Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
BUKET 2013 yarışmasının Kırcaali il birincileri belli oldu

BUKET 2013 yarışmasının Kırcaali il birincileri belli oldu

20 Nisan 2013

Kırcaali’de bugün amatör sanatçıların katıldığı ulusal BUKET 2013 yarışmalarının il aşaması gerçekleşti. Etkinlik, Belediye Kültür Merkezi salonunu tıklım tıklım doldurdu. Yarışma, Etnik Grupların Tebessümü, Kültüründe ve Hoşgörüde Bulgaristan başlığında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan’ın himayesinde düzenleniyor. Yarışmanın Girişim Komitesi Başkanı HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan.
Bugün çeşitli yaşlarda grup ve bireysel olarak yaklaşık 700 katılımcı sahneye çıkıp gösteri şeklinde yeteneklerini sergiledi, yaratılan eserler ise fuayede sergilendi. Türk Dili ve edebiyatı kategorisinde sanat eserleri (şiir ve düz yazı), çağdaş edebi Türk Dili, müzik, sahne kategorisinde söz sanatı/tiyatro ile dans, resim, fotoğraf sanatı, eski el sanatları ve uygulamalı sanatlar ve mutfak gelenekleri dallarında yarışan katılımcıları yetkili bir jüri tarafından değerlendirdi.

Dereceye girenlere milletvekili adayları para ödülü ve bizzat Sayın Doğan ile Sayın Mestan’ın imzasını taşıdığı takdir belgesi sundular. Onlar mayıs ayında Sofya’da yapılacak BUKET 2013 ulusal yarışmaya katılacaklar.
Etkinlikte HÖH Kırcaali milletvekili adayları Erdinç Hayrulla, Mustafa Ahmed, Saliha Emin, Necmi Ali, Mukaddes Nalbant, Şinasi Süleyman, Musa Yusuf, Metin Bayramali, HÖH İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali İlinde HÖH ilçe teşkilatı başkanları, belediye başkanları ve başka resmi şahıslar hazır bulundular.

Milletvekili adaylarından BUKET yarışmalarının Baş koordinatörü Mukaddes Nalbant yaptığı açılış konuşmasında, “Bugün hepinizin oluşturduğu demetin bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum. Bulgaristan’da bahar mevsimi, yaşlı insanlar, devlet için birçok sorunlarla geldi. Fakat siz gençler, yaşlıların demokrasiyi etnik azınlık ve hoşgörünün tebessümünde geri kazanabileceklerini gösterdiniz. Siz, müzik, dans, resimle biz yaşlılara nasıl sanat ve yetenek, hoşgörüyle daha iyi bir yol bulunabileceğini gösterdiniz. Bugün ülke çapında il düzeyinde BUKET yarışmaları yapılıyor. Tüm Bulgaristan’dan 8 binden fazla kişi yarışmaya katıldı. Bu bizi ancak sevindirebilir. BUKET yarışmalarının kurucularından olduğum için gurur duyuyorum. Sayın Ahmed Doğan’a da bu fikri desteklediği için minnettarım. Sayın Lütfi Mestan’ın yönetimindeki tüm teşkilatların da bu yarışmanın gerçekleştirilmesi için yardımcı oldukları için mutluyum. BUKET yarışmalarının devam etmesini ve hepimizin hayatımızda kalıcı iz bırakmasını umuyorum. Çünkü geçmiş, bugün ve gelecekle bağlantı kuran bir şeydir. BUKET hayatın ta kendisidir, bizim hayatımız. Bu sahne, özgürlüğün sahnesidir. Kendimiz olma, kendimiz olmayı tercih etme özgürlüğü” diye kaydetti. Ardından hoşgörü mesajı veren Mevlana Celaleddin Rumi’nin bir şiirinin Bulgarca çevirisini okudu.

Daha sonra ilçe düzeyinde dereceye giren katılımcılar yaklaşık 6 saat boyunca ayrı ayrı belediyeleri temsilen sahneye çıkıp zengin Türk kültürümüze ait örnekler sergilediler. Halkoyunları, modern dans, türkü, şarkı, şiir, mani, tiyatro oyunu, geleneklerimizin yanı sıra Bulgar ve Roman halkoyunu gösterileri de sunuldu.

Erdinç Hayrulla, “Değerli kardeşlerim, birkaç gündür programımız çok yoğundu. Fiziksel açıdan çok yorulmuştuk. Bugün dinlendik, biraz istirahat ettik ama içimizi öyle güzel doldurdunuz ki, iki ay da koşsak, bundan öte hiç yorulmayacağız” diye ifade ederek, ulusal yarışmaya katılacak olanlara başarılar diledi.
Saliha Emin, “Kıymetli yeteneklerimiz, bugün bize kültürümüzü bu kadar derin duygularla yaşattığınız için cani gönülden sizlere teşekkür ediyorum. Sağ olun!” dedi. Sofya’da yapılacak ulusal yarışmada Kırcaali İli’nin çeşitli kategorilerde birinci olmasını diledi.

Necmi Ali, tüm katılımcıları tebrik edip, yaşattıkları güzel anlar için teşekkür etti. Sayın Ali, “Eğer biri geleceğimiz ve burada oluşturduğumuz etnik buket hakkında şüphe duyuyorsa, gelip sizleri izlesin” diye ifade etti.

Ödül sunmaya davet edilen jüri üyesi emekli öğretmen, gazeteci, şair ve yazar Mestan Adalı, bu etkinliğin şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra Bulgarı, Türkü, Romanları vs. daha fazla birleştireceğini dile getirdi. Kelime hazinesi bakımından dünyada ikinci-üçüncü yeri alan bu Anadilimizin ne kadar zengin olduğunu bugün gördük. Nereden gelmişiz, neredeyiz, nereye gideceğiz, bunları hepimiz birlikte göstereceğiz. Mustafa Atatürk, Mehmet Akif Ersoy, unutulmaz büyük Nazım Hikmet’in torunları olduğumuzu unutmayalım. Unutmayacağımıza da inanıyorum” diye seslendi. 40 yıl öğretmenlik yaptığını belirten Mestan Adalı, çok sayıda Türk çocuğunun Anadilini okullarda okumadığına üzüldüğünü paylaştı. Emekli öğretmen, “Bu da ana babalardan önce benim Sayın meslektaşlarıma düşüyor. Öğretmen dersten başka o öğrenciye öyle bir iğne vermesi lazım ki, Anadili onun damarında, kanında gezsin, oynasın” diye vurguladı.

Çeşitli belediyelerden ana okullardan yarışmaya katılan tüm çocuk gruplarına HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer’in özel ödül vereceği açıklandı.

Yarışmanın sonunda tekrar konuşan Sayın Nalbant, eserini veya gösterisini herhangi bir şekilde Mevlana ile bağlayan her katılımcının ulusal düzeydeki yarışmaya katılacaklarını duyurdu. Önümüzdeki yıl da BUKET yarışmalarının devam edeceğini açıkladı.
Kırcaali İli’nde BUKET 2013 müsabakasında dereceye giren yarışmacılar

Resim Sanatı

1. Etnik Azınlıklar Arasında Barış- Aycan Metin Habib, Metlika, Krumovgrad
2. Çiçekler - Leyla Faik Hasan, Cebel
3. Bahar Kardeleni - Elmaz Adnan Mestan, Kırcaali

Fotoğraf Sanatı

1.Güner Şükrü, Ardino
2.Berkay Saffet İzzet, Konevo, Kırcaali
3.Receb Ruşen, Borovitsa, Ardino
Eski El Sanatları ve Uygulamalı Sanatlar
1.Ayşe Ali, Cebel
2. Gülçin Ruhan Ali, Çernooçene
3. Günay Mustafa, Ardino

Türk Dili ve Edebiyatı

1.Çağdaş edebi Türk Dili

1-4.sınıf yaş grubu
1. Esra Mümün Azis, Postnik, Momçilgrad
2. Melih İlyaz Hacımurad, Brezen, Ardino
3. Esin Erkan Necip, Konevo, Kırcaali

5-8.sınıf yaş grubu

1. Selçuk Mehmet İlyaz, Benkovski, Kirkovo
2. Cengiz Ali Mustafa, Nanovitsa, Momçilgrad
2. Aysun Mehmet İlyaz, Benkovski, Kirkovo
3.Canan Mehmet Ferat, Benkovski, Kirkovo
3.Ahmed Metin Mahmud, Borovitsa, Ardino
Özel ödül: Esra Ali Mustafa, Fotinovo, Kirkovo

9-12.sınıf yaş grubu

1. Mevlya Salimehmed Süleyman, Rogozce, Cebel
2.Özlem İbrahim Ahmed, Momçilgrad
3.Melisa Mehmed Ömer, Cebel

Edebi Yaratıcılık (Şiir ve Düzyazı)

1. Mevlya Salimehmed Süleyman, Rogozce, Cebel
2. Sevda Çauş, Hristo Smirnenski Meslek Lisesi, Ardino
3. Sibel Hüseyin, Momçilgrad
Söz Sanatı
1.Zora Grubu, Raven, Momçilgrad
2.Aylin Ali, Guliyka, Krumovgrad
3.Dostlar Kervanı, Fotinovo, Kirkovo

Sahne / Tiyatro

1.Perde Arkasında Grubu, Ardino
2. Mutlu Aile Grubu, Nanovitsa, Momçilgrad
3. Zvezda Grubu, Zvezdel, Momçilgrad

Dans

1. Zeybek dansıyla Ömer Lütfi Kültür Derneği Kırcaali Türk Folklor Ekibi
2. Çingenem dansıyla Stremtsi Ognişte Toplum Merkezi Küçükler Grubu
3. Balkanika Dans Grubu, Ardino
3.Gratsiya Grubu, Cebel

Mutfak Gelenekleri

1.Rukiye Cemil, Momçilgrad
2. Nadejda Mitkova, Byal İzvor, Ardino
3.Sefer Mustafa, Kırcaali
Özel ödül: Selver Receb, Şiroko Pole, Kırcaali

Müzik Sanatı

1. Osman Osman yönetmenliğinde Dostlar Grubu
2.Rositsa Rayçeva, Momçilgrad
3.Oktay ve Sevgin Düeti, Kırcaali
3. Atiliya Orlinova, Cebel

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Menekşe 2013-04-20 23:41:03
Ömer Lütfi Kültür Derneğini kutluyorum.
Bu arada çok merak ettim Mukaddes Nalbant konuşmasını Türkçe mi yaptı? Bir de "грамота" vermişler gızanlarımıza, Türkçe plaket hazırlasaydınız diliniz kururdu...TÜRKÇEYİ YOK ETTİRMEYE ÇALIŞANLAR, BUGÜN BUKET DİYE YARIŞLAR DÜZENLİYOR. Tarih yaptıklarınızı unutmayacaktır!!!
Menekşe 2013-04-21 11:10:38
GRAMOTA vermişler gızanlara olacaktı...çıkmamış. Ya siz çocuklarımızı neden Bulgar gibi yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Ana dili bugün zorunlu değilse, bunun sorumluları: LÜTFİ MESTAN-EĞİTİM KOMİSYONU, MUKADDES NALBANT-EĞİTİK BAKAN YARDIMCISI, HARUN BEKİR-KIRCAALİ TÜRKÇE MÜFETİŞİ...BUNLARI NASIL UNUTURUZ.

KIRCAALİ ÖMER LÜTFİ DERNEĞİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER. TÜRKLÜĞÜ YAŞATMAYA DEVAM EDİN!!!
izleyici 2013-04-21 19:43:37
MALESEF GENE AYNI HATA.PROFESIONEL 60 YASINDA BIR GRUB ILE BIR 9-20 YASLARINA COCUKLAR YARISAMAZ..MALESEF HER SEY ARKA ILE OLUYORU..JURI ILE --DOSTLAR -- AYIPP TURK COCUKLARIN HAKKINI YEMEK ...
Menekşe 2013-04-21 20:53:20
Size katılıyorum, kim düşünüyor Türk çocuklarını!!!! Amaç seçim öncesi biraz propaganda. herşey Bulgarca, yine torpil, yine akrabalık. Bir zamanlar kendi çocuklarını Türkiye'e burslu gönderdikleri gibi- kimse geri çalışmaya dönmedi, daha da doğrusu-şımarık çocukları Türkiye'de yediler içtiler ama mezun olamadılar.
SEÇİM GÜNÜ OY KULLANMAYA GİDERKEN BEN .....
rodopların kızı 2013-04-21 21:42:21
site sorumlusuna: lütfen juri üyelerinin isimlerini yayınlayınız; böyle rezalet olamaz; Sofya'ya merkeze yazacağım-ÇOK HAKSİZLİKLAR YAPILDI. BULGARLAR BİZİ EZMEYE ÇALIŞIYOR DİYE ŞİKAET EDİYORUZ SÜREKLİ, BİZ TÜRKLER TÜRKLERİ EZİYORUZ. bu organizasyona katılan çocukların moralı bozuldu. MÜZEKKİ BEY UMARIM JURİDE YOKTUNUZ,
Melek 2013-04-22 16:50:15
Boyle bir rezalet olamaz! Bende "rodoplarin kizi" ve "izleyici" ile ayni dusunuyorum. Yas siniri olmali, neden cekmisler yas sinirini? Yarismacilarin haberi neden yok? HAKSIZLIK ve hak yemekten baska birsey bilmiyorlar malesef!
Sevim Şen 2013-04-22 21:25:20
Bu organizasyonu kutlayamıyorum, bizim Türk halkımız artık haksızlıkları kaldıramaz oldu. Seçim öncesi çocuklarımızın gururyla oynamayın lütfen. Organizasyonda, juride ismi geçen herkesi kınıyorum. Ayıp günah, bizim soydaşları ezmeyin artık.
husni yaman 2013-04-23 08:16:03
Neresi rezalet turkce turku soylemekte dans etmekte.Iyi goruslu olmadigin belli.
Melek 2013-04-24 19:39:21
Husni Yaman, sizde cok hosgorulu oldugunuzu gosteriyorsunuz masallah! Oragnizasyondansiniz galiba, bu isin icindesiniz?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS