Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Geçici hükümet, en riskli gruplara destek sağlamak için finansmanlar bulmaya çalışıyor

Geçici hükümet, en riskli gruplara destek sağlamak için finansmanlar bulmaya çalışıyor

21 Mart 2013

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Deyana Kostadinova özel bir televizyon kanalında, “Geçici hükümet şu anda devletin nasıl kaynaklara sahip olduğunu analize ediyor.

Bu hükümetin dünkü oturumunda duyurulan işsiz, engeli çocuk ve 10 levaya kadar daha yüksek gelirden ötürü enerji yardımı almayanları kapsayan üç riskli gruba tam olarak ne miktarda destek sağlanacağının belirlenmesi için yapılıyor” diye yorum yaptı.

Kostadinova, “Her bakanın ödevi görev alanındaki durumu analize edip, kurumların normal faaliyeti engellenmeden nereden mali kaynaklar bulunacağına karar vermesidir”, diye izah etti.

Kostadinova, fakirlerin gelirlerinin artması için borç alma konusunda müzakereler yapıldığını inkar ederek, bunun kanuni bakımdan mümkün olmayacağını ve ülkemizi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Bakanın ifadesine göre 2013 Yılı Bütçesi, önceki hükümetin önerdiği ve Halk Meclisi tarafından onaylandığı şeklinde icra edilebilir. Kostadinova, şu anda bütçeye yapılan gelirin gerçekten düşük olduğunu, fakat vergilerin toplandığı ayların hala gelmediğini yorumladı.

Bakan, “Geçici hükümetin sosyal önlemler almak için ne miktarda finansmanlara sahip olduğu anlaşılınca dağıtılacak olan paraların miktarı da belirlenecek” diye kaydetti. Kostadinova, bu paraların kimlere verileceğini de söyledi. Topluma faydalı olabilmeleri için işsizlere istihdam programları sağlanacağı anlaşıldı.

Gelir eşiğinden 10 levaya kadar fazla geliri olan ailelere, bir kereliğine kış mevsimi için enerji yardımı ödenecek. Üçüncü riskli grup engelli çocuklardır. Onlara da bir kereliğine yaklaşık 60 leva olması tahmin edilen mali destek sağlanacak.

Sosyal önlemlerin yarın toplanacak olan Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyi’nde görüşülecek. İlk defa oturum Bakanlar Kurulu’nun internet sitesinde on-line yayınlanacak. Görüşmede sendikacıların asgari işçi ücretinin yükseltilmesi önerisi ele alınacak.

Kostadinova, bu fikri desteklemediğini itiraf etti. Bakan, işçilerin büyük bir bölümünün gerçekte asgari ücret üzerinden yatan sigorta primlerine göre aylık ücret miktarını eline almadıklarını düşünüyor.

Kostadinova, hiçbir zaman Bakan olmayı hayal etmediğini itiraf etti. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in kendisine bu teklifi yaparken ona güvendiğini söyleyince ülkenin durumuna göre sorumlu davranmak zorunda kaldığını ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS