Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kutlu Doğum Programı, Peygamber sevdalılarını bir araya getirdi

Kutlu Doğum Programı, Peygamber sevdalılarını bir araya getirdi

25 Nisan 2013

Ülkede ilan edilen Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Kırcaali Bölge Müftülüğü’nün organizasyonuyla bugün Biznes İnkübatör salonunda Kutlu Doğum Programı gerçekleştirildi. Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) dünyaya teşriflerinin Miladi 1442.yıldönümünü kutlamaya gelen tüm bölgeden Peygamber sevdalılarına salon küçük geldi.

Etkinlikte hazır bulunan misafirler arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Gürler Gürsoy, Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm ve Vekili Yusuf Tuna, Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen, Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Krumovgrad Bölge Müftüsü Nasuf Nasuf, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmed Bozov ve Müdür Yardımcısı Haluk Yıldız ve ev sahibi konumundaki Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet hazır bulundular.

Program esnasında Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) dünyaya gönderilen son Peygamber olarak tüm insanlık açısından önemi ve model hayatına vurgu yapıldı. Yüce Allah’a hamdü senalar edildi, Kur’an-ı Kerim’den ayetler okundu, birçok Hadis-i Şerifler aktarıldı, Efendimiz’e yazılan şiirler söylendi, ilahiler okundu, hep birlikte selatü selamlar getirildi, dua edildi.

Kutlu Doğum programı Merkez Cami imamı Erdinç Hayrulla’nın Kur’an-ı Kerim’den okuduğu ayetlerle başladı. Ardından Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, konukları ve tüm Muhammed (SAV) sevdalılarını selamlayarak, bu yılki Kutlu Doğum Programı’nın ana teması “Sosyal Sorunlar Çözümünde Hz. Muhammed’in (SAV) Hayatından Örnekler” doğrultusunda konuşma yaptı. Müftü, Peygamber Efendimiz’in (SAV) hakkıyla anlatmanın mümkün olmadığını belirterek, güzel ahlakına değindi. Dinimiz açısından edebin son derece önemli olduğunu vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Gürler Gürsoy, herkesi selamladı, Yüce Allah’ın Peygamber Efendimizin (SAV) şefaatine nail olmamızı nasip etmesini diledi. Ardından Başmüftülüğün hazırladığı Kutlu Doğum Programı’nın “Sosyal Sorunlar Çözümünde Hz. Muhammed’in (SAV) Hayatından Örnekler” ana temasında hazırladığı sunum izlendi. Kırcaali Merkez Cami’de Türkiye’den konuk imam Recai Yıldız da Kutlu Doğum programı doğrultusunda bir konuşma yaptı. Peygamber Efendimiz’in eşsiz hayatını anlatırken, eşlerine karşı son derece iyi davrandığını, insanları incitecek hiçbir şey yapmadığına, çocuklara şevkatli muamele ettiğine dikkat çekti. Konuk konuşmacı olarak Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, şiir söyleyen Feyza’yı yanına alarak, küçük yaşta çocukların camiye götürülmesi gerektiğini vurguladı. Müftü, Peygamberi örnek göstererek, yapılan kötülüğü unutup daima iyilik yapmamızı, düşmanları dost olarak kazanmaya çalışmamızı tavsiye etti. Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen de zaman espiri yaparak güzel bir konuşma yaptı. Hz. Muhammed Mustafa’nın salonda olduğunu söyleyerek, hep beraber Peygamberimize selatü selam getirmeye davet etti.

Kutlu Doğum Programı’nın sunuculuğunu yapan Kırcaali Bölge Müftülüğü Vaizi Enver Halil de Peygamber Efendimiz’in (SAV) bazı sünnetlerini paylaştı.

Momçilgrad İlahiyat Lisesi’nde öğrenci olan Aydin Mehmet ile Mümün Günay içli ilahiler söyleyip, şiir okudular. Küçük kız Feyza Enver, okuduğu şiirle herkesi duygulandırdı. Bölge Müftülüğü’nde Kuran Kursu Öğreticisi Sibel Mehmet de çok ifadeli okuduğu ‘Sen Yoktun” naatıyla herkesi ağlattı. Saniye Osmanbaş ise “40 Yaşındasın” şiirini söyledi.

Program kapsamında Momçilgrad İlahiyat Lisesi bir sunumla tanıtıldı. Ayrıca okulun Müdür Yardımcısı Haluk Yıldız 200 öğrenci kapasitesi olan lisede şu anda 100 öğrencinin okuduğunu belirtti. Haluk Hoca,“Yüz öğrencimizin yarısı uzaklardan geliyor, maalesef. Çünkü Kırcaali ve Mestanlı bu okulun kıymetini pek bilemedi bugüne kadar. Çok az öğrenci gönderiliyor” diye paylaşarak, bölgeden velilerin çocuklarını bu okulda okutmaları çağrısında bulundu.

İki saatten fazla süren programın sonunda Bölge Müftülüğü tarafından T. C. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Gürler Gürsoy, Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm ve Vekili Yusuf Tuna, Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen’e anmalık hediyeler sunuldu.
Bölge Müftü Vekili Erhan Receb’in okuduğu duayla programa son verildi.

Kutlu Doğum Programı’na gelen herkese salon çıkışında Mehmed Paksu’nun yazdığı “Peygamberimizin Örnek Ahlakı” kitabı hediye edildi, pilav ikram edildi.

Yarın Krumovgrad kentinde de Kutlu Doğum Programı düzenlenecek. Program saat 11.00’den itibaren Merkez Camii’de başlayacak.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS