Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER » Dünya
Balkan Türkleri'nden seçim zirvesi

Balkan Türkleri'nden seçim zirvesi

22 Mart 2013

Kocaeli, İstanbul ve Yalova illerinde faaliyet gösteren 12 Balkan Türkleri Derneği Gebze'de toplandı. Gebze Balkan Türkleri Dernek Başkanı Hüseyin Uslu ve yönetim kurulunun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Makedonya Göçmenleri Derneği adına Fuat Bilici, Tüm Balkan Türkleri Derneği adına Mustafa Dülger, Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği adına Selahattin Balkan, Kocaeli Balkan Göç. Derneği (BAL-GÖÇ) adına İlhan Topaloğlu, Bal-Türk Çayırova Şubesi adına Ekrem Şen, Gebze Balkanspor Kulübü adına Necati Şen, Gebze-Darıca Bal.Türkleri adına Gülmüfer Hacı, Yalova Balkan Türkleri Derneği adına Lütfü Özgür, Kartal Balkanlılar Derneği adına Olcay Özgön, Sultanbeyli Bal-Göç derneği adına Ali Kılıç ve Karamürsel Rumeli Türkleri Derneği adına da Salih Akkuş katıldı.

BAŞKANLAR: " SOYDAŞLARIMIZ TÜRKİYE'DE OY KULLANABİLECEK!"

Gebze Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hüseyin Uslu'nun açılış konuşmasının ardından sırasıyla tüm konuklara tek tek konuşma sırası verildi. Konuşmacılar özellikle 12 Mayıs'ta Bulgaristan'da yapılacak olan Genel seçimleri için Bulgaristan vatandaşı olup da Türkiye'de yaşayan soydaşların oy kullanmaları gerektiğinde görüş birliğine vararak, Türkiye'de de geçmiş seçimlerde olduğu gibi seçim sandıklarının açılması ve kurulması için tüm hazırlıkların sürdüğünü belirttiler. Konuk dernek başkanları, konuşmalarında çifte vatandaş olan soydaşlarımıza bir çağrıda da bulunarak herkesin bu konuda bilgi formlarını doldurmaları gerektiğini belirttiler.

ÖZGÜR: " TÜRKLER ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR!"

Toplantıda çok önemli bir konuşma yapan Yalova Balkan Türkleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Marmara Temsilcisi Lütfü Özgür, Bulgaristan'da demokrasiye geçilmesine rağmen halen Türkler için çok zor bir ülke olduğunu söyledi. Özgür: " Bugüne kadar Bulgaristan'da Türklük için çok şehit verdik, çok zor koşullardan geçtik. Bizim işadamlarımız yerine Bulgarlar artık Bulgaristan'a İngilizler ve Almanların gelmesini istiyor. Yani Bulgaristan'da kısacası Türk olmak çok zor. Onun için oradaki birliğimizi korumak için çok kapsamlı bir çalışma yapmamız lazım. Önümüzdeki 12 Mayıs seçimlerinde mutlaka hepimizin oy kullanması lazım" dedi.

Kaynak: Yılmaz IŞIK-GEBZE/TÜRKİYE


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hak ve Adalet orgutu 2013-03-22 20:20:08
DPS,HOH partisi iki donem hukumat ortagi oldugu yillarda,Turkiye isadamlarina,yatrimcilara,guclu olduklari (soz sahibi)bolgelerde kolaylik saglamak yerinde,isadamlarindan,yatrimicilardan yuklu miktarda rusvet istiyerek(kasitli olarak engellemislerdir) yatrimlarini(Jivkovun "B"plani geregi),urkuttuler,diplomasi diliyle kovuldular.Simdi sahneye ikinci bir (gercek Turk partisi,temis sicilli durust kisiler tarafindan kurulunca) harekaat baslatilinca,dps,hoh partisinin sicili bozuk,ajanlar,hirsiz mafiya ceteleri mayis secimlerinde kendilerini(adaletten)kurtarmak icin,her turlu Alicengiz oyunlarini deniyorlar.Bulgaristan AB.ye tam uye olmazdan once Brukselden (2005-6yillari)gelen heyetin azinlik sorunlariniz,Anadilde egitim problemleriniz varmi diye sorduklarinda,hic teredutsuz DPS,HOHyoneticileri biz azinlik ,anadilde egitim meselelerimizin hepsini cozduk diye her defasinda bruksel belgesinin altina imzalarini koymuslardir(bruksel orada,belgede ,imzali belgede brukselde,ilgili merciler belgeye ulasabilirler).Simdi neymis efendim dps anadilinde egitim icin bastriyormus,pes dogrusu,Lutvi Mestan iki donem hukumet ortagi olduklarinda milliegitim komisiyon baskanligi yaptigi donemlerde neden anadili egitimi icin parlementoya teklif(onerge)sunmamistir???,aksine secim toplantilarinda(sagirlar koyunde yalniz orneklerden bir tanesi,siz turkce okuyupta ne yapacaksiniz,evinizde zaten turkce konusuyorsunuz,siz ingilizce ogrenin,biz artik avrupali olduk,dogu kulturunu unutun gitsin dedigi konusmalarini daha unutmadik.Biz bulgaristan Turklerini ,Jivkovun "B"planini ve uygulacilarina karsi mucaadele baslattik,Halkimizla elele vererek ,secim sandigi onlarin tabutu olacaktir Insallah.
Türk 2013-03-22 23:14:46
Bozuk plak gibi bir deyim tutturulmuş gidiyor. Aman da ne zor muş Bulgaristan da Türk olmak. Bu Türk görünen Bulgar uşaklarının öğrettiği bir tutum aslında. Hani hep taviz verecekler ya Türkler adına, kendilerini savunma, af ettirme, eleştirilerden korunma entrikası dır bu. Ajan cuntasının oyununa gelenler de ya saftirik dernek başkanları ya da eski komünist rejiminin (ajanların)Türkiye uzantılarıdır. Çünkü 1989 göçünde çok sayıda ajan sızmıştır Türkiye Cumhuriyetine ve bu gün çok rahatça bir birlerini desteklemekteler. Bir de aman bölünmeyelim havası da çok rövanşta HÖH yöneticilerini sadece tv ve gazetelerden tanıyan sözde dernekçiler arasında. Türkçe bilmeyen,cami kapısı açmayan, Türkçe okutmayı önemsemeyen, sözde Türk partisi yöneticilerini görevlerinden in aşağı etmek bölücülük ise, o zaman bizim Türklüğümüz de bir problem var demektir bu. Hala bu ajanların Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanları asimile etmek için tayin edildiklerine inanmayan ve bunu 23 yıldır HÖH tarafından yapılan ve yapılmayan işlerde göremiyorlarsa yazıklar olsun, yuuh demekten başka denilecek bir şey kalmıyor geriye. Fakat her kötülük bir iyilik içindir, şimdiden tarafların belli olması hoş bir şey ve tarih eğriyi doğruyu ortaya koyacaktır bir gün. Ajanlar ve tayfaları halk ve adalet önünde bir gün olup hesap vereceklerdir. Onlarını Türk ve Müslümanlara karşı yaptıkları hainlikler torunlarına dahi sorulacaktır, işte o zaman adalet yerini bulacaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun Türk Türktür, Türklüğünden utananlar nerede olursa olsun haindir ve hain kalacaklardır. Bu seçimler hainleri hakiki Türk ve Müslümanlardan ayırma seçimi olacaktır. Ona göre herkes saflarını iyi belirlesin. Hayırlısı ile, İnşallah!
mert 2013-03-23 00:39:19
Güner Tahir düzgün ailesi olan, tahsilli, kültürlü ender Türk asıllı Bulgaristan siyasetçilerden biridir. HÖH tayfasının ağzında bile yokken, Güner Tahir 1997 de İvan Kostov ile yaptığı seçim ittifakından sonra, İv. Kostov'dan Türk bakan, bakan yardımcısı, vali, vali yardımcısı, emniyet müdürlükleri istemiştir. Fakat İvan Kostov ile Ahmet Doğan iki düşman siyasetçi olmalarına rağmen, iki çingene bir oldular temiz Türk'ü ajanlık suçlaması ile yok ettiler. Neden? Çünkü Türklerin gözünü açacak diye. O zaman bu zaman tapulu ajanlar sözde Türk partisini yönetmekte, iftira ile ajanlıkla suçlanan Türk sürünmekte. İnşallah en yakın zamanda adalet yerini bulacaktır ve Ulusal Hak ve Özgürlük Partisi (UHÖH) Bulgaristan da hakiki Türk ve Müslümanların partisi olaaktır.
Gıcalılar 2013-03-23 10:07:39
Balkan Türkleri derneği yöneticisi ve diğer dernek yöneticileri. Eğer sizler bu günkü HÖH/DPS yönetimine oy toplarsanız sinsice yürütülen yıllardır asimilasyon politikasına yardımcı olmuş olursunuz.
Arkadaşlar 23 yıl onlara düşünmeden oy verdik. 23 yıldır aynı komünistler yerlerinden duruyorlar. Bunların alayı eski DS ajanlarıdır.
Bu seçimlerde değişime oy verelim yani Korman İsmailov' halkın umuduna. Bir yerden başlamak lazım. DS dosyaya sahipler HÖH/DPS istifa edenlere kadar boykotomuzu sürdürmeliyiz.
Gaziler 2013-03-23 10:21:53
UHOH,partisinin su an yaptiklari Lutvi Pavel+ Guner Tahir anlasmali dogus,HSHP,in oylarini parcalamak icin bir oyundan ibarettir.Madem ki UHOH partisi DPS ye karsi,kayitsiz,sartsiz sevenlerini,hakim oldugu kitleyi(eger oyle bir kitlesi varsa)korman Ismailov,un baskanligini yapmis oldugu HSHP PARTISINE YONLENDIRILMELIDIR,secimlerden sonra iki parti UHOH ve HSHP kurmaylari gelecekte ki stratijilerini oturup konusurlar.Su an UHOH un yaptigi inandriciliktan uzak kaliyor.Ayi ile Kurt dalasir tilkinin kuyrugu bala bulasir misaali.Liderlik vasiflarini kendinde bulunduran sahislar hic teredutsuz (cikar gozetmemeksizin)Halkinin yaninda yer(saf)tutmalidir.Bizlere gelen duyumlar,bilgiler Guner Tahir,in HSHP partisine karsi lutvi Mestan(agent Pavel)ile secim itifaki icin antlasma yapmislardir.Insallah yanilanlar biz oluruz.Bulgaristan Turklerini yok olmaktan,eritilmekten,yerinden yurdundan kovulmaktan kurtarmak YIGITLERIN ISIDIR,bu secimlerde Jivkovun "B" planina ve uyguluyanlara secim sandiginda DUR diyelim.
Hikmet Efendi 2013-03-23 11:35:12
Sn. Başkan Güner Tahir 12 Mayıs seçimlerinde K. Dal ve İ. Kroman'a sandıkta beraberlik ve işbirliği teklif etmiş, ama K. Dal Simeyon Sakskoburgotskinin 2. Simeyon partisiyle ortaklığı yeğlemiş ve bu iş artık karara bağlanmıştır.

G. Tahir'in UHÖH partisi ile L. Mestanın yönettiği HÖH arasında bu seçimde beraber olma görüşmesi olmamıştır, bu konuda iletişime girilmemiştir ve hatta konu gündeme gelmemiştir.

Bölünmemek, bugün Türklüğümüzü ve İslam dinimize bağlılığımızı yaşatmak anlamında geçerlidir. Bulgaristan Tükleri artık politik olarak 3 partide örgütlenmiştir yani üze bölünmüştür. Bu Bulgar milliyetçilerinin kutsal isteyi idi ve gerçekleşti. Şimdi yeniden karar alıp oyumuzu UHÖP'sine verirsek birleşmiş, kenetlenmiş ve bölünmez oluruz. Oylarımız dağılırsa sürüm sürüm sürünürüz. Seçimlerde her seçmen oyunu istediği partiye verebilir. İsabetli seçim yapmak seçmenlerin politik olgunluğuna bağlı bir olaydır. Doğru seçim yapılacağına inanmak istiyoruz.
Gıcalılar 2013-03-23 18:30:42
Hikmet Efendi
Üçe değil gerekirse üç yüze bölünürüz bunu böyle belle.
HÖH/DPS komunist DS dosyalı ajanlar istifa edene kadar bölüneceğiz. Eğer çok biliyorsan söyle o DS dosyalı arkadaşların partiden istifa etsinler Korman İsmailov'un partisi seçime girmeyecek. SIKIYORMU Hikmet Efendi.
ANONİM 2013-03-23 18:42:44
Akıllı olun ey dernek yöneticileri sizlere hiç kimseler estirdiğiniz siyaseti yaptırmaz. Siz nerede ikamet ediyorsunuz çocuklarınız hangi okullara gidiyorlar.
Sizin Türklükle Müslümanlıkla derdiniz yok. AMMA Bulgaristan'da akrabalarınızın bu tür sorunlar 23 yıldır vardır.
Dikkatli olun kimlere hizmet ettiğinize iyi bakın. AKILLI OLUN.
Hikmet Efendi 2013-03-24 10:57:48
"Gıcali" neden gocundun anlayamadım. HÖH yönetimi, Ruşen ve Lütfü, ayrıva HÖH 2013 seçim programında koalisyyon hükümeti zamanında devlet görevde bulunan 5 bin kişinin devletteki işlerine geri alınmasını istiyor. Bu görevler DANS, askeri ve sivil istihbarat, polis, güvenlikçi, koruma, savcılık, sorgulama, yargıç, öğretmen, eğitmen v.b. v.b. işlerdir. Bulgaristan bizim vatanımız ise ve biz de bu ülkede eşit haklı vatandaş isek, aşağıdan yukarı tüm devlet görevlerinde, organlarında, kurumlarında, enstitülerinde görev almamız, bu hakktan tüm öteki etnklerin de yararlanması adaletli olur.

"İstediğimiz kadar parçalanırız," sözlerine gelince. Ben şahsen HÖH'ten ayrılmaların işlerin çözüm yolu olmadığı görüşündeyim. HÖH'ün bir ilke partisi olması gerek. Devlet görevlerinde çalışan Türklerin ise HÖH içinde asla işi ve görevi olamaz, olmalı. Devlere açık ya da gizli hizmet edenler politik partilerden çıkmalıdır. Görüşüm kesindir. Bundan dolayı UHÖH hareketini lanse ediyoruz. G. Tahir dosya bakımından temizdir.
Gıcalılar 2013-03-24 13:30:13
Hikmet Efendi sen bilir misin çığının ne olduğunu? Çığı kopmuş geliyor ve önüne ne dikilirse ezip geçiyor. Bu çığının önüne durmak pek akıllıca değil agam oğlu. Boşuna yırtılmayın bu kriz dönemde hayatta ve ayakta kalmaya çalışın. Aksi takdirde çığı sizi de silip süpürecek.
Hikmet Efendi 2013-03-24 16:15:19
Çığ boşandıran patlama olsaydı duyulurdu. Yoksa gizli mi patladı?
Gıcalılar 2013-03-24 17:16:23
Sağır sultan bile duydu Himket Efendi. Duymazsan sizi hazırlıksız yakalayacak merak etme. O zaman görürsün Hanyanyı, Konyayı.
AYŞE 2013-03-25 09:11:19
Gırcalı bunları konya ya gönderisek alışmış kudurmuştan beterdir .Konyada ajanlığa tücarlığa devam ederler.KONYA YA YERİNE KENYA YA GÖNDERELİM
gocamacır 2013-03-26 07:35:12
Gebze Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hüseyin Uslu'nun açılış konuşmasının ardından sırasıyla tüm konuklara tek tek konuşma sırası verildi. Konuşmacılar özellikle 12 Mayıs'ta Bulgaristan'da yapılacak olan Genel seçimleri için Bulgaristan vatandaşı olup da Türkiye'de yaşayan soydaşların oy kullanmaları gerektiğinde görüş birliğine vararak, Türkiye'de de geçmiş seçimlerde olduğu gibi seçim sandıklarının açılması ve kurulması için tüm hazırlıkların sürdüğünü belirttiler.ULAN NE ZAMANDIR BİR HAZIRLIK YAPTINIZ SİZ NE İŞ YAPARSINIZ ACABA SADECE GÖSTERİŞ BİR TANE BİLE DİLEKÇE DOLDURTMADINIZ GECEN SEFERDE ŞİMDİDE ŞU HÖK YALOVA TEMSİLCİSİDE NEYİN NE OLDUĞUNU BİLMİYOR KİMLER ÇALIŞIYOR 2 SEÇİMDİR BUNU BİLE GÖRMÜYOR SİZİ ÇAKMA DERNEKÇİLER SİZİ
akm 2013-03-26 20:35:31
Gönül isterki HÖH kalsın ,gidecek olanlar belli, keşke olmasaydı belkide olması gerekiyordu ama çok yıllar önce 23 senedir tepemizde taşıdık bu ajan tayfasını , geçmişinde hesabını verecekler gönül isterki hemen versinler. Kusur görmeyin çoğunluk adına konuşuyom biraz ileri gittim galiba bunlara bu güne gün oy falan vermedim verecekte değilim canımı çok yaktılar hayatımı kararttılar ben hesap sormayıpta kim sorsun ? 1990 sonrası beni zerra kadar ırgalamaz çünkü bunlara oy falan vermiş değilim suç sadece onların değil onlara oy verenlerin suçu HİÇMİ YOK? hayatımın baharındaydım gençliğimi aldılar suratlarını bile görmek istemiyom terbiyem musade verse daha neler neler .Bana yapılanlar kiminizin babasına abisine dedesine bacısına yapıldı bunları göz ardı edemeyiz madem bu adamlar böyleydi daha ne bekliyorsunuz fırsat bu fırsat gün bu gündür mezara gömer gibi gömün şerefsizleri birileri daha fazla çalsın çırpsın diye sakın oy VERMEYİN

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS