Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
“Buket 2013” Yarışmasının Mestanlı galipleri belli oldu

“Buket 2013” Yarışmasının Mestanlı galipleri belli oldu

25 Mart 2013

Gülümsemelerde ve etnik toplumların kültüründe ve de hoşgörüde Bulgaristan (Buket 2013) adı altında yapılan sanat, dil ve ekin (kültür) Ulusal yarışmasının Mestanlı (Momçilgrad)belediye ayağı tamamlandı. Çekişmeli ve heyecan dolu geçen yarışmada su sonuçlar çıktı.

Sahne sanatları sınıfı

Halkoyunları kolunda Türk Kültür, Sanat ve Etkileşim Derneği çatısı altında etkinlik yürüten “Rodop Esintileri” Özgün Tük Halkoyunları Kız Topluluğu birinci olurken, ikinci Cumayanı (Raven) köyü “Zvezden mig” (Şöhret anı) topluluğu ve içincü de Mestanlı Halk Kültür Evi çatısı altında çalışmalar yapan “Arlekin” dans topluluğu.

Tiyatro dalındaki müsabakada köy kumpanyaları kentlilere taş çıkarttı. Birinci Cumayanından “Zora” (Şafak), ikinci Alibeykonağı (Nanovitsa) “Neşeli aile” ve üçüncü de Gökviran/Güren (Svezdel) köyü “Zvezda” (Yıldız) kumpanyası kaldı. Bu gençler bölgenin güldürülü temaşalara ne kadar hasret kaldığını gösterdiler.

Sanat sınıfında söyledikler şarkı ve türkülerle şu sıralama oluştu: Birinci Rositsa Rayçeva, ikinci “Şenay ve Ahmet” ikilisi kalırken, üçüncü de Alibeykonağı “Nikola Vaptsarov” Halk Kültür Evi ses takımı oldu.

Türk Dili ve Edebiyatı sınıfında belediyede en yoğun olarak Türkçe okutulan ve öğretilen iki okul rakiplerini açık ara geride bıraktı. Şiir ve düzyazı dalında birincilik ve üçüncülük Mestanlı İlahiyat Lisesi öğrencilerinin olurken aralarına ikinci olarak Alibeykonağı “Sv. Sv. Kiril ve Metodiy” Ortaokulu öğrencileri girdi.

Yarışmaya katılan bir genç haber.bg önünde, ”Bu dalda rekabetin az oluşu velilerin ve toplumun Türkçeye ne kadar önem verdiklerinin en acı ve belirgin örneğidir” dedi ve Anadili Türkçe olan herkesi diline sahip çıkmaya davet etti.

Fotoğrafçılık yarışmasında son dönemde ilginç ve başarılı çalışmalara imza atan İbrahim Birol Köseömer birinci oldu.

Yemek dalında “Sv. Sv.Kiril ve Metodiy” Turizm ve Gıda Sanayi Meslek Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu “Sladko i soleno ot Rodopite” (Rodoplardan tuzlular ve tatlılar) aşçı kümesi birinci oldu.

“Buket 2013” etkinliği HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan himayesi altında yapılıyor. Yarışmanın Başında Stanişev hükümeti Milli Eğitim eski bakan yardımcısı Mukaddes Nalbant var.

Burada dereceye girenler Nisan ayında Kırcaali’de yapılacak bölgesel yarışmada diğer altı belediye temsilcileri ile bölgeyi Ulusal yarışmada temsil etmek için ter dökecekler.

Kaynak: haber.bg


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS