Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Filibe’deki tarihi Taşköprü Camisi, uzun süredir taverna, meyhane ve lokanta olarak kullanılıyor

Filibe’deki tarihi Taşköprü Camisi, uzun süredir taverna, meyhane ve lokanta olarak kullanılıyor

18 Nisan 2013

Tepkiler üzerine caminin içinden bahçeye taşınan içkili lokantadan rahatsız olan Müslümanlar, camiyi geri almaya çalışıyor. Ancak Başmüftülük'ten 600 bin avro talep ediliyor.

Başkent Sofya'nın güneydoğusundaki Filibe şehrinde, 16. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan Taşköprü Camisi'nin hüzünlü öyküsü, 1928'deki depremle başlıyor. 6,8 büyüklüğündeki depremde yıkılan caminin minaresini onarmak için cami arazisinin bir bölümü satılmış ancak yeterli para toplanamadığı için tamirat yapılamamış. Bu nedenle cami 1944'e Komünist rejimin kuruluşuna kadar ibadete kapalı kalmış. Yeni rejimin ilk icraatlarından biri, caminin müsadere edilmesi olmuş.

Komünistlerin yönetimden uzaklaştığı 1989'da, müsadere edilen mallar iade edilmeye başladı. Ancak bölge müftülüğüne iadesi beklenen Taşköprü Camisi ve arazisi, mahkeme kararıyla iki Bulgar'a verildi. Camiyi ele geçiren kimseler de 1990'ların başından bu yana yapıyı, "Yunan tavernası", "İtalyan restoranı" ve meyhane olarak işleten kimselere kiraladı. Bugün ise caminin bahçesinde içkili bir lokanta bulunuyor.

LOKANTA CAMİNİN İÇİNDEN BAHÇEYE ÇIKARILDI

Filibeli Müslümanlar şimdilik en azından, caminin ana mekanının lokanta olarak kullanılmasını engellemede başarılı olmuş. Bölge Müftülüğü'nün ısrarı ve protestoları üzerine şehir belediyesi, lokantanın, caminin içinden çıkarak bahçeye taşınmasını sağlamış.

Filibe Bölge Müftüsü Ersin Ahmed, "Caminin kapalı durması bize ağır geliyor. Meyhane olarak kullanılıyor olması ve orada içki satılması ise daha da büyük acı veriyor. Bölge Müftülüğü olarak o güzel camimizi geri almaya karar verdik" diyor.

600 BİN AVRO İSTİYORLAR

Filibeli Müslümanlar, caminin durumu nedeniyle oldukça üzgün. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, camiyi geri almak için uzun süredir sözde sahiplerini ikna etmeye çalışıyor. Şehrin merkezinde değerli bir arazi üzerinde bulunan yapıyı satın alabilmek için para toplamaya devam ediyor. Ancak caminin "resmi sahipleri", sadece yapı için 600 bin avro talep ediyor.

Başmüftülüğün teklif edebildiği rakam ise ancak yarısı.
Başmüftü Mustafa Aliş Haci, "Cami için dava açmaktan başka bir çaremiz yok" diyor. "Bir camide içki satmak, camiyi lokanta veya meyhane olarak kullanmak büyük bir günah" derken de hem üzüntüsü hem de öfkesini gösteriyor.

ÇUKUR CAMİSİ'NİN YERİNE DE LOKANTA YAPILDI

Arşiv belgelerinde 1873'te Filibe'de ibadete açık 24 cami görünürken, şu an şehirde sadece Cumaya Camisi ve İmaret Camisi ibadete açık.

Camilerin zamanla ortadan nasıl kaldırıldığının en iyi örneklerinden biri de Çukur Camisi'nin durumu. Filibe'de dik bir tepede yer alan caminin yerinde şu an 3 katlı lüks bir restoran var. Restoran, camiden geriye kalan tek şey olan minare gövdesine bitişik inşa edilmiş.

12 CAMİDE SORUN VAR

Başmüftü Haci, ülke genelinde bin 760 cami bulunduğunu fakat Haci, Sofya, Küstendil, Samokov, İhtiman, Filibe, Karlovo, Vratza, Eski Zağara, Razgrad ve Dupnitza'daki Osmanlı döneminden kalma 12 caminin ibadete kapalı tutulduğuna dikkat çekiyor. Sorunlu camiler için, "Bazıları yıkılmış, kiliseye dönüştürülmüş ya da ibadete kapalı" diyen Haci, müzeye dönüştürülen ya da başka amaçlarla kullanılan camilerden bazılarının ibadete açılması gerektiğini söylüyor.

Haci, Bulgar yasalarına göre bir şehirde bir dine ait tek bir ibadet yeri varsa, durumu ne olursa olsun cemaatin talebi üzerine ibadete açılması gerektiğini hatırlatıyor. Samokov şehrinde tarihi eser statüsündeki Bayraklı Camisi'nin ibadete kapalı olduğuna işaret eden Haci, caminin en azından bayram namazları için açılmasına söz verildiğini ancak tutulmadığını ifade ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Filibeli 2013-04-20 23:10:32
Siz oyunuzu Petya Rayava'ya vermeye devam edin, onun sevgilisi Kiril Gunçev Camilerimizi ibadete "açar" !!!
BAŞMUFTÜLÜK ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİ!!! BÖLGE MÜFTÜLERİ UYUYORMUDU!!!
Ata torunu, 2013-04-22 14:04:02
Eey Filibeli Filibeli bu dúnya iste bu gún alis veris dúnyaasidir bak Birinci alirsin sonra verirsiin sunu sóyliyeyim ki simdiye kadar Istanbuldaki Bulgarlara ayit olan Demir kilisesi kapaliydi simdi ise bulgarlarin mali olarak tanindi kilisenin taamiraati Istambul belediyesine 3.5 milyon liraya maal oluyor bunu sen biliyonmuydun hayir bilmessin bilmesinede yalniz bos bos konusursun sadece.Bu gún Túrkiyemiz Istabuldaki Kilise ve arazileri eger bulgarlara tam olarak iyade edililiyorsaa Bulgar húkúmetininde Bulgaristanda Múslúmaanlara ayit Mali varliklarini Camiil han hamam Tarim araazileri iste v.s v.s gibi miiraslari ayni sekilde Múslúmaan Túrklere geri iyaade etmeleri bir sart olma uzeredir Burda yok PetraRaeva kimin sevgilisiymis Kiril Gunçev kimmis falan filan burda kanunlar var hemde Bulgar kaanunlari degilde Milletler arasi yasa kanunlari Hag diya bir Kent var Hollandada sen onu biliyonmu e iste oraya bir sikistiridinmi Milosheviç gibi infarkt hastaligi hazir Sirp bakan Milocheviç gibi namussuzluk isliyenlerin ólúleri ancak çikar oralardan bu Múslúmaanlara ayit olan mal varligi Bulgarlar için Milli bir sorumluluktur kardesim ne demisler Papaz gibi alacaklar ve ayni zamanda papaz gibi de iyade edeceklerdir baska çagrelerimi kaldi.sózún dogrusu Bas Múftú uyumuyor da Afedersiin ammaa senin gibi Sopar kafasi tasiyanlar uyuyor anlasilan bilmis ol.Saygilar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS