Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da İslamın geleceği

Bulgaristan’da İslamın geleceği

30 Nisan 2013

Bulgaristan devletinin Türklere / Müslümanlara yönelik eritme politikasında - Komünizm dönemiyle kıyaslandığında- görece bir rahatlık olsa da, dünden bugüne değişen fazla bir şey yok. Bulgaristan Müslümanları bir taraftan devletle “boğuşup dururken” bir taraftan da İslam’ı doğru bir şekilde anlama ve yaşama hususunda ciddi problemlerle karşı karşıyalar.

Bu problemlerin en başta geleni bilgisizlik. Komünist idare Müslüman ahaliyi cahil bırakmış, başarılı olmuş. Bulgaristan Türkleri/Müslümanlar İslam’ı öğrenmek, çocuklarını da Müslüman olarak yetiştirmek istiyor. Müslüman gençler dinlerine ve kimliklerine dönmeye çalışıyor. Evet, onların önlerinde duran en ciddi mesele, dinî eğitim. Burada da hakezâ en büyük sorumluluk Türkiye’nin. Müslümanların çoğu Türkçe konuşuyor. Bu önemli. Bulgaristan Türkleri/Müslümanları, kalben Türkiye’ye yakın ve buraya özel bir bakışla bakıyorlar. Bu yüzden maddi ve manevi desteği en çok Türkiye’den bekliyorlar. Türkiye’nin verdiği/vereceği desteği çok önemsiyorlar. “Önce Allah’a, sonra Türk milletine güveniyoruz” diyorlar.

“Türklük” için İslam’ın vazgeçilmezliğini ve İslam’ın bir millete kazandırdığı kimlik şuurunu Bulgaristan’a gidince iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Müslüman ahali arasından dinî kimliğini kaybedenler ülkedeki çoğunluk tarafından ilk fırsatta eritiliyor. Tarihte de pek çok kez örneğini gördüğümüz gibi dinini kaybeden Türkler “Türk kimliği”ni de kaybediyorlar. Bu noktada Bediüzzaman Said Nursi’nin şu görüşleri üzerinde düşünmenin yararı vardır: “Dikkat Bir Hâl: Türk milleti anâsır-ı İslâmiye içinde en kesretli olduğu halde, dünyanın her tarafında olan Türkler ise Müslüman’dır. Sair unsurlar gibi Müslim ve gayr-ı Müslim olarak iki kısma inkısam etmemiştir. Nerede Türk taifesi varsa Müslüman’dır. Müslümanlıktan çıkan veya Müslüman olmayan Türkler, Türklükten dahi çıkmışlardır. (Macarlar gibi) Hâlbuki küçük unsurlarda dahi hem Müslim ve hem de gayr-ı Müslim var. Ey Türk kardeş! Bilhassa sen dikkat et. Senin milliyetin İslâmiyet’le imtizaç etmiş; ondan kabil-i tefrik değil. Tefrik etsen, mahvsın. Bütün senin mazideki mefâhirin İslâmiyet defterine geçmiş. Bu mefâhir, zemin yüzünde hiçbir kuvvetle silinmediği halde, sen şeytanların vesveseleriyle, desiseleriyle o mefâhiri kalbinden silme.”

Bulgaristan Türkleri/Müslümanları Osmanlı’nın ardından Balkanlar’da yetim kalan ilk Müslüman topluluklardan. Onlar 1878 yılında Osmanlı’nın çekilişinden sonra orada yetim kaldı. “Burnumuzun dibinde” yer alan kardeşlerimiz ancak bu kadar unutulabilir. Onlar Bulgaristan’da kalan Müslüman-Türk varlığının korunmasında en önemli rolü oynayan İslam’ın, Müslüman halkın kalbinden silinmemesi için bütün olumsuzluk ve zorluklara rağmen 135 yıllık bir var olma mücadelesi yürütüyor.

Dün olduğu gibi bugün de Bulgaristan Müslümanlarının (nüfusları 1,5 milyon) kimliğinin korunması büyük ölçüde İslamî bilgilenme ve bilinçlenmeye bağlı. Bunun için de bu bilinci ayakta tutacak alp erenlere, derviş gazilere her zamankiden daha çok ihtiyaç var. Orada yaşamayı göze alacak hakiki adamlara ihtiyaç var. Vaktini, emeğini, enerjisini Allah’ın rızası uğruna feda edecek dervişler lazım.

Kaynak: Bekir Fuat / www.yeniasya.com.tr


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


rmy 2013-04-30 12:37:13
Allah c.c. İslamiyeti Buşlgaristan'da ve tüm cihanda ehli sünnetin eliyle yaysın, çünkü Fırka-i-Naciye ancak odur.
filibeli 2013-04-30 15:39:22
Günaydın Türkiye. Biz yüzyıllardır müslüman olarak yaşıyoruz atalarımızın bize yurd olarak gösterdiği topraklarda. Yine de bizi görebildiğiniz için Teşekkür....
Perperek Der ki... 2013-04-30 22:31:58
Bu kadar ezbere bir makale olmaz be kardeşim... Dinini kaybeden Türklüğünü de kaybedermiş ne alaka, durum tam tersi Türklüğünü kaybeden dinini kaybeder.
Türk 2013-05-01 01:18:26
Dinime küfür eden bari Müslüman olsa. Papaz efendi senin ne haddine yorum yapıyorsun. Adamın tespitleri tam yerinde. Tabi sen sözde papaz ve özünde ateist(Ahmet d. gibi) olduğun için sana ters gelir bu yazı. İslamın şartı beş bir haddini bilmek altı der bizim Müslümanlar. Hadi kış kış...bak öfkene yenik düşme haa. Ne de olsa kendini medeniler den sayarsın ya. Akıllı ol üstünü başını yırtma el alem sana ne demez.
Er 2013-05-01 23:29:50
cok sacma bu yaziyi buraya koyanin dininden suphe ederim
ali baba 2013-05-01 23:41:20
Beyler Türklük ve islamiyet kavramları iki farklı kavramdır.İnsanlar türk olmayıp müslüman olabilirler.araplar türk olmayıp islamı ilk kabul edenlerdir.Türklük farkli bir kavramdır türkler hindistan ,çin moğolistan üçgeninden çıkıp asya ve avrupa'yı feth eden islam dinini benimsemiş bir topluluktur.bizler kendimizi bu topluluğun bir parçası olduğumuzu düşünüyorsak o zaman birlikte ve kendi örf ve adetlerimize göre hareket etmemiz gerekir.
h 2013-05-02 22:18:14
SAYIN YAZARIN DİKATİNE; Bizler yüzyıllarca TÜRKLÜĞÜMÜZÜ ve MÜSLÜMANLIĞIMIZI mümkün olduğunca korumaya çalışıyoruz.Malisef bazıları gerçek acılara katlanamayıp eriyip bizlerden ayrılıyor.Türkiyeyi andırmıyor,sebepleri bir parça ekmek için oralara çalışmaya gitmiş ve dönme sürecini az bişey atlatmış.Karşılıgı yüzlerce avro ceza ,bir de Türkiyeye giriş yasağı,bunların hepsi Türkiye tarafından uygulanıyor. Avrupalı TÜRKLER altmışlı yıllarında oralara gitti ,kaçıncı kuşak olduklarını bilemiyorum, onların bazıları Türkçeyi bizim çocuklarımız gibi ya da daha kötü konuşuyorlar fakat kollarını sallaya,sallaya Türkiyeye istedikleri zaman girip çıkıyor ve kesin dönüş yapabiliyor, bizler ise osmanlının torunları bu haklardan maruz bırakılıyoruz. Bulgarlar bizlere Türkler Türkiyeye diye yüksek sesle haykırıyorlar ,Türkiye ise bizlere osmanlı torunu gibi değil, bir düşman gibi ,, bağlı ellerle'' bulgar feodalların eline teslim ediyor.Bizlerin eriyip yokolmamıza yardımcı oluyor.Yazdıklarınız doğru,ALLAHTAN sonra TÜRKİYE diyoruz,ama ne yazık ki kırık hayallerle tekrar kaatillerimizin ,,kauşuna''özürle dönüyoruz.
ali baba 2013-05-03 10:51:19
Sayın H kardeş serbes iyasada merifetli insanlar başarılı olur.Ahmed DOĞAN ve Korman İSMAİLOV gibi insanlara umut bağlarsanız 23 yıl daha sürünürsünüz.sokak kahvelerindeki delikanlılar başınızda buyruk olursa haliniz bu olur.Allahsizlere Zihin açıklığı ve sabır versin.
h 2013-05-03 20:27:20
Sayın Ali baba ,bizler bunalık sularda boğulanlar gibiyiz.Bizlere eğer el veren olmazsa bizler yılana da sarılırız. Doğru söylüyorsunuz ,Doğana inanmayın diyorsunuz,ama ne yazık başka inanabileceğimiz yok.Korman ve Dal gibileri de başkalarına hizmet edenler ve bizleri parçalayıp parlamentoya girememizi sağlamaktır.Doanlar da olsa kasim Dal ve Korman da olsa onlar her zaman oyununu oynuyor ,sıradan halkın durumu ve geleceği karanlık,tunelde bir ısık görünmüyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS