Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan, AB fonlarından sağlanan mali kaynakların bir bölümünü kaybedebilir

Bulgaristan, AB fonlarından sağlanan mali kaynakların bir bölümünü kaybedebilir

18 Nisan 2013

Avrupa Komisyonu’nun perşembe günü tanıttığı uyum politikasıyla ilgili strateji raporunda Bulgaristan’ın da aralarında olduğu 6 ülkenin Avrupa Birliği’nin öngördüğü mali kaynakların alımında gecikmeleri halinde bu finansmanları kaybedebilecekleri öne sürüldü.

Rapora göre AB projeleri kapsamında yapılan ödemelerin düzeyi özellikle Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Malta ve İtalya’da son derece düşük ve seferber olunmazsa, bu ülkelere sağlanacak finansmanların büyük bir bölümünün kaybedilmesi söz konusudur. Raporda yer alan grafik, Romanya’nın ancak yüzde yaklaşık 15 ödeme yapılan giderlerle bu konuda en geride olduğunu gösteriyor. Ardından yüzde 30’un altında olarak Bulgaristan geliyor.

Avrupa Komisyonu’ndan çoğu ülkelere ait verilen 2011 yılının sonundan olduğunu ve mevcut operasyonel programların 2015 yılında sona ereceği için hala proje gerçekleştirmenin hızlandırılmasına imkan olduğunu belirtiyorlar.

Ayrı ayrı ülkelerin tanıttığı raporlara bakıldığında Bulgaristan’ın istihdam, ekonomi aktivite, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, üretim verimliliği ve su ile kanalizasyona erişimi olan insanların payı bakımından uyum politikasında olumlu gelişmeler kaydediyor. Avrupa Komisyonu, AB’nde 2,5 milyon kişinin Avrupa Sosyal Fonu aracılığıyla iş sahibi olduklarını, yaklaşık 2 milyonun geniş bant internete, 2,6 milyon kişinin ise su temini hizmetlerine eriştiklerini rapor etti.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS