Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
İş adamları, yerel iktidar temsilcileriyle görüştüler

İş adamları, yerel iktidar temsilcileriyle görüştüler

10 Nisan 2013

Kırcaali’de Meatsa Kompleksi’nin konferans salonunda bugün iş adamlarının yerel iktidar temsilcileriyle görüşmeleri gerçekleşti. Toplantıda tüm bölgeden çok sayıda iş adamı ve köy muhtarı hazır bulundular. Organizasyon Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu /KRİB/ Kırcaali Bölge Şubesi ve Entegrasyon ve Gelişim Derneği’ne ait.

Meatsa şirketi sahibi ve KRİB Kırcaali Bölge Şube Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Fahri İdriz herkesi selamlayarak, toplantıyı açtı. İş adamı, “Kazanmak için risk yapmak zorundayız. Denemezsek, başaramayız. Kırcaali’de iş dünyasının gelişimi benim için çok önemli. Daha girişimci olalım, Avrupa Birliği fonlarından faydalanalım. Ekonomi krizden çıkmamızın tek yolu budur” diye çağrıda bulundu. Müh. İdriz, KRİB Kırcaali Şubesi’nin kapısını çalan herkese imkanlar dahilinde yardımcı olunacağına dair söz verdi. Bu konuda doktora tezi hazırladığını açıklayan Fahri İdriz, kamu-özel sektör ortaklıklarının ekonominin motoru olacağına vurgu yaptı. Avrupa Birliği projeleri hazırlanması gerektiğini ileri sürdü. Bulgaristan ekonomisinin büyümesi için Bulgaristan ürünleri tüketilmesi için seslendi.

Entegrasyon ve Gelişim Derneği Başkanı Dionisiy Tsanev, Enerji Tasarrufu ve Yeşil Ekonomi Programı’nın projeleri finanse etmek için sunduğu imkanları tanıttı. Ekim ayına kadar küçük ve orta ölçekli işletmeler bu programa dahil edilmek için aday olabilirler. Program ticari şirket ve kooperatiflere ait herhangi bir binanın ısı yalıtımı yapılmasını sağlıyor. Mali yardım iki rejimde yapılıyor. Birisi 3 mali yıl içerisinde 200 bin euroya kadar sağlanabilir, ikincisi ise üretim faaliyet yürütmek amacıyla donanım için 2 milyon levaya kadar bölgesel yatırım yardımı olarak veriliyor. Program sayesinde ayrıca güneş ve jeotermal enerjiyle havalandırma oluşturularak bina ısıtılması için yardım sağlanıyor. Tsanev, bu programa aday olmak isteyenlerin KRİB Kırcaali Şubesi’ne başvurmalarını ve programa aday olunma konusunda yardım almalarını tavsiye etti.

Haskovo Belediyesi Orta ve Küçük Ölçekli İşletmeler Derneği Başkanı İvan Toşev, Bu yılın sonuna kadar Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı’nın tedbirlerinin proje finanse edilmesi konusunda sağladığı imkanlara değindi. Programın il merkezi Kırcaali dışında diğer 6 belediyeyå yönelik projeleri finanse ediyor. 311 Nolu tedbirin tarım üreticileri, 312 Nolu’nun ise tam aksine tarım üreticileri olmayan, çeşitli hizmetler sunanlara yönelik olduğu açıklandı. Bu tedbirlere göre 6 Mayıs’tan ayın sonuna kadar projelerle aday olunabilir. Program yatırımın yüzde 70’ini karşılıyor. 321 ve 322 Nolu tedbirlere göre ise 6 Haziran’dan aynı ayın sonuna kadar aday olunabilir. 100 bin leva maliyetinde küçük projelerin raporlamasının sadeleştirildiğini belirtti. Toşev, Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı’nın yeni 2014-2020 döneminde girişimci ile belediyelerin ortak gerçekleştirdikleri entegre projelere ön verileceğini vurguladı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS