Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Türk Sanatçılar Kırcaalilerle Buluştu

Türk Sanatçılar Kırcaalilerle Buluştu

16 Nisan 2013

Dün akşam Kırcaali’de Ömer Lütfi Kültür Derneği’nde Edirne Valiliği’nin Sanatçılar Balkanlarla Buluşuyor projesine start verildi. Derneğin kütüphanesinde Edirne Valiliği Balkan Danışmanı, yazar, Balkan Türküsü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fahri Tuna Doğu Rodoplar’dan şair, yazar ve ressamlarla görüşürken, diğer salonda şair Ercan Yılmaz bölgeden Türkçe öğretmenleriyle görüştü. Daha sonra Kırcaalili vatandaşlar, geleneksel Türk tiyatrosunun meddah, Karagöz-Hacivat gölge oyunu ustası Seçkin Bayramoğlu'nun sunduğu meddah, orta oyunu ve Karagöz-Hacivat gösterisini büyük beğeniyle izlediler.

Sayın Fahri Tuna, çoğu Ömer Lütfi Kültür Derneği’ne bağlı Recep Küpçü Edebiyat Derneği üyesi olan yaklaşık 15 şair ve yazarla hem Balkan Türküsü dergisi bağlamında, hem ortaklaşa hangi edebiyat etkinlikleri gerçekleştirebilir üzerine güzel bir sohbet ederek görüş alış-verişinde bulundu. İleriye yönelik projelerden biri Doğu Rodoplar’dan şair ve yazarların eserlerine yer verileceği bir antoloji kitabının basılması. Fahri Tuna, yerli yaratıcılarla Edirne Valiliği’nin yayınladığı dergilerden başka Akşamın Aydınlığında Portreler isimli kitabını da paylaştı.

Öte yandan Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni de olan şair Ercan Yılmaz, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği’nin yardımıyla yaklaşık 25 öğretmenle buluşması gerçekleşti. Biri şiir, diğeri Hilmi Yavuz’la yapılan söyleşileri içeren iki kitabını Türkçe sevdalılarına hediye etti. Sayın Ercan Yılmaz, her bir öğretmenle ayrı ayrı tanışıp sohbet ederek Türkçenin geleceği, dünü ve bugünü üzerine konuştular.

Daha sonra ilk defa Kırcaali’de meddah, orta oyunu ve Karagöz-Hacivat gösterisi sunuldu. Kırcaaliler, meddah, Karagöz-Hacivat gölge oyunu ustası Seçkin Bayramoğlu'nun sayesinde doyasıya eğlendiler. Tiyatro sanatçısı, zaman zaman izleyicilerini de söyledikleri şarkılarla oyununa katmayı başardı.

Fahri Tuna’dan alınan bilgiye göre projeye yarın Kosova’da devam edilecek. İlk başta Prizren’de Fen Lisesi öğrencileriyle görüştükten sonra akşamleyin Sayın Tuna Prizrenli şairlerle bir araya gelirken, öte yandan Ercan Yılmaz Mamuşa’da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleriyle buluşacak. Tiyatro sanatçısı Seçkin Bayramoğlu aynı şekilde Mamuşa halkına da meddah, orta oyunu ve Karagöz-Hacivat gösterisi sunacak. Perşembe günü aynı organizasyon Makedonya’nın Üsküp şehrinde, cuma günü Gostivar’da, cumartesi akşamıysa Batı Trakya’da, Gümülcine’de gerçekleştirilecek.

Projeyle ilgili Fahri Tuna Kırcaali Haber’e şöyle konuştu: “Dört Balkan ülkesinin beş şehri Kırcaali, Prizren, Üsküp, Gostivar ve Gümülcine’de soydaşlarımızla bir araya gelerek, Türkçenin yaygınlaşması, sevdirilmesi, edebiyatın öne çıkması üzere bir dizi etkinlikler gerçekleştirmiş olacağız. Edirne Valisi Sayın Hasan Duruer’in amacı, Balkanlar’da Türkçenin sevdirilmesi, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesidir. Bu bağlam üzere birçok program ve projeler gerçekleştireceğiz. Bunun içinde işte bugün Kırcaali’deyiz. Bu vesileyle de Kırcaali’deki Türkçe konuşan ve yazan tüm soydaşlarımıza hem Vali Bey’in, hem şahsımın sevgilerini, saygılarını, hürmetlerini arz ediyorum. Onları Edirne’de, Türkiye’de görmek istiyoruz, bizlerle daha çok bir araya gelerek Türkçeyi geliştirmek istiyoruz”.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS