O kemalistler de hakaret ediyor.
Ergenekonun ülkeyi yönettiği bir zamanda F.gülenin gercek düşüncelerini söylemesini mi beklerdin . Saf olma bu kadar , şapka giymedi diye insanlar asıldı bu ülkede , katatürk Ülkeye ihanet etti , Ülkeyi dinsizleştirmek mi istedi demesini beklerdin . Erbakanın başına gelenleri görmedin mi . Böyle gerçekten uzak uydurma işlerle milleti kandıracağını mı sanıyorsun .
fes 2013-03-19 12:32:26
Meşrebi düzgün olanlar kimseyi kandırmaya uğraşmaz. Bu fakiri pür taksir de örü hayatında hiç kimseyi kandırmağa uğraşmamıştır. Sözümüzü söyleriz; inanan inanır, inanmayan çeker arabasını gider.

Sıfrdan donanma kurmak beş yılda olacak iş değildir. Sadece para olması yetmez, eğitimli personel de olması lazımdır. Abdulhamit bunları dümdüz etti ve Balkan hezimeinin baş sorumlusu, cıhan harbinin zaiatllarının müsebbibidir.

1908'de 33 yıl istibdattan sonra meşruti yönetime geçildi. Bir çok parti kuruldu; partilerden biri İttıhad ve Terrakki idi. Yani Yekpare bir ittihatçı yönetiminden söz edemeyiz.

Erkgenekon sütü bozukların uydurduğu bir yalandır. Bunu artık herkes biliyor.
Toscali 2013-03-19 13:11:22
Çanakkale savaşı ile donanmanın ne alakası var savaş okyanusta mı oldu ? Eksisklik savaşın iyi yönetilememesi . Çok zaayat verdiirlmesi ,
Bugün de savaş olosaydı Ergenekoncu şerefsizler ülkenin vatan evlatlarına acımazdı. Aktütün karakolu baskınında yardım göndermeyen ergenekoncu komutanlar gibi.
fes 2013-03-19 14:59:56
O dediklerin tamem safsatadır. Ergenekoncu şerefsizler amerikalılarla kafa kafaya verip komployu tertip edenlerdir. Bir gün siyasetçilerden,savcılardan, hakimlerden,polislerden, askerlerden müteşekkil yasa dışı çete ortaya çıktığında gözlerin fal taşı gibi açılacak.

Donanmanın ne işe yaradığı konusunda hiç bir fikrin olmadığı açık. Eğer düzgün bir donanmamız olsaydı savaş ak denizde, ege denizinde verilirdi,kendi topraklarımızda savaşmak zorunda kalmazdık.

Çok zaiat verdik derken neyi kast ettin o da belli değil. Alamnlar fransız cephesinde az zaiat verdiler de biz mi çok verdik? Bunlar bilimsel temele dayanmayan görece değerlendirmelerdir.
Tarafsız 2013-03-19 16:42:20
Fes, Abdülhamit Han donanmayı değil ama birileri senin beynini çok fena çürütmüş. Ulu hakana fetfayı veren gayritürk ittihatçıları defalarca yazdık burda, belliki senin kafa bunları almıyoyo. G. M. K. Atatürk neyse Ulu Hakan Abdülhamit Han da odur, ikiside dahidir.

Abdülhamit Han şöyle bir padişahtır:

1. hindistan cava afganistan çin malezya endonezya açe zengibar orta asya ve japonya'ya elçiler ve din adamları gönderdi.
2. dünyanın ilk dişçilik okulunu kurdu.
3. paris'te islam külliyesi kurdu.
4. çinlilere karşı doğu türkistan'a gönderdiği askeri yardım ile orta asya müslümanlarını örgütledi.
5. kudüs-yafa ankara-istanbul ve hicaz demiryollarını yaptırdı.
6. cami yaptırdığı her köye bir de okul açtı.
7. modern matbaa makinelerini türkiye'ye getirtti ücretsiz kitap dağıttırdı 6 bin kitabın çevrilmesini sağladı.
8. beyazıt kütüphanesini kurup 10 bini el yazması olmak üzere tam 30 bin kitap bağışladı.
9. ilk defa elektriği ve gazı getirdi.
10. ziraat bankası'nı kurdu.
11. dünyanın ilk torpido atan denizaltısını tamamen kendi parası ile yaptırdı.
12. ısrarla yerli kumaş giydi hereke bez fabrikası ve feshane'yi kurdu.
13. mezuniyet törenlerinde öğrencilere hediye kitap gönderdi. yoksul halkına kendi cebinden ödeyerek kömür dağıttı.
14. yalova termal kaplıcalarını kurdurdu.
15. terkos'un sularını istanbul'a taşıttı.
16. ilk modern eczanemizi açtırdı.
17. ilk otomobili getirdi ve 5 bin km karayolunu yaptırdı.
18. dünyanın ilk metrolarından birini karaköy-taksim arasına yaptırdı atlı ve elektrikli tramvaylar kurdu.
19. arkeoloji müzeciliğini başlattı.
20. ilk kuduz hastanesini (istanbul darü'l-kelb tedavihanesi) açtırdı.
21. teselya savaşı sürerken saraylı hanımlara askerler için çamaşır diktirdi yaralı askerler için bizzat kendi eli ile koltuk değneği yaptı.
22. midilli adasını eşi fatma pesend hanım'ın şahsi mülkünden ısrarla verdiği para ile fransızlardan geri aldı.
23. yıldız çini fabrikasını beykoz ve kağıthane kağıt fabrikalarını kurdu.
24. pekin'de üniversite kurdurdu. (dar'ul ulum'il hamidiye = hamidiye üniversitesi)
25. toplu sünnet merasimleri yaptırıp her bir çocuğa çeyrek altın gönderdi ve bu yüzden yaz aylarında toplu sünnetlerin yaygınlaşmasını sağladı.
26. kendi el emeği ile kazandığı ve biriktirdiği parasından bir kısmını her sene borç yüzünden hapse düşenleri kurtarmaya tahsis etti.
27. her yıl 30 bin saksı satın alıp çiçek ektirdi.
28. izmir limanına izinsiz giremeye kalkan abd savaş gemisini top ateşine tutturdu.
29. kendi elleri ile yaptığı marangozluk eşyalarını özellikle gazilere hediye ederdi.
30. kendisine yapılan bombalı suikasti düzenlemesine rağmen ermeni katili affedip avrupa'da hafiyelik yapmaya gönderdi.
31. daha sonra çanakkale savaşı'nda kurtarıcımız olacak topları yaptırdı.
32. sadece anadolu'da 14 bin ilkokul açtı.
33. telefonu avrupa ile birlikte ülkemize getirtti.
34. peygamberimize dinimize veya osmanlı'ya hakaret içeren oyunları fransa ingiltere roma ve abd'den kaldırttı.

-alıntıdır-
Toscali 2013-03-19 18:01:14
Fes almanlar saldiran taraf .fransizlar savunmada herhalde saldiranin daha fazla kayip vermesi normal ama canakkalede biz savunmadaydik yani dusman uzerimize geliyordu , bir savunma bu kadar kayip verdiriyorsan o ordunun pasalari palyacodur...
Tarafsız 2013-03-19 19:23:49
Toscali,
Belliki sahte Atatürkçülerin uygulamaları senin kafanı iyicene karıştırmış hemşerim. Eğer G. M. K. Atatürk İslam duşmanı olsaydı mubadele anlaşmalarını yapmazdı ve bugün Türkiye'de halkın %99 kendini Müslüman olarak ifade etmezdi.

Her fani gibi Gazi'nin de hataları vardır ama sevapları çok daha ağır basar.
Toscali 2013-03-19 21:43:57
Adin gibi tarafsizsin ,burda rasttladigim en akli basinda kemalist sensin , ama sormadan edemiyecegim ben cok kafa yordum cok arastirdim bu konulari sanada sormak isterim m.k nin yaptigi inklaplari biliyorsundur bana bir tanesini soyle ki hedefi islamin etkisini azaltmak icin olmamis olsun. Hangi iklap hareketi cok gerekliydi ,hangi inklap hareketi turkiyeyi ileri goturdu , bu sorulara insan kendi kendisine sorup cevap aramali ,bize lisede her ogretileni dogru sanmamaliyiz ,eskisi gibi degil oturup araastirmak gerekiyor. Bir insan kusursuz olabilir mi hatasiz insan var mi , ama nedense kemalist gecineneler e diyorum ki ya bu adamin hayatinin her anini anlatan 1000 lerce kaynak var bana 1000 kaynaktan 5 tane hatali isini soyleyin diyorum donup kaliyorlar.
Toscali 2013-03-19 21:50:12
Ya Allah askina hadi diyelim ki kataturk milli bir kahraman ,sadece turkiyenin mi milli kahramani var baska ulkelerin milli kahramanlarinin ulkelerinde kac tane heykeli var resmi dairelerde kac tane resmi var, bzideki gibi her okulda her resmi dairede resmi var mi? Hindistandaki buda nin bile kataturkun oldugu kadar heykelleri yoktur, bu sacmaliktir ya bu insanlarda hic mi beyin yok ,hic mi dusunmuyorlar bunlari.
Türkan 2013-03-19 21:50:30
GAZİ MUSTAFA KEMAL DEHALARIN DEHASIDIR. DÜNYADA BUGÜNE KADAR HİÇ BİR DEHA ONUNLA KIYASLANAMAZ !!!
Toscali 2013-03-19 22:07:18
Adamin kendi sesinden soylediklereri var diyor ki gokten indigi ZANEDİLEN kitaplar bizi yonetemez diyor. Dem k ki kendisi zannetmiyor inaanmiyor.
Oku yaratan rabbinin adi ile oku kuran i kerimin ilk ayetine safsata diyor , muslumanlarin insdiklarina inanmiyor, birde ustune safsata diyor ve bu adam millli kahraman oluyor , kimse kusura bakmasin ben kemalizmi degil islami seciyorum. Bu soylediklerimin kanitlarini isteyen varsa sorun yok soyleyebilirim
Toscali 2013-03-19 22:08:46
Ne dehaligini gordun bir ornek versen de bizde bilsek
Toscali 2013-03-19 22:13:47
Bos anlamsiz slogan laflarindan baska birsey bilmiyorsun sloganiniz var kaniti yok ,ilk okuldan beri KAtaturk en buyuk kataturk en buyuk sacmaligi ile yetismis birisi benim yazdiklarimi gorunce tabi ki beyninden vurulmusa donuyor....
fes 2013-03-19 23:57:04
Mustafa Kemal bir siyasi ve askeri dehadır, ama bir filozof veya teorisyen kesinlikle değildir. Avrupa'da 1790'larda başlamış bulunan milli devletler çağını, geçikmeli de olsa Türkiye'ye getiren adamdır.

Fransız aydınmacılarını iyi biliyordu ama alman felsefesini bilmiyordu mesela. Tanzimatçı aydınlar fransızcıydılar, M. Kemal de onlardan çok etklendi. Dini taasupun toplumsal ve ekonomik gelişmeyi engellediği düşüncesi avrupa aydınlanmacıların düşüncesiydi.
Perperek Der ki... 2013-03-20 00:50:09
ilk okuldan beri KAtaturk en buyuk kataturk en buyuk sacmaligi ile yetismis birisi benim yazdiklarimi gorunce tabi ki beyninden vurulmusa donuyor....
_____________________________

Belli ki ilk okula gitmemişsin
Toscali 2013-03-20 07:21:55
Benim bu yazxiklarimi cevabiniz bu kadar mi :) siyasi ve askeri dehasin 2 ornek verebilirmisiniz ? Belli ki m.k pasayi tanimiyorsunuz. Istanbuldaki osmanli meclisi ingiliz baskisi ile ne zaman kapatiliyor .
Ankaradaki 1 ci meclis m.k tarafindan ne zaman aciliyor ? Bu tarihleri arStirip bir bakin bakalim ne cikacak.
Ingilizler tum osmanli generallerini tutuklarken neden sadece 2 kisiyi birakiyor. Bunlsrdan birisi m.k digeri fevzi cakmak...bu yazdiklarimi arastirinbana inanmayin sonuclari sizi de hayrete dusurecek.
Toscali 2013-03-20 07:26:54
Benim sahsi tahminim m.k samsunda ingilizlerle anlasip osmanlinin yikilmasini cumhuriyetin kurulmsini .m.k milli kahraman yapilip inklaplarin hayata geririlmesi planlaniyor.ve bu plan erzurum kongresi ile uygulanmayabaslaniyor.
Perperek Der ki... 2013-03-20 08:40:25
Benim bu yazxiklarimi cevabiniz bu kadar mi
___________________________________

İlkokula bile gitmemiş birine ne cevap verebilirsin ki?
fes 2013-03-20 08:56:01
Senin, onun bunun şahsi tahminiyle tarih yazılmaz. Yazılırsa ne olur, curcuna olur. Söylediklerinin hiç biri herhangi bir belgeye dayanmıyor, tamamen uydurma iddialardır.

Gerçekte İstanbulda dinci çevreler ingiliz severler derneyi kurmuşlardı. İngiliz muhipler cemiyeti kuvvai milliye hareketini boğmak için her şeyi yapmışlardı.

Fefzi Çakmak ve Mustafa Kemal'lerin neden tutuklanmadıklarına gelince; daha önceki durumu, İttihat ve Terrakkinin lider kadrosunu iyi bilmek lazım.

Fefzi paşa siyasetle pek ilgilenmeyen, düz bir askerdi. İngilizlerin ona dokunmamalaru bundandır. Mustafa kemal ise İttihatçılar tarafından sevilmeyen biriydi. Körü körüne almanlara bağlanmamıza hep karşıydı.
Toscali 2013-03-20 11:09:03
Hangi söylediğime kanıt istiyorsun ? Hazırım kanıtını göstermeye.
Tosyalı 2013-03-21 09:09:06
Birinci Dünya Savaşını başlatan Emperyalist devletler Çanakkale boğazını Dünyanın en güçlü donanması ve silahları ile geçip amaçları Yeni Dünya düzeni kurmakdı.
Tosyalı 2013-03-21 09:20:42
DUR YOLCU
BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK
BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.
egeli 2017-06-21 06:18:46
yahuu bu ataturk 100 yil önce kimlerle kurdu bu ülkeyi acaba dışardan adam mi ithal etti....

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS