Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başarılı işadamı Fahri İdriz: “Kamu-özel sektör ortaklıkları ekonominin motoru olacak”

Başarılı işadamı Fahri İdriz: “Kamu-özel sektör ortaklıkları ekonominin motoru olacak”

11 Nisan 2013

Meatsa Ltd. Şirketi sahibi ve Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu /KRİB/ Kırcaali Bölge Şube Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Fahri İdriz, 1970 yılında Çernooçene’nin Jenda köyünde dünyaya gözlerini açtı. İlköğretim eğitimini köyündeki okulda gördü. Kırcaali Otets Paisiy Lisesi’nden mezun oldu.. Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi’nde yüksek eğitimini tamamladı. Daha sonra Sofya Üniversitesi’nde Uluslararası Siyasi İlişkiler Bölümü’nde lisansüstü eğitim aldı. Şu anda da Varna Serbest Üniversitesi’nde ekonomi doktorası yapıyor.

Geçen hafta Meatsa Kompleksi’nde iş adamların yerel iktidar temsilcileriyle yaptıkları görüşmeden sonra Müh. Fahri İdriz ile yaptığımız söyleşiyi değerli okuyucularımızın dikkatine arz ederiz.

-Sayın Müh. Fahri İdriz, Başkanı olduğunuz KRİB Kırcaali Bölge Şubesi hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

- KRİB’in Kırcaali Şubesi bundan bir buçuk yıl önce Kırcaali’nin gelişmesine dair vizyona sahip olarak kuruldu. Kırcaali bölgesinden başka, Zlatograd, Haskovo ve burada faaliyet yürüten Türk ve Yunan firmalarıyla birlikte yaklaşık 70 şirket dernek üyesidir. Derneğin Yönetim Kurulu’nda daha Nadya Petkova, Genço Trifonov ve Sebahtin Gökçe yer alıyorlar.
Derneğe üye iş arkadaşlarla Kırcaali ve ülkedeki mali ve ekonomik krizin farkındayız. Bu sebepten dolayı birleşik çabalarla tüm zorlukları yenebileceğimize inanıyoruz. Sadece kendimizi kurtarmaya düşünürsek, tüm iş dünyasını iflasa sürüklemiş olacağız. Bu amaçla dernek üyesi olmayan şirketlerden malzeme almama ve hizmet görmemeye dair kendi aramızda bir deklarasyon imzaladık. Ben bu deklarasyona tamamen uyuyorum. Meslektaşlarımızın büyük bir bölümünün de bu şekilde hareket ettiklerinden eminim. Bizim paralarımız KRİB içinde dönüyor. Birbirimizin hizmetlerini kullanıyoruz ve dolayısıyla dernek üyelerini desteklemiş oluyoruz. Krizin nasıl yenilebileceğini kanıtlamış olan üyelerimiz arasında Teklas, Pnevmatika, Vasmar, Meatsa, Savarona, İdeal Fashion, Eco Engineering firmaları bulunuyor. Onların her biri gelişmeleri konusunda net bir vizyona sahip ve bunun sayesinde bölgenin gelişmesine katkıda bulunuyor.

-İş adamlarıyla yaptığınız toplantıda kamu-özel sektör ortaklıklarının ekonominin motoru olacağına vurgu yaptınız. Neden böyle düşünüyorsunuz?

-Kamu-özel sektör ortaklıkları gelişmiş ülkelerde görülen bir şeydir, fakat şu ana kadar Kırcaali’de böyle bir şeyin var olduğuna dair bir bilgim yok. Ben kamu-özel sektör ortaklıklarının Kırcaali’de ekonominin motoru olacağına inanıyorum. Kamu-özel sektör ortaklıkları uygulaması olan ülkelerde tüm ilgili tarafların çıkarı olduğu için ekonomide çok büyük artış kaydedilmesine sebep oluyor. Belediye’ye bağlı kuruluşların özel girişimcilerle birleşmekten çıkarı var. Aslında bu tür ortaklıklarda özel sermayelerin sayesinde işbirliği ilişkilerinde büyük artış oluyor, sunulan kamu hizmetleri bambaşka şekil alıyor. Bundan dolayı birkaç yıla kadar kamu-özel sektör ortaklıklarının Kırcaali’de ekonominin motoru olacağını düşünüyorum. Bundan eminim, çünkü bu tür ortaklıklar vergi ödenilmesi için de motivasyon olacak. Bir rapor için araştırma yaptığım sırada 100 kişiye, vergilerinin nereye gideceğini bilselerdi, zamanında öderler miydi, diye sorduk. Vergilerle örneğin, park yolu, kreş, anaokulları yapılacağını, kamu hizmetlerinin iyileştirileceğini bilseler, vergilerin yükseltilmesine bile razı olduklarını söylediler. Bu bağlamda kamu-özel sektör ortaklıkları daha kaliteli bir hayatın olmasını sağlayabilir.


Bu arada ben bu konuda bir rapor yazdım. Şu anda Varna Serbest Üniversitesi’nde doktora yapıyorum. İnsan Kaynakları Yönetiminde Motive Edici Bir Faktör Olarak Lider başlığında tez hazırlıyorum. Birkaç uluslararası raporum mevcut. 26 Nisan’da Sofya Ulusal ve Dünya Ekonomi Üniversitesi’nde kamu-özel sektör ortaklıklarına ilişkin uluslararası konferans düzenleniyor. Bu konferansa ben de yazdığım raporla katılacağım. Bu raporun tanıtılmasından sonra kamu-özel sektör ortaklıklarına özellikle Kırcaali’de daha fazla dikkat gösterileceğinden eminim.

-Siz Kırcaali’de en başarılı iş adamlarından birisiniz. Bunu nasıl başardınız?

-İyi iş yapmanın temeli dürüstlüktür. Ortaklarına karşı doğru düzgün ve dürüst davranırsan aranan bir iş ortağı oluyorsun. Her bir ticari kuruluşun temelinde bu var. Birinci yerde sevdiğin şeyi, yani zevkle yaptığın bir işi yapmalısın. Sonra da tüm ortaklarına karşı son derece dürüst olmalısın. Ben ilk önce restorancılık işleriyle iş dünyasına girdim. Daha sonra pazarı olduğu için inşaat alanında iş yapmaya başladım. Şu anda yurt dışında çalışmalarımız oluyor. Belçika’da projeler gerçekleştiriyoruz. Brüksel ve Liege’de inşaat çalışmaları yapıyoruz. İşçi personelinin gelişimine yönelik Avrupa Birliği destekli birkaç projemiz mevcut. Bir tane kazandığımız proje kapsamında şu anda İspanya’da 10 işçimiz eğitim görüyorlar. Ben bir yerde çalışanların ne kadar daha yüksek profesyonel yeterliliğe sahipseler o firmanın da o kadar ilerleyeceğine inanıyorum. Paralar, iş yapmak bilgi ve beceri sonucunda elde edilen bir şeydir. Parayı yönetmek bilemeyen ona sahip olamaz. Çünkü parasını çok kolay kaybedecek. Bunun için bizim ana hedefimiz personele yatırım yapmaktır. Şu anda toplam 130 işçi personelimiz mevcut, fakat 2-3 yıla kadar iki misli olmalarını arzu ediyoruz. Bu yıl Kırcaali’de 3, Krumovgrad’da 1 ve Zlatograd’da da 1 eczane açacağız. Kırcaali’de artık bir tane Meatsa Halk Eczanesi’ni hizmete sunmuş bulunuyoruz. Bir eczanede en az 8-10 kişi çalışıyor. Bu şekilde yeni iş yerleri açmayı ve personelimizi arttırmayı hedefliyoruz. İş insanı güzelleştirir diye bir atasözü var. Ben çalışmanın her bir ekonomiyi refaha götürdüğünü düşünüyorum. İşin varsa, ücret alıyorsun, paranı harcıyorsun. İşin yoksa motivasyonun yok ve bu durum psikolojini de bozuyor. KRİB teşkilatında bizim mücadelemiz ve benim de misyonum iş yerleri açmaktır. Benim ana hedefim Kırcaali ve Kırcaalilerin refaha ermesi için gece gündüz çalışmaktır.

-Kırcaali’ye daha fazla yatırımcı gelmesi nasıl sağlanacak?

-Kırcaali’de yeterli derecede yatırımcı mevcut. KRİB Kırcaali Bölge Şubesi’ne üye her bir iş adamı daha da fazla iş yeri açma imkanına sahip. Fakat bu örneğin, kamu-özel sektör ortaklıklarının geliştirilmesi için belli başlı kurallar olursa olacak. O zaman Arda nehri boyunda yeni parklar, çocuk alanları, yeni binalar olacak. Kırcaali’ye gelen her bir turistin Perperikon Kalesi’ni de, Tatul Orfeyus Tapınağı’nı da, barajlarımızı da ziyaret etme fırsatını bulacak. Kırcaali’de Kurşun ve Çinko Fabrikası’nın üretimi durdurulduğundan beri temiz hava var. Kırcaali turistiler için daha celbedici bir yere dönüştü. Dışarıdan yatırımcı aramanın şu anda en doğru bir yol olduğuna inanmıyorum. Yerel seviyede de yeterli derecede yatırımcı bulunabilir. Yurt dışından buraya yatırımcı ancak istismar etmek için gelebilir. Her bir iş çeşitli aşamalardan geçiyor. Böylece bir an geliyor ki, tam olarak ne alanda iş geliştirmek istediğini anlıyorsun. Hiç kimse nasıl bir potansiyele sahip olduğunu bilerek dünyaya gelmiyor. İş düzenlenemez bir şeydir, piyasa sistemi kendi kurallarına göre işliyor. Ekonomi, arz ve talep tarafından belirlenen pazara dayanır. Bunun için talep edilen şeyi arz etmemiz gerekiyor ve Bulgar üretimini geliştirmek ve desteklemek zorundayız. Bu şekilde ülkemizin ekonomisinin büyümesine yardımcı olacağız. Ekonomi açıdan vatansever olmamız lazım.

-Son olarak bir şey söylemek ister misiniz?

-Kırcaali Haber gazetesinin okuyucularına sağlık ve mutluluklar diliyorum. İlk önce kendilerine, kendi gücüne inansınlar. Daha sonra bir alanda başarılı olmak için deneyip, yapmaya çalışsınlar. Bir şeyi yapmayı denediğin zaman en azından yapıp yapamayacağını öğreniyorsun. Denemezsen, hiçbir zaman bunu anlayamazsın. Gazete aracılığıyla meslektaşlarıma da seslenmek istiyorum. Gerek KRİB yerel teşkilatı üyesi olsun, gerek olmasın tüm yerel iş adamları iyi bir proje yapıp AB programlarına dahil edilmeyi başarırlarsa, kendi gelişiminden başka, tüm Kırcaali bölgesinin gelişmesine katkıda bulunacaklarını unutmasınlar. Çünkü aslında yeni işçi alınmayan bir proje yok. Bizim amacımız ise işsizlere iş sağlamaktır. Meslektaşlarıma AB fonlarından faydalanıp finansmanlar almaları için çaba sarf etmelerini diliyorum. Bu AB paraları Bulgaristan ekonomisine yeni bir ivme kazandıracak.

Kaynak: Söyleşi: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS