Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Aralık 2019
HABERLER » Dünya
Bulgaristan Başmüftülüğünden bir heyet İstanbul’da düzenlenen İcma ve Kolektif Şuur sempozyumuna katıldı

Bulgaristan Başmüftülüğünden bir heyet İstanbul’da düzenlenen İcma ve Kolektif Şuur sempozyumuna katıldı

29 Nisan 2013

Yeni Ümit ve Hira dergileri tarafından düzenlenen ‘Ortak Yol Haritası: İcma ve Kolektif Şuur’ sempozyumu İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya 80 ülkeden 630 İslam âlimi, ilahiyatçı ve akademisyen katıldı.

Bulgaristan’ı temsilen toplantıda Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam şurası Başkanı Şabanali Ahmet, Başmüftülük özel kalemi Ahmed Ahmedov ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet yer aldılar.

Konuşmacılardan Fas Krallığı Alimler Akademisi Genel Direktörü Prof. Dr. Ahmed Abbadi, ‘icma zirvesi’nin insanları birbirine bağlama açısından çok önemli olduğunu söyledi. Sudan İslami Araştırmalar Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsam Beşir, insanlığın karşılaştığı problemlerin icma yapılarak çözülebileceğini ifade etti. Beşir, insan hakları, kadın hakları, küresel ısınma, eğitim başta olmak üzere insanlığı ilgilendiren her meselede icma yapılması gerektiğini belirtti. Nijerya Din İşleri Yüksek Kurulu Genel Başkanı Prof. Dr. Muhammed Saad Ebu Bekir de, diyalog ve işbirliğinin etkili kanallarını bulmanın elzem olduğunu vurguladı. “Allah Teala bize büyük fırsatlar bahşetmiştir. Ortak hayatımızın temellerine tekrar ulaşma fırsatı sunmuştur. İcma da bunlardan biridir. Hoşgörüyü yükseltmeliyiz.” dedi.

Sempozyumda konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ‘İcma ve Kolektif Şuur’ toplantısı sebebiyle bir araya gelmenin rahmet ve bereket vesilesi olduğunu ifade etti. Hira ve Yeni Ümit dergilerine, insanlığın ilim ve fikir dünyasına katkı sağladıkları için teşekkür eden Görmez, “İcma, tevhid ile vahdet arasındaki sürekliliğin sağlanmasıdır.” dedi. Görmez, icmanın, yerine getirilmesi gereken asli bir vazife olduğunu vurguladı. Ortak bir ümmet kimliği oluşturmanın anahtarının icma olduğunu dile getiren Görmez, şöyle konuştu: “Bununla dinin ana unsurlarının tek bir biçimde anlaşılıp yine bununla yeknesak bir uygulama halinde izharı sağlanmaktadır. Bu işleviyle icma, aynı zamanda dini reforme etme çabalarının önünde koruyucu bir kalkan görevini de ifa etmektedir.” İcmanın, dini doğru anlamak isteyen tüm vatandaşların öğrenmesi gereken bir ilim haline gelmesi gerektiğinin altını çizen Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü bu ilmin içerisinde dil, mantık, hadis olan bütün ilimleri cem eden bir ilimdir. Sadece Kur’an değil aynı zamanda İslam’ın temel ilkelerinin; namaz, zekât, helal-haramlar icma ile bu muhteşem resmin çerçevesini çizer.”

Kaynak: zaman


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


rmy 2013-04-30 12:43:59
Başmüftülüğe nasihatim, madem İstanbula gittiniz, bari Bu asrın müceddi Mahmud Ustaosmanoğlu hz.leri ile görüşünüz, onun ilminden ve duasından istifade ediniz. Kendileri Ehli sünnetin kalesidirler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS