Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Nevruz Geldi – Yaz Geldi!

Nevruz Geldi – Yaz Geldi!

18 Mart 2013

Rusçuk ili Semerci köyünde Bahar gelenekleri okul öğrencilerine heyecan yarattı. Farklı Olsak da – Hoşgörü İçerisinde Dost Olalım AB proje çerçevesinde çocuklar maskeler hazırladı. Köyün eski muhtarı Nikola Vılçev ve eşi Lübka öğrencilerimize eskiden Sirni Zagovezni /maske günü/ nasıl kutlandığını anlattılar. Öğrenciler, küçük çocuklar bir ipe bağlanmış beyaz helvayı nasıl ağazlarınla tutup yediklerini, maskelerle ateşin etrafında kötülükleri nasıl kovduklarını, ateş etrafında zıplayıp alay çekilince – buğdayların okadar yükselmelerini, yanar okları nekadar uzağa atarsan – okadar sağlıklı olacağını v.s. gelenekleri dinlediler.

Mecbure Efraimova ise çocuklara Türklerin Nevruz Bahar geleneğini anlattı. Bulgaristan’ın farklı bölgelerinde – Navrez, Nevris, Mervis, Sultan Nevruz adlandırılan gelenek – yeni gün ifadesinle, doğanın yenilenmesini ve baharın müjedisini verdiğini bildirdi. Tatar Türkleri: Navrez geldi – yaz geldi, derler. 21 Mart’ta başlayan kutlamalar birkaç gün devam eder ve tarlada çalışmak için hazırlıklar başlar:

Gün sayısı: Yüz-sabanı düz
Yüz on-tarlaya kon
Yüz on bir-tarlada kompir (patates)
Yüz yirmi-tarlayı diğirmi. / H. Ulusoy, 2001/

Çocuklar leylekleri karşılar ve diziye döker:
Hacı Baba lak lak
Ver bana kalpak
Kalpağın ucu yok
Sarı kızın saçı yok
(Kriçim, Filibe)

Nevruz’da yumurtalar soğan kabuğu ile boyanır. Boğazları ağarmasın diye yumurta kabuğundan su içilir. Bayram günü boyalı yumurtalar tokuşturulur, yağda kızartılmış kulaçlar (kolaçlar) yenir, sağlıklı olmak için yakılan ateşlerin üstünden atlanır. Menekşeler toplarlar ve evlerine dönerler. Eve dönerken pınar veya akarsuyun başında birbirlerini ıslatırlar. Bunu, yazın yağmurun bol olması için yaptıklarını söylerler.

Eve getirilen menekşeler, o gün eğlencelere katılamayanlara verilir. Nevruz törenlerine katılamayanlar bu menekşeleri üç defa koklarlar ve üç defa gözlerine sürerler. Menekşe kadar hoş kokacaklarına, gözlerinin de menekşe kadar güzel olacağına inanılır (Dede, 1978).

Bahar geleneklerinde farklı etnik grupların ortak noktası ateş yakmak ve üzerinden atlamaktır. Rus’lar Maslenica adlandırılan bir kukla yapar ve eski yılı temsileden bu kuklayı yakarlar, üzerinden atlarlar. Güneş’i simgeleyen krep /akıtma/ ikram ederler.

Ermeniler Şubat ayında Sreteniye Gospodne kutlar, ateş yakarlar ve çocukları olmayan kadınlar ateşin üzerinden atlar ve yeni yılda çocuk sahibi olacaklarına inanırlar. Bulgrlar 1 Mart – Baba Marta ve Sirni Zagoveznı’ de ateş üzerinden sağlık için atlar, ayni nedenle Türkler de Nevruz ve Hıdrellez’de ateş yakar ve üzerinden atlar.

Ateş ve güneş ışığın, sıcaklığın, sağlığın simgesidir. Güneş gibi ışık saçan, sevecen ve sağlık dileklerinle – Baharımız kutlu olsun!

Kaynak: Mecbure EFRAİMOVA - RUSE


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS