Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Geçici Başbakan Marin Raykov: “Kabine manipülasyon ve seçim ihlallerine izin vermeyecek”

Geçici Başbakan Marin Raykov: “Kabine manipülasyon ve seçim ihlallerine izin vermeyecek”

18 Mart 2013

Geçici Başbakan Marin Raykov, “Geçici kabine manipülasyon ve seçim ihlallerine izin vermeyecek, ancak idare kurumlarında da atama ve görev değişiklikleri yapmayacak” diye kaydetti. Başbakan, HÖH partisi yönetimiyle görüşecek. Partiden devletin mali durumunun açıklanması ve dürüst bir seçim yapılmasının garanti edilmesi istenilecek.

Raykov, “Bizim amacımız demokratik ve şeffaf seçimler organize edilmesidir. Bulgar Sosyalist Partisi’nden (BSP) bu konuda endişe etmelerine neden yok. Dün, Sergey Stanişev ile derin ve sürpriz olarak iyi niyetli fikir alışverişinde bulunduk. Her bir görüş benim için enteresan ve önem taşıyor” diye izah etti.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel başkanı Lütfi Mestan yapılacak görüşme hakkında, “Başbakan’dan devletin mali durumunu, bütçenin gelir kaleminin nasıl icra edildiği, geçici hükümetin kısa döneminde Bulgaristan’ın sosyal sistemlerinin normal işleyişini koruyabilecek durumda olduğuna dair malumat almasını isteyeceğiz. Örneğin, Afet ve Acil Durumlarla Mücadele Komisyonu Başkanı Tsvetan Tsvetanov’un yılın daha üçüncü ayında olsak da 2013 yılı için planlanan mali kaynakların yüzde 70’ini GERB partisinin yönettiği belediyeler arasında paylaştırdığını ve bunun gibi daha başka bomba iddiaların gerçek olup olmamasını soracağız” diye kaydetti.

HÖH lideri, “Geçici Başbakan ve kabineden olan beklentimizin halkın devlete olan güven duygularını güçlendirmek olduğunu paylaştık. Boyko Borisov’un 3 yıl 7 ay yönetiminden sonra Bulgar toplumunda en büyük eksiklik budur. Bu protestolar bu yüzde yapılıyor ve biran önce siyasi sürecin normalleşmesi gerekiyor. Devletin medya imajı oluşturulmasıyla değil, nereye gittiğimizi bilen siyasetçiler tarafından yönetilmesi gerekiyor. İdare kurumlarında görevden alınmalar olmasını istemiyoruz.

Fakat devlet memurlarının seçim zamanında GERB partisinin propagandacıları olarak hareket etmelerinin önüne geçilmesini bekliyoruz. Çünkü bu çirkin tabloyu yerel ve cumhurbaşkanı seçimleri sırasında gördük” diye yorumladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hikmet Efendi 2013-03-18 15:55:22
12 Mayıs 2013 seçimleri değişiklıkler getirecek.

Bu seçimlere giderken herkes kendi korkularından kurtulup yeni örgütlerde örgütlendikçe başkalarını yani hepimizi özgürleştirecektir.

Bu seçimlerde soydaşlar HÖH partisinin yerine Ulusal Hak ve Özgürlükler Partisini (UHÖH) yani Güner Tahir'i seçmeye hazırlık görüyorlar. Hakim olan bu görüş kesinleşmiştir.

Güner Tahir 90'lı yıllarda HÖH Başkan Yardımcısı görevinde bulunurken otoritesi yükselen, halkımızın gönlünü dolduran, emellerimizi kanatlandıran liderdi.

Yüksek öğrenimli olan Güner Tahir, yüksek lisans sahibidir, Türkçe ve Bulgarca'dan başka Rusça ve İngilizce bilir. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Kızı ve oğulu yüksek öğrenimlerini Almanya'da tamamlamıştır.

HÖH Başkan yardımcısı olmazdan önce G. Tahir Ruse Belediye Başkanlığında görevinde bulundu. Halka yakınlığı, dürüstlüğü ve saygınlığı ile sevildi. Milletvekili seçildi. Olaylara yaratıcı yaklaşımı ve problem çözen bir kişiliğe sahip oluşuyla ün yaptı. Onun DS ajanı dosyası yoktur.

A. Doğan'ların partiden uzaklaştırdığı ilk halkçı yönetici kadrolardan biri olan G. Tahir şahsıneve yakınlarına yapılan saldırılara eğilmeden bükülmeden dayandı. Son parlamento seçimlerinde Razgrat'ta HÖH ajanları tarafından zehirlendiğini ve yok edilmek istendiğini unutmayalım. O saldırı ve şiddeti her defasında boşa çıkardı. Bulgaristan Türk, Pomak, tüm Müslüman ve Hristiyan vatandaşların hakları uğruna mücadele eden gerçek lider olabildi.

G. Tahir Bulgaristan'ın demokratikleşme ve özgürleşme yolunda ilerlemesine inandığı gibi, Avrupa Birliği üyeliğinden daha verimli sonuçlar alınmasının zorunlu olduğunu da günseme getiren nufüslü politikacımızdır. Halkın arasından gelmiş ve halkımızca sevilen ve sayılan bir kişilik sahibidir. Adı yolsuzluklara ve dolandırıcılıklara asla karışmamıştır. O, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin daha yüksek bir düzeye çıkarılmasından yana olduğu gibi, ayrıca Bulgaristan'da doğan ve T.C. de yaşayan tüm soydaşlarımıza BG kimliği tanınmasından, çifte vatandaşların bizdeki sosyal ve ekonomik haklarının, mülklerinin tanınmasından yana bir siyaset izlemektedir. UHÖH partisinin seçim programı yayına verilmiştir.

Güner Tahir, HÖH'ü babalarının çiftliği sananlar tarafından partiden kovulduğunda, Ulusal Hak ve Özgürlükler Hareketi (UHÖH) /NDPS/ partisini kurdu ve Bulgaristanda halkçı demokratik ve özgürlükçü ulusal politikanın merkezinde yer aldı. Merkez konumlu bir lider olan Güner Tahir yönettiği partiyle bütün yerel ve parlamenter seçimlere katıldı ve izlediği politikayla halkın gönlünde taht kurdu.

Son yıllarda UHÖH geniş halk kitlelerinin, emekçi köylü ve kentlilerin, gençlerin umudu oldu. Dünya Türk Gençliği Kurultayında yaptığı konuşmalarda Bulgaristan Türklerinin haklı davasına dünyaca destek topladı.

UHÖH, Bulgaristan Cumhuriyeti'ni hepimizin bölünmez Vatanı olarak gördüğü gibi, Vatanımızda yaşayan tüm insanların din dil ve ırk farklılıklarına bakılmaksızın hak eşitliğinden, eşit adaletten, eşit özgürlüklerden yana çıktı, devletimizin bölünmez bütünlüğünden, birlik ve beraberliğimizden yana olduğunu defalarca beyan etti, etnik ayrım yapmadan bütün vatandaşların ortak emellerine yanıt veren bir parti olma kararlılığla 12 mart 2013 seçimlerine doğru güç toplamaya başladı. Bu kararlılık seçmenlerimiz, halkımız tarafından sevgi ve saygıyla karşılanıyor.

Önümüzdeki günlerde UHÖP'nin millet vekili listesini açıklanacaktır. Bütün illerden ve bütün etnik azınlıklardan en şerefli temsilciler milletvekili adayı olarak yükseltilmektedir. HÖH partisinin hışımına uğrayanların, yenilik ve dönüşüm isteyenlerin yeri UHÖH saflarındadır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS