Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Zülfü Livaneli'nin "Serenad"ı Tanıtıldı

Zülfü Livaneli'nin "Serenad"ı Tanıtıldı

23 Mart 2013

Yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli, Bulgarcaya çevrilen "Serenad" kitabının tanıtımı için Sofya'da okurlarla buluştu. Knigopis Yayınevi'nin davetlisi olarak Bulgaristan'a gelen Livaneli'nin kitap tanıtımı esnasında keman ve piyano çalındı.

2011 yılında Türkiye'de çıkan kitap hakkında söz alan edebiyat eleştirmeni Georgi Angelov, 'Serenad'ı okuduktan sonra göz yaşlarına hakim olamadığını itiraf ederek, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) aday olma sürecinin ne kadar süreceğini bilmiyorum, ama bu kitap Türkiye'yi doğrudan AB'ye sokuyor. Hayatımda okuduğum en Avrupai kitaptır bu." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 1971'de askeri darbeye karşı bestelediği şarkıların hayatındaki tek albüm olacağı kanısında olduğunu belirten Zülfü Livaneli ise aradan geçen 30 yıl sonra yüzlerce şarkı ve binlerce konseri arkada bıraktığını aktardı.

"PASAPORTUN RENGİNE GÖRE MUAMELE GÖRDÜM"

Son yıllarda ilk aşkı olan yazarlığa geri dönebildiğinden dolayı memnuniyetini dile getiren Livaneli, hayatta insana insan olarak bakmanın zorluğunu idrak ettiğini kaydetti. Duruma göre aynı insanın farklı muameleye maruz kaldığını belirten Livaneli, kimlik kartının rengine göre farklı muamele gördüğünü şu örnekle açıkladı: "Benim ilk pasaportum askeri hapishaneden sonra Türkiye'yi terk ettiğim sahte bir pasaporttur. İkinci pasaportum İsveç'te politik mülteci olduğum zamanda Birleşmiş Milletler'in en alt seviyedeki mavi pasaportudur. Sonra üçüncü pasaportum af çıktıktan sonra bana verilen normal Türkiye vatandaşı pasaportuydu. Dördüncü pasaport UNESCO'ya büyükelçi atandıktan sonra verilen kırmızı en üst düzey pasaportu. Beşincisi ise milletvekili seçildikten sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek seviye kırmızı pasaportuydu. Şimdi cebimden çıkardığım bu kağıtların rengine göre bana çok farklı muameleler yapıldı, ama ben aynı insandım. Bana kimse bakmıyordu, herkes kağıdın rengine bakıyordu. Edebiyatın temel görevlerinden biri o kimliklerin, kağıtların arkasındaki insana ulaşmak ve insanı birbirine tanıtmak, anlatmaktır."

Zülfü Livaneli, tanıtımın ardından kitaplarını imzaladı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS