Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Resimseverler, Edirneli Ressam Tayyip Yılmaz’ın Sergisinde Buluştular

Kırcaali’de Resimseverler, Edirneli Ressam Tayyip Yılmaz’ın Sergisinde Buluştular

22 Mart 2013

Ünlü Edirneli ressam ve fotoğraf sanatçısı Tayyip Yılmaz, bu akşam Kırcaali’de KRIG Sanat Galerisi’nde Bulgaristan’da ilk kişisel sergisini açtı. Sergide ressamın Edirne’yi yansıttığı 47 tablosu tanıtıldı. Etkinlik, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yardımıyla KRIG Sanat Galerisi’nin Edirne’den sanatçı ve sanat dernekleriyle imzaladığı Kültür İşbirliği Memorandumu kapsamında gerçekleşti. Sergiye yaratıcının Edirne ve Kırcaali’den birçok dostları, sanatçı arkadaşları, çok sayıda resimsever geldi. Basın mensuplarının da yoğun ilgisi gözden kaçmadı.

Sergi açılışında resmi konuklar arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İmren Çamlıklı, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Esma Gündoğdu ve Başkan Yardımcısı Hikmet Çavuşoğlu yer aldılar.
KRIG Sanat Galerisi Başkanı Radost Nikolaeva konukları ve Kırcaalileri selamladıktan sonra Tayyip Yılmaz gibi bir sanatçıyı ağırlamaktan çok büyük şeref duyduklarını ifade etti. Nikolaeva, resimlerin Kırcaali’ye getirilmesinde sınır kapısında birçok zorlukları atlattıklarını paylaşarak, ressamı tanıttı. Nikolaeva, bu yıl içerisinde Edirne’den daha birçok ressam, müzisyen, edebiyatçıyı Kırcaali’de tanıtacaklarını duyurdu.

Tayyip Yılmaz, 2006 yılında Stara Zagora’da karma bir sergide yer aldığı zaman orada 12 gün kaldığını ve çok mutlu olduğunu kaydetti. Fakat Kırcaali’de gördüğü ilgiden kendini çok daha mutlu hissettiğini paylaştı. Ressam, “Kardeş şehirleriz aslında. Çok benzer şeylerimiz var. Burayı çok görmek istiyorum. Geçen yıl Mayıs ayında Kırcaali’ye geldim, çok fotoğraflar çektim. O fotoğraflardan çizmiş olduğum Kırcaali resmim doğmuş oldu.
Barajlarla, sularla Kırcaali’nin eşsiz bir güzelliği var. Her gittiğim yerden mahalli görüntüler almaya çalışırım. Kırcaali çok hoşuma gitti. Bu resmi son günlerde yaptım. Yaşım geçti ama inatla bu resmi bitirmeye çalıştım ve inşallah, dehasını da yaparım diyorum” diye paylaştı.
Edirne Valiliği’nin yayınladığı ressamın 60 resmini içeren albümden Muavin Konsolos İmren Çamlıklı, ressam dostu Kamber Kamber ve ev sahibi konumundaki Radost Nikolaeva’ya hediye etti.

Tayyip Yılmaz, candan sevdiğim bir arkadaşım dediği Momçilgradlı ünlü ressam Kamber Kamber’i çok taktir ettiğini dile getirdi. Sayın Kamber de, “Tayyip Hocamın Kırcaali’de sergi açacağını duyunca çok sevindim, çünkü kendisi benim can dostumdur. Onunla Edirne’de 6 yıl önce tanıştık. O zaman üç kıtadan 37 ressamın katıldığı bir uluslararası resim yarışması kapsamında atölye çalışmaları yapıyorduk. Tayyip Hocam, her gün yanımıza geliyordu. O zaman tanıştık, aslen Şumen’den olduğunu söyledi, zamanla meslektaştan iki yakın dost olduk. Kırcaali’ye o muhteşem eserleriyle konuk olmasına çok seviniyorum” diye ifade ederek, aynı şekilde resimlerini doğduğu Şumen’de de göstermesini diledi.

Ressamın Kırcaali’yi resmettiği resmin Belediye Başkanı Hasan Azis’e hediye edileceği açıklandı. Sayın Azis’in sergiye katılmak üzere Sofya’dan yolculuk yaptığı anlaşıldı.

83 yaşındaki ressam, Edirne manzaraları ustası olarak ün kazanıyor. O, suluboya, guaş ve yağlıboya kullanarak, şehrinin yüzlerce portresini çizmiştir. Tayyip Yılmaz, resimlerinde Edirne’yi Osmanlı İmparatorluğu başkenti olduğu zaman ve bugün modern bir şehir yapısıyla tanıtıyor. Tayyip Yılmaz, 1968’de Edirne Güzel Sanatlar Galerisi’ni kuruyor ve ilk müdürü oluyor. Trakya Üniversitesi’nin kurucuları arasında olan Yılmaz, uzun yıllar güzel sanatlar ve mimarlık fakültelerinde hocalık yaptı.

Bilime büyük katkısı, Avrupa’da en eski şehirlerden olan Edirne’nin tarihi hayatından çeşitli olayları görüntüleyen belge, resim ve çizimlerle 3 ciltlik arşiv kitabı oluşturmasıdır.

Aslında Tayyip Yılmaz, 1930 yılında Bulgaristan’da Şumen’de dünyaya geliyor, 5 yaşındayken ailesiyle Tekirdağ’a göç ediyor. Artık 60 yıldır yaşadığı Edirne’de bugün yaşadığı sokak onun ismini taşıyor. Günümüzde Tayyip Yılmaz’ın sergileri tüm Türkiye ve yurt dışında gösterilmektedir.

Tayyip Yılmaz’ın sergisi Kırcaali’de ziyaretçilere iki hafta açık olacak.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Der ki... 2013-03-22 21:40:40
Amcam 83 yaşında maşallah turp gibi...
Sanatsever 2013-03-23 07:48:39
Çok güzel bir etkinlik, emeği geçen herkesi kutluyorum. Gerçekten ressam amcamız delikanlı gibi.
dilek 2013-03-23 12:21:46
Bu güzel sergi seçimlerden sonra düzenlenseydi- daha fazla ilgi görür, sanatseverlerin ruhunu okşayacaktı. Şimdi Kırcaali şehrinde sıkıntılı ve gergin günler yaşanıyor. Hayırlı olsun. Genç ressama başarılar. Saygılar

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS