Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Barutin’de Bulgarlaştırma süreci kurbanları anıldı

Barutin’de Bulgarlaştırma süreci kurbanları anıldı

16 Mart 2013

Smolyan ili Barutin köyünde isim değiştirme kampanyasında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma törenine yaklaşık 500 kişi katıldı. Resmi misafirler arasında Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Aliosman İmamov, 41.Halk Meclisi Milletvekilleri Arif Aguş, Remzi Osman ve Elin Andreev, T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, HÖH merkez konseyi sekreteri Mustafa Karadayı, Smolyan, Pazarcik ve Blagoevgrad Bölge Müftüleri yer aldılar.

Şehitlerin anısına Başmüftü Haci dua okudu.

Köyde 1972 yılında iki kadının yaşamını yitirdiği ve onlarca Müslümanın yaralandığı olayları hatırlatan HÖH milletvekili Remzi Osman, Devlet Milli Güvenlik Servisi (DANS) subaylarının köyde her yıl yapılan törene katılanlara rahatsızlık verdiğini söyledi.

"Her yıl burada yaptığımız anma töreninin ardından DANS subayları gelip mitinge katılanlara anlamsız sorular sorarak onları tehdit ediyorlar" diyen Osman, Bulgaristan Parlamentosunun asimilasyonu bir bildiri ile kınadığını anımsattı. DANS'ın bu anlamda suç işlediğini vurgulayan Osman, "Yeter artık, bizim de sabrımız taştı" dedi.

Osman, Bulgaristan'da azınlıkların gerek istihbarat ve güvenlik organlarında gerekse adalet sisteminde temsilin olmamasının ülke için büyük bir utanç ve sorun oluşturduğunu sözlerine ekledi.

"Bulgaristan ancak birlik ve beraberlik içinde olduğunda, korku ve baskıya son verildiğinde güçlü olacaktır" diye konuşan Osman, ülkede yaşayan bir milyon Müslümanın İçişleri Bakanlığı, devlet milli istihbaratı ve yargı sisteminde kendi temsiline sahip olmasının "şart" olduğunu vurguladı.

Mustafa Karadayı yaptığı konuşmasında ülkede vatandaşların hak ve özgürlüklerinin garanti altında olmadığını, düne kadar Bulgarlaştırma kampanyasını onaylayan bir Başbakanın ülkeyi yönettiğini belirtti. Sayın Karadayı, “Ülkeyi 40 yıl geriye döndürmek istiyorlar.
Soydaşlarımızın yaşadığı bölgelere polisler tarafından baskınlar yapıldı, imamlar ve müftüler gözaltına alındı. Terörizm ile suçlanıyorlar. Pazarcik’deki çirkin süreç ile Hıristiyan ve Müslümanlar arasında korku yaratmak hedefleniyor” diye konuştu.

Smolyan Milletvekili Arif Aguş, şuana kadar isim değiştirme kampanyasında sivil halkı öldüren güvenlik güçlerinden hiç kimsenin mahkum edilmediğini bir kez daha hatırlattı. Aguş, “Bu çirkin Bulgarlaştırma sürecinde yaşananların gerçeği su yüzüne çıkmadığı sürece, bu olaylar okul kitaplarında yer almadığı sürece Bulgaristan özgür ve demokratik bir devlet olmayacaktır” dedi.
Anma Törenine katılanlar, Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının anısına çelenkler koydular.

Kaynak: Kırcaali Haber / anadolu ajansi


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS