Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) Kutlu Doğumu’nu kutlayacağız

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) Kutlu Doğumu’nu kutlayacağız

17 Nisan 2013

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Kırcaali Bölge Müftülüğü 25 Nisan 2013 tarihinde Biznes İnkübatör salonunda saat 11.00’den itibaren Kutlu Doğum Programı sunulacak. O zaman Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) dünyaya teşriflerinin Miladi 1442.yıldönümünü kutlayacağız. Programa tüm Müslüman kardeşler davetlidir.

Bu yılki Kutlu Doğum Programı’nın ana teması “Sosyal Sorunlar Çözümünde Hz. Muhammed’in (SAV) Hayatından Örnekler” olacak. Ayrıca Momçilgrad İlahiyat Lisesi’nin İlahi Grubu ilahilerle katılacak. Programda onur misafiri ve konuşmacı olarak Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, yeni göreve başlayan Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Kırcaali Bölge Müftülüğü Vaizi Enver Halil’in yer alacaklar.
Momçilgrad İlahiyat Lisesi yönetiminin, ülke çapından birçok bölge müftüsünün de Kutlu Doğum Programı’nda hazır bulunmaları bekleniyor.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet etkinlikle ilgili, “Peygamber Efendimizin sevgisi yeryüzünde neşv-ü nema bulmuş, onu sevmenin Allah’ı sevmeye bedel olduğunu Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de Ali İmran Suresi’nde ifade ediyor. Dolayısıyla Allah’ı seven Peygamberi sevecek. Böylelikle de Allah’ın sevdiklerinden, Allah’ın affettiği, merhamet ettiği kişilerden olacak. Bu doğrultuda Peygamber’imizin Kutlu Doğumunu Türkiye bizden bir hafta önce kutlamaya başlıyor. Ardından bizler de Başmüftülük olarak nisan ayının son haftasında Bulgaristan’ın genelinde 21 noktada programlar tertip ediyoruz” diye açıkladı.

Müftümüz, Kutlu Doğum Programı’nın ana temasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Hatırlatmak gerekir ki, bir ayetinde Mevlam, “Size bir fasık, günah işleyebilen bir insan haber getirdiği zaman onu araştırınız!”. Dolayısıyla günümüz insanları bir haberi araştırmadan hemen karşıdaki insana haddini bildirmek istiyorlar. Oysa o bilgi gerçek bilgi mi, doğru bilgi mi, yüzleşmenin son derece önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Yani Ahmet, Mehmet ile alakalı bir bilgiyi bir başka kardeşimize arz ettiğinde hemen telefonla arayarak, “Ya bir kardeşimiz benimle alakalı böyle söylediğini söylüyor. Onun bir gerçeklik payı var mı, ben senin kalbini nerede kırdım, niye bu şekilde bir tasarrufta bulundun” diyebilmemiz gerekiyor. Kaldı ki toplumsal ilişki İslam’da son derece önemli. Peygamber Efendimiz, “Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir” buyuruyor. Bu zanla, bu şuurla hareket eden insan haliyle komşusunun halini merak edecek. Yani 21.yüzyılın insanı, postmodern dediğimiz, yani çağlar ötesi bir dönemde yaşıyoruz, uçaklarla, çok farklı teknolojik aletlerle yarışabiliyoruz ama üstteki komşuyu, alttaki komşuyu henüz tanımış değiliz. Bu kadar sıkıntılı bir dönemde yaşıyoruz. Haliyle bu şuuru Peygamber Efendimiz ilkeleriyle bizlere yerleştirmiş oluyor. Bir diğer mesele, büyüklere saygı, küçüklere sevgi göstermeyen, din adamlarında kadrini bilmeyen yine bizden değildir, buyuruyor. Dolayısıyla büyüklere saygı gösteriyor, küçükleri de yaptıkları hatalardan dolayı azarlama, kınama, eleştirme değil de, “Yavrum gelir misin, bu işi şu şekilde değil de, şöyle yapsan daha iyi olmaz mı?” şeklinde eğitimi öğretmemiz gerekiyor, çünkü insanın eğitim süreci olarak hayatı kapsanıyor.

Nitekim, eğitimle ilgili ecdad ne güzel ifade etmiş, kabak yetiştirmek isteyen bir yıla ihtiyaç duyar, kavak ağacı yetiştirmek isteyen 10 yıla ihtiyaç duyar ama insan yetiştiren, şüphesiz ki, bir ömre ihtiyaç duyar. İnsan değişken bir varlıktır. Almış olduğu eğitim sayesinde hayatında tasarrufatı, efdali, davranışları bir anda değişiveriyor. Bundan dolayı insanın davranışlarına Müslüman olarak biz Kuran-ı Kerim’in şekillendirdiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda Peygamber Efendimiz model olarak gönderilmiş. Yani Peygamberimizi Ahmet’e, Mehmet’e sormak değil de, Kuran-i Kerim’e bizzat sormak, onu gönderen Allah’a sormak lazım. Çünkü orada Yüce Allah, “Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik, ya Muhammed” diye buyuruyor. Yani inanan, inanmayan bütün insanlara merhamet olarak gönderilmiş bir Peygamber, rahmet Peygamberi.

Bununla beraber Allah, “Ya Muhammed, şüphesiz ki, sen en güzel ahlak üzere gönderildin” diyor. Babasını görmemiş, anasına doyamamış bir haldeyken, yetim ve öksüz Muhammed (SAV), “Beni Rabbim terbiye etti. Ne güzel terbiye etti” buyuruyor. Dolayısıyla bir ayetinde Mevlam, “Allah ve melekleri, Peygamberlerine dua ederler, salat ederler, ey inananlar, ey müminler, siz de Peygambere cani gönülden salat ve selamlar edin” diye buyuruyor. İşte, bizler de 25 Nisan’da 12 Rebiülevvel 571 tarihinde Mekke-i Mükerreme’de doğan Peygamber Efendimizin kutlu doğumlarını, yeryüzüne teşriflerini kutlamış olacağız”.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kircaalili. 2013-04-17 14:53:47
Hazreti Muhammed S.A.S,min Kutlu Dogumunu Kutlamak Umarim biz Múslúmaan úmmetimizin en Búyúk en saygili ve sevgili kutlu dogum havtasi olacaktir.Bende Avrupada Bir múslúmaan evlyaadi olarak Buna Búyúk bir Sevgiyle Saygiyla Inaniyorum Ne Mutlu size ki bizleri Bóyle bir Firsattan yararlandira biliyorsunuuz.benim Múslúmaan Kardeslerim iyi ki varsiniz Allah Sizlerden Gaani Gaani razi Olsuuun Buýúk hayirlara vesile oluyorsunuuz. Sagolun Vaarolun Gonúl isterki bizde oralarda bulunsaydiik. Gónúl isterki Tek Rumeli,de veya Kircaali Haber radyosunun Internet sitesinden yayinlansa Yani Bizim için Fevkalyagda iyi olur Saygilar.
Er 2013-04-17 18:51:55
islam tarihinde boyle bir hafta yoktur.

Olmadigna gore demekki yeni icat edilmis.

O halde kimler icat etmis neden icat etmisler Bolme muftusunden rica etsek bizi bu konuda bilgilendirebilirmi?
Toscali 2013-04-18 08:28:41
Er islam hakkında herşeyi öğrendin bitirdin de, Müftüye sorulacak tek sorun bu mu kaldı .
İ.İ 2013-04-18 15:50:14
kUTLU DOĞUM HAFTASI, İslamda Tüm bayramlar ve önemli günler hiçri takvime göre yapılırken,Pensilvanyalının uydurduğu(noel özentisi) kutlu doğum haftasının 23 nisan cumhuriyetin kuruluşunu islama karşı yapılmış bir hareket zannedenlerin bu törenlere katılmamak için uydurduğu bir HURAFEDİR!!!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS