Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaalili Müslümanlardan Tarihi Ziyaret

Kırcaalili Müslümanlardan Tarihi Ziyaret

09 Haziran 2013

Değerli Dostlar.
Kırcaali Bölge Müftülüğü olarak iki gün süren Kuzey Bulgaristan ziyareti gerçekleştirdik. 07.06.13 cuma günü başlayan yolculuğumuzun ilk durağı Şumen Müftülüğü oldu, Müftümüzü ziyaretten sonra hazırlık yapıp Tombul camiine geçtik, Vaazı Celil hocamız, sala ve ezanı Musa hocamız, hutbe ve imamlığı Beyhan hoca, müezzinliği de Sinan hocamız yürüttüler, namaza müteakip Müftülük ve Nüvvab yönetimince hazırlanan ikramlıkların eşliğinde sohbetimizi sürdürdük, Müftümüz ve camii rehberi Mustafa hocamız bizlere müftülüğün hizmet sahası ile Tombul camiinin tarihçesi hakkında bilgi verdiler. camii önünde hatıra resmi alıp, Müslümanların Münevver eğitim mercii- Tarihi Medresetü'n-Nüvvabı ziyaret ettik ve Müdür ve yardımcısından bilgi aldık, Allah'a emanet ederek ve ev sahiplerine gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek müsaade aldık. 2. durağımız Razgrad oldu. En evvela müftülüğümüzü ziyaret ettikten sonra Müftüden bölge konjektörü ile bilgi aldık, Üzeyir hocadan dinlediğimiz ilahi ve aşırdan sonra, Ahmed bey camiini ziyaret ettik ve büyük hüzün ve ızdırapla sanat harikası, muhteşem İbrahim paşa camiini ziyaret etik.

Mevlamıza bir an önce restore edilip ibadete açılması yönünde dua ettik. İlgi ve ikramlara teşekkür edip Rusçuk’a geçtik. İmam hatip lisesinde konakladık, bizleri Müdür mavini diyanetin temsilcisi Muzaffer Gedikoğlu karşıladır. Nüvvab’ın bir şubesi olarak 1991de açılan okul ilk dönemde kız öğrenci kabul eden tek imam hatip lisesiydi. Akşam yemeyi ve sabah kahvaltısı takdim eden okulumuza teşekkür ediyoruz. Daha sonra müftümüzü ziyaret ettik, bizleri mahcup ettiler "Maklube" hazırlamışlar. Kendileriyle sohbet ettik. Dostlarımızla Rusçuk turu gerçekleştirdik. Sabah kahvaltısına müteakip Tuna ziyareti sonrasında Muzaffer hocamıza misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek müsaade aldık. Sırasıyla Tırnova ve Eski Zağra şehirlerini müşahede ederek 08.06.13, saat 16.15'te Kırcaali'ye ulaştık. Yola kardeşlerimizi ziyaret etmek, memleketteki güzellikleri görmek, Ecdadımız Osmanlıdan kalan camileri ziyaret etmek üzere yola çıktık. Rabbim bizleri Peygamberimizin müjdesine nail olanlardan eylesin.

Kudsi hadiste şöyle buyurulur " Bir kul uzak diyarda bir kardeşini ziyarete gidiyordu, Allah, insan şeklinde bir melek kendisine gönderdi- nereye gidiyorsun böyle diye sorusuna bu zat " Uzak diyarda bir dostum var" onu ziyarete gidiyorum cevabını verdi. İnsan şeklinde melek bir beklentin mi var? Geçmişte bir menfaatin mi oldu. Hayır, vallahi Allah için seviyorum hiç bir beklentim yok cevabını verdi. Soruyu önemine binaen üç kez soran meleğe hep aynı cevabı veren bu saate, insan şeklinde gelen bir melek olduğunu kendisine Allah'tan bir müjde getirdiğini ifade etti " hiç bir menfaat beklentisi olmadan, Allah rızası hedefiyle dost ziyaret etmenin mükafatı " Cennet yolculuğunun kolaylaştırılması ve Allah'ın rızasıdır" buyurdu.

Mevlam İslam kardeşliğini hakkıyla kadrini bilen ve değer verenlerden eylesin. Şumnu, Razgrad ve Rusçuk ziyaret mahallimizdeki dostlarımızı da Kırcaali'ye davet ettik- inşallah yakın tarihte onlarda bizleri ziyaretleriyle onure edeceklerdir. Haz aldık, mutlu olduk, güzel bir dostluk ve kardeşlik havası teneffüs ettik oralarda. Şumen müftülüğü ve Nüvvab yönetimine, Razgrad müftülüğüne, Rusçuk Müftülük ve Özellikle de İmam hatip yönetimine Şükranlarımı sunarım. Katkılarından dolayı da Ayhan Etem beye de kalbi teşekkürler.

Kaynak: Beyhan Mehmet


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


deliorman 2013-06-09 21:07:04
Deliormanın rodopa ;;;;rodopun deliormana ihtiyacı vardır...herzaman birlikten güç doğar. gerek turkıyede gerek başka ülkede bize bizden fayda var...editör kuzey bulgaristan demiş kendisini uyarmak istiyorum kusura bakmayın biz DELİORMAN BÖLGESİYİZ....kuzey (nord) batı(west) gibi ifadeleri ingiltere avrupa kullanır...bu yüzden deliorman yazarsa ecdadımız nur içinde olur tşk...sağolun varolun guzel bir adım atılmış türkiyeden haberleri okuyoruz mutlu oluyoruz
Deliormanın deli efesi 2013-06-09 22:45:15
Tombul camiinin 20 yıldan beri,bir türlü bitmeyen tamiri,camii içindeki merkez kubbeden başlayarak,bütün camii içine monte edilmiş ve paslanmaya yüz tutmuş demirden inşat iskelelerini,bizim ÜÇ DÖNEM HÜKÜMET ORTAĞI OLAN,DPS-HÖH YÖNETİMİ HİÇ Mİ GÖRMÜYOR?.
Deliormanın deli efesi 2013-06-09 23:03:33
Kardeşler,buraya yazılan yorumları beş yıldır izliyorum.Siz hakklı olarak gerçekleri yazıyorsunuz.
Nasıl oluyorda DPS,Fesin ve Perperek papazının dışında, diğer oyları da alıp süpürüyor.Yoksa bizim milletimiz aldatıldığının,oyuna getirildiğinin farkında mı değil?.
YARDIMCI MÜSLÜMAN 2013-06-10 01:14:05
SAYIN MÜFTÜ VE ETRAFINDAKİLERİ TEBRİK EDİYORUM. DELİORMAN VE RODOPLARIN HER BÖLGESİNDEKİ CAMİ VE MESCİTLERİMİZİ YILMADAN TEKRAR TEKRAR ZİYARET ETSİNLER. ETSİNLER Kİ BU MBETLERİN ACINACAK DURUMLARINI YERİNDE KEŞVETSİNLER VE SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTARAK KARDEŞLERİMİZİN İLGİ VE ALAKASINI VEDE KENDİ ZAMANLARINI BURALARA YOĞUNLAŞTIRSINLAR. TEK ÇÖZÜM MANEVİYATIMIZI UYANDIRMAK VE DİN BİRLİĞİMİZİ VE DİRLİĞİMİZİ İRİ VE DİRİ TUTMAKTIR
múslúmaanlar. 2013-06-10 17:12:04
Deliormanin Deli efesine: bakiniz kardeslerim biz diini górevli insanlariz Allahaskina bizim hiç bir siyagasi partilerle alyaagakamiz olmaz bizim tek yolumuz Allahutealaanin seçtigi bir yolduur biz Allah yolculuguna devaam edecegiz Gónullerimiz isterki Bizim izzlerimizde genç kardeslerimizde Allah Rizagisi için gitsinler. af edersiniz bizim için kim ne iyilik eder kimler kótúlúk eder bunlari bizler Allahu Cellil Celali Hazretlerine birakiyoruz maglum ya. Bizler bir ayri kisileriz. Gayri menkuul hiç bir kimsenin hayaati ve hayaali islerine karimayiz biz biriz kimseyi ótekilestirmeye hakkimiz yoktur bunu bóyle biline.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS