Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
Yunanistan ile Bulgaristan arasında Trakya gerginliği

Yunanistan ile Bulgaristan arasında Trakya gerginliği

16 Nisan 2013

Bulgaristan Hava Kuvvetleri’nin inisiyatifiyle gerçekleştirilmesi planlanan ve ABD, Yunanistan ve Romanya'nın da katılacağı ortak “Thracian Star” hava tatbikatından Yunanistan az daha vazgeçiyordu.

11-27 Temmuz 2013 tarihlerinde Bulgaristan Hava Kuvvetleri’nin öncülüğünde ve ABD ve Romanya’nın da katılımıyla “Graf Ignatevo” üssünde gerçekleştirilmesi planlanan ortak hava tatbikatından Yunanistan’ın vazgeçmek üzere olduğu öğrenildi.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da koordinasyonun sağlanması amacıyla yapılan ilk toplantıda, Bulgar tarafının tarihî unsurlara atıfta bulunarak “kökenlerinin Traklar’dan gelmesini” savunması ve sunulan tarihî Bulgaristan haritasında Yunanistan’a ait (Batı) Trakya topraklarına da yer verilmesi, Yunanistan heyetinin tepkisine neden oldu. Aynı haritada, antik Makedonya’nın da Yunanistan’ın geri kalan bölümünden sınırlarla ayrılarak çizildiği belirtildi.

Yunan Milli Savunma Bakanı Panos Panayotopoulos’un talimatı doğrultusunda Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanı Evangelos Tournas, Bulgar mevkidaşı Constantin Popov’a 12 Nisan 2013 tarihinde bir şikâyet mektubu göndererek “bahsekonu verilerin asılsız olduğunu ve yapılan tarihî atfın hava tatbikatının hedefiyle ilişkisiz olduğunu” belirtip “Yunan Hava Kuvvetleri’nin tatbikata katılabilmesi için bahsekonu haritanın operasyondan kaldırılmasını” talep etti.

Constantin Popov 15 Nisan 2013 tarihinde Yunan mevkidaşına gönderdiği cevabi mektupta “12 Nisan 2013 tarihli mektup için teşekkürlerini” aktarırken “Yunanistan’ın tatbikata katılmasının önemine” vurgu yaptı ve “Yunan tezlerinin tatmin edilmesi için tarihî haritada düzeltmelerin yapıldığı” konusunda garanti verdi.

Kaynak: Azınlıkça Online


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS