Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'da anadilde eğitim hala sorun

Bulgaristan'da anadilde eğitim hala sorun

19 Haziran 2013

45 yıllık totaliter rejimden sonra 1989'da demokrasiye geçen Bulgaristan'da, azınlık hak ve özgürlükleri alanında birçok sorunlar yaşandı. Çözüme kavuşmayan en önemli problemlerden biri, Türk çocuklarına okullarda zorunlu anadili dersleri okutulmamasıdır. Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi defalarca meclise öneri sundu. Fakat meclisteki çoğunluk teklifi kabul etmemekte ısrar ediyor.

Parlamentoda 4. güç konumundaki aşırı sağcı Ataka partisi lideri Volen Siderov'un, anadil derslerinin okullarda okutulmasına parti olarak şiddetle karşı çıkacaklarını söylemesinin ardından, parlamento kürsüsüne çıkan Hak ve Özgürlükler Partisi başkanı Lütfi Mestan "Bir çocuğun, Bulgarca ders kitabıyla birlikte, okul çantasında anadil ders kitabını da bulundurmasını kınayan Avrupa devleti var mı?" diye sordu.

Gerb'in yönetimde olduğu dönemde, anadil müfettişliklerinin statüsü değiştirildi ve Türkçe'yi anadili olarak okuyan öğrencilerin sayısında ciddi bir düşüş kaydedildi. İstatistiklere göre, 1992'de 114 bin çocuk 'anadil-Türkçe' dersine girerken, 2011'de bu rakam 7 bine düştü. Ülkede Türkçe, seçmeli ders olarak okutuluyor ve her yıl velilerin dilekçe vermeleri mecburî hale getiriliyor. Zorunlu anadil dersinin müfredata girme girişimi Bulgar Parlamentosu tarafından reddedildi. Okullarda Türkçe öğretmenleri özellikle kitap temini konusunda büyük zorluklar yaşıyorlar.

OREŞARSKİ HÜKÜMETİ İKİYE BÖLÜNDÜ

Türklerin desteğiyle 28 Mayısta göreve başlayan Oreşarski hükümetinin iki bakanı, iki farklı açıklama yaptılar. Eğitim Bakanı Aneliya Klisarova "Anadili dersi müfredatın zorunlu dersleri arasında yer almayacak, isteyen seçer." derken, Hak ve Özgürlükler Hareketi'ni kabinede temsil eden isimlerden Gençlik ve Spor Bakanı Mariyana Gürgiyeva "Türk çocukları okul çantasında Bulgarcanın yanında, Türkçe ders kitabı da taşımalıdır." demişti.

Bulgaristan okullarında Türkçe dersi serbest seçmeli olarak ailenin dilekçesi ve okul müdürünün özel izniyle haftada iki kez veriliyor. Yeni Eğitim Bakanı Aneliya Klisarova, Türkçe'nin yanı sıra Ermenice ve İbranice anadil eğitimi de yapıldığını vurgularken, 19 yıldır değişmeyen mevzuatı değiştirmeyeceklerini kaydetti.

Mevcut uygulama okullarda Türkçe derslerine katılımı zorlaştırır mahiyette. Öğrenciler serbest seçmeli ders olarak bilişim, yabancı dil ve Türkçe arasında seçim yapmak zorunda bırakılıyor. Türkçe ders yapılabilmesi için en az 10 kişilik grupların oluşturulması gerekirken, yeni eğitim bakanı, ülkede 1994 yılından beri Türkçe ders kitabı yayımlanmadığı gerçeğini kabul ederek, "Bu kitaplar hem içerik olarak, hem de fiziksel anlamda yıpranıp, eskimiştir." dedi.

BÜTÜN BALKAN COĞRAFYASI AYNI DERTTEN MUZDARİP

Bulgaristan okullarında anadilde eğitimin zorunlu olması konusunda uzun yıllardır mücadele eden ve ülke tarihinin Türkçe propaganda yaptığı için ceza alan tek politikacısı, Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Lütfi Mestan; "3 mayıs 2013 tarihinde Demirbaba Tekke alanında HÖH'ün seçim mitinginde ilk defa bir Bulgar siyasetçisi, etnik bir Bulgar olan, Profesör Mariana Gürgiyeva, azınlıkların eşit biçimde ana dillerini okuma hakkı olduğunu söyledi. Resmî olarak bizlere bunu söyledi. Bugün bu bayan Gençlik ve Spor Bakanı olarak, doğal bir hakkı savunduğu için aşırı sağcıların ve aşırı milliyetçilerin acımasız saldırılarına maruz kalmakta ne yazık ki.

Bu olay sadece Bulgaristan'daki etnik ve dini farklılıkların savunulması sorununu değil, genel olarak Balkanlar'da durumun ne kadar hassas ve zor olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte bu olay 23 yıldır tüm çabalara rağmen anadili öğrenimi ve kullanımı sorununun partinin istediği biçimde neden çözülmediğine de açıklık getiriyor. Yalnızca okullarda zorunlu ders olmasını değil, ana dilimizi seçim kampanyalarımızda, toplantılarda, rahatça ve serbestçe kullanmak istiyoruz. Bu sorunu yalnız Bulgaristan'ın Türk azınlığı değil, tüm Balkan halklarının karşılıklı konuşarak bir diyalog içinde, hoşgörü değerleri etrafında çözmeleri gerekiyor." dedi.


Kaynak: Kuzey Haber Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


mert 2013-06-19 13:13:49
Demagoji yapma sayın başkan. Seçimlerden önce ilk işin Türkçe eğitimi çözüceğine söz verdin. Şimdi de hükumet ortağı oldunuz daha ötesi var mı? Bu iş zor ise bırakın da yapabilecekler var illaa. Yok ceza ödemiş, GERB şöyle yapmış, bilmem ne, milleti uyutmaya kalkışmayın. Ya Türk oğlu Türk olun ya da çekin gidin. Siderov'un yaptığını siz yapın, bizim istediklerimizi vermezseniz hükumeti desteklemiyoruz deyin. Fakat komünist zihniyetiniz Türkleri asimile etmeye yataklık yapmaya amaçladığı için bunu yapamazsınız tabii ki.
allapulla. 2013-06-19 16:55:04
Aaaa Mert siz yaparsiniiiz sen adinla isin tamaamini óyle bi yaparsiniz ki altiniza zaart diye bi kaçirirsiniz yalniz altiniza etmediginiz kalir kardesim O isler nasil oluyor óyle ya, bu isler senin gibi dúnkú doganlarin dedigi olsaydi bunu bizler daha çoktan yaani bundan daha 23 yil ónce çózerdik Kardesin ógle Atmacalarla ótmecelerle bu Peynir gemisi yúrúmeez senin O Kyazim agan bu 1989 zu çok iyi biliyor O zamaani sana bir yorumluyuversin lútfen amaa dogruyu anlatsin yalanla degil O uzun súre HÓH,ún bas sekreteriydi her geçen zamaanini (A,DOGANLA) birlikte HÓH,ún basindaydilar, simdi ise yeni birbenim hala hatirliyamadigim Asab,mi Pasa, mi partisi kurduPeiyi seni de yanina almis o belliki. sizin amaciniiz halki dúsúnmek degilde sarcalilar Kirtillar gibi Bal Kúpúnún basina geçmek ve kamçaklamaktan baska birsey degildir kardesim Ben siradan bir vatandasim Benim partiyle hiç bir alyaakam yoktur 23 yildir benim hiç bir partiye oy vermedim hiç kimseden bir yardim talebinde daha bulunmadim bulunmayada çalismam kurdun dedigi gibi kendi isimi kendim yaparim kimseden fayda beklememonun için ensem çok kalin karsim dakiylede isim olmaz eger bana karsi haksizlikda yapani pançalarimla iri iri parçalamayi iyi beceririm mesele budur óyle haldir huldur is yapmam ben bóyle biriyim.
Deliormanın Deli efesi 2013-06-20 01:17:48
Diktatör JİVKOV ZAMANINDA BİLE,OKULLARDA 1960 yıllına kadar sadece Türkçe okunuyordu.Bulgarca haftada iki saat okunuyordu.
1960-1980 yılları arasında,Türkçeyi okularda iki saat mecburiye indirdiler.
12 YIL HÜKÜMET ORTAĞIYIZ HALÂ türkçe okullarda mecburi ders programına alınmadı.Neden?.
anonim 2013-06-20 11:40:17
Ben türk halkından biriyim, sıradan bir vatandaşım. Kimseden bir beklentim yok....masal mı anlatmaya başladık burda, ne alaka şimdi.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS