Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Işıkları söndürerek, Dünya Saati’ne katılalım!

Işıkları söndürerek, Dünya Saati’ne katılalım!

20 Mart 2013

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, tüm Kırcaalileri bütün dünyada 23 Mart, cumartesi günü saat 20.30-21.30 arası gerçekleştirilecek Dünya Saati girişimine katılmaları çağrısında bulundu. 2007 yılında Sidney sakinlerinin 1 saatliğine ışıklarını söndürmelerine davet edilerek kampanya olarak başlayan Dünya Saati büyüyerek, iklim değişikliklerine karşı en ciddi dünya girişimlerinden biri haline geliyor.

Dünya Saati sırasında dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan sembolik olarak evlerinde ışıklarını kapatıyor, önemli simgesel binaları da karanlığa bürünerek daha sürdürülebilir bir gelecek için çağrı yapılıyor. Yıllar içinde inisiyatif küresel bir toplum haline dönüştü. O insanların çevre sorunlarına karşı sorumlu olduklarını ve değişimin her birimizin her gün attığı küçük adımlara bağlı olduğunu göstermeyi amaçlıyor.
Artık ikinci yıl Dünya Saati çerçevesinde, You Tube’de odaklı “Ben Yapıyorum, Sen Harekete Geçiyorsun platformunda insanlara "Dünya’yı Kurtarmak İçin Ne Yapardın?" sorusu yöneltilerek kişisel sorunlarını paylaşmalarına fırsat sunuluyor.

Bulgaristan’da Dünya Saati, 2009 yılından beri yapılıyor, her gün destekçileri artıyor. 2012 yılında girişimde ülkede 74 şehir yer aldı. O zaman geleneksel olarak bir saat için Bulgaristan’da çok sayıda idari ve önemli simgesel binaların ön cepheleri karardı.

2013 yılında girişim elçileri tekrar müzisyenler Kalin Velöv ve Mihail Stefanov, maliyeci Martin Zaimov ve oyuncu Yuliyan Vergov. Dünya Saati, kamuoyunun dikkatini iklimde değişiklikler ve insanlığın sahip olduğu kaynaklardan daha fazlasını tüketmekle ilgili sorunlara dikkatini çekmeyi amaçlayan dünya çapında yapılan bir kampanyadır. Kampanyanın asıl hedefi, enerji tasarrufu yapılması yönünde insanları harekete geçirmektir. Bunun için geri döndürülebilir enerji kullanılabilir, enerji tasarruflu aletler alınabilir, gerekmediği zaman ışıklar söndürülebilir, yaya yürünebilir. Dünya’nın kaynaklarını daha az tüketmek için birçok hareketlerde bulunulabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS