Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
HÖH partisi de 21 Mayıs’ta 42. Halk Meclisi’nin ilk oturumu yapılmasını önerdi

HÖH partisi de 21 Mayıs’ta 42. Halk Meclisi’nin ilk oturumu yapılmasını önerdi

17 Mayıs 2013

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan gazetecilere, “Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmede HÖH partisi de 42. Halk Meclisi’nin 21 Mayıs tarihinde çağrılmasını önerdi” diye açıkladı. Bulgaristan İçin Koalisyon da Parlamento’nun açılışı için aynı tarihi önerdi.

HÖH lideri, “42. Halk Meclisi için yapılan seçimler siyasi güçlerin dışında Borisov-Tsvetanov yönetim modeline evet veya hayır denilmesi için de seçimlerdi. Nüfusun büyük bir kısmı bu modele karşı oy kullandı” diye kaydetti.

Mestan, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile görüştükten sonra, “21 Mayıs tarihine kimse karşı değil. Biz bu tarihte 42. Halk Meclis Başkanı’nın seçilmesinin iyi olacağını öne sürdük” diye paylaştı.

Mestan, Parlamento Başkanı’nın HÖH partisinden olmayacağını söyledi. Aynı zamanda Ataka’dan olması varsayımın da geçerli olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev HÖH partisi ile yaptığı görüşmede, “Ulusumuz için acele etmemiz, elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ulusun sorunlarının çözümü çalışan bir Parlamento olmasını gerektiriyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığında yapılan görüşmede parti Başkanı Lütfi Mestan ve yönetim üyeleri Hristo Biserov, Aliosman İmamov ve Ruşen Riza.

Cumhurbaşkanı HÖH partisinin yönetimine 42. Halk Meclisi’nin ilk oturumuna dair tarih belirlenmesi üzere görüşme yapılması davetine icabet ettiği için teşekkürlerini sundu.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan vatandaşının yaptığı seçime göre en büyük saygımla partilerle gelecek Parlamento için elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda sırayla bu görüşmeleri gerçekleştiriyorum. Hepimiz biliyoruz ki, görüşmelerde ne tür koalisyon hükümeti, ne biçim hükümetler ve kime hükümet kurma görevi verileceği konusunda tartışmalar yapılmıyor.

Benim için çok önemli bir taraftan Cumhurbaşkanı olarak Anayasa’nın istemine uyarak Parlamento’nun ilk oturumu için bir tarih belirlememin, öte yandan ben iletişimi seven, yapıcı yaklaşım olmasını isteyen biriyim ve herhangi bir tarih seçmek istemem. Parlamento’da halkı temsil edecek partilerin kararımı kabul etmek zorunda kalmalarını istemem ve bu kısa, fakat yararlı görüşmelerde size büyük saygımı ifade ederek hep beraber bir tarih seçmemizi isterim” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS