Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Zorunlu Seçmeli Türkçe Dersine Okuma Çağrısı

Zorunlu Seçmeli Türkçe Dersine Okuma Çağrısı

02 Nisan 2013

“Anadilini öğrenmek ve korumak diğer bir dilin öğrenilmemesi pahasına olmuyor”

Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği ile Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği okullarda seçmeli ders olarak Türkçenin okunması için bilinçlendirme hareketi başlattı. Başta Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği olmak üzere, ülke genelinde etkinlik yürüten çok sayıda dernek de "Uyan, Anadiline, Kültürüne Sahip Çık!" Girişimine katılması bekleniyor.

Bu iki dernek sonrası Mestanlı Türk Kültür Sanat ve Etkileşim Derneği, Sofya Kültürel Etkileşim Derneği de bilinçlenme girişimine katılma kararı aldılar. Çok yakın zamanda ortak hareket protokolü imzalanması bekleniyor. Sanal gazetecilik yapan haber.bg sayfası yönetimi bilinçlenme hareketine basın yayın desteği vermeye karar kıldı.

Ana baba ne yapmalı!?

2013/2014 Öğretim Yılında çocuklarının ZORUNLU SEÇMELİ olarak Türkçe Anadili dersini okumak istediğini beyan eden dilekçeler öğrencinin anası ya da babası tarafından doldurulup, bizzat okul müdürüne teslim edilmelidir. Bu ana babalar dilekçeyi sunarken dilekçeye vurulan DİLEKÇE GİRİŞ KAYIT NUMARASINI istemeli ve almalıdır.

Bulgaristan eğitim sisteminde iki çeşit seçmeli ders vardır. Birisi ZORUNLU seçmeli diğeri ise Serbest seçmelidir. Okul müdürleri, sınıf öğretmenleri ve bazı öğretmen ve ana babalar yıldırma gayreti içerisine girecektir. Kesinlikle bunlara kulak vermeyin. Dilekçelerden sadece ZORUNLU seçmeli olanı KULLANIN!

ZORUNLU seçmeli ders seçilirse okul mecburi olarak kadrolu Türkçe öğretmeni atıyor. Bu olmadığı sürece eğitim anca göstermeliktir. ZORUNLU seçilen Anadili Türkçe dersi açılması için karışık öğrenci sınıfı ve düz sınıf için yeter sayısı 11'dir.

“Anadilini öğrenmek ve korumak diğer bir dilin öğrenilmemesi pahasına olmuyor”

Eğitim alanında uzmanların yaptığı çalışmalardan, anadilini yeter seviyede bilen bir öğrencinin diğer bir dili yüzde 30 daha hızlı öğrendiğini gösteriyor. Öyle ki iki dili bilen birisinin ise üçüncü bir dili öğrenirken bu yüzdeye bir yüzde 13 daha ekliyor. Ayrıca anadilini bilen ve rahatlıkla ikinci veya üçüncü bir dil konuşanın birinin zeka seviyesi etraftakilerine göre %7 daha fazla.

Kaynak: haber.bg


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS