Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Mestanlı Belediyesi, Dünya Mestanlılar Buluşması’na davet ediyor

Mestanlı Belediyesi, Dünya Mestanlılar Buluşması’na davet ediyor

26 Haziran 2013

Mestanlı (Momçilgrad) Belediyesi’nin geleneksel düzenlediği Dünya Mestanlılar Buluşması’nın kapanış konseri 6 Temmuz cumartesi günü saat 19.00’da merkez meydanda gerçekleşecek. Etkinlik artık dördüncü yıl “Mestanlı Daima Kalbimde” başlığı altında organize edilmektedir. Mestanlı Belediyesi yurt içinden ve yurt dışından tüm hemşerilerini buluşmaya davet ediyor.

Belediye, dünyanın dört bir yanından misafirlerini yaz akşamında kasaba merkezinde bol bol şarkı ve dans içeren güzel bir müzik programıyla karşılayacak.

4. Dünya Mestanlılar Buluşması çerçevesinde yapılacak etkinlikler 1-6 Temmuz tarihleri arası bir hafta boyunca sürecek ve çeşitli spor müsabakaları ve konserler düzenlenecek.

Açılış, 1 Temmuz saat 19.30’da kasaba parkındaki açık sahnede Zeybekler ekibinin sunacağı konserle yapılacak. Bu yıl programda 4 Temmuz saat 19.30’da aynı sahnede ünlü pop-folk sanatçısı Sonya Nemska’nın sunacağı konser yer alıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2013-06-26 14:59:08
Momçiligrad belediyesi dünya Mestanlı'lar buluşmasını organize etmiş. Bu habere pek sevindik. Ne var ki, bu Mestanlı'ların, momçiligratlı mı, yoksa Mestanlı mı oldukları hep muğlakta kalmış. Bu yüzden kafalar çok karışık; millet bir türlü ne olduklarını bilemiyor, karışıklık sür git devam ediyor.

Farsça bir kelimedir, sarhoşlar demektir. Türkiye'de kedilere verilen bir isimdir. Trakya'da bir erkek ismidir. Her ne ise, oraya yerleşen ilk türk obasının reisinin adı Mestan olduğundan önce köyün, daha sonra kasabanın adı Mestanlı olmuş.

Gel zaman git zaman 1913 sonuna gelindiğinde - balkab savaşı sonu - bölge Bulgaristan'a bırakılmış. Bırakılmış bırakılmasına da, Mestanlı ve civarında tek bir bulgar yok, nüfusun tamamı türklerden oluşuyor, bulgarlar açısından büyük bir sorun. Sorun kalmaması için burasını mutlaka bulgarlaştırmaları gerek, işgalin meşru, kitabına uygun olması gerek. Ne yapmak icap ediyor, yeni bir uydurma tarih yazılacak ve buna uygun isimlendirme yapılacak.

Fazla geç kalınmaz, fantazisi bol bulgar tarih kurumu tarafından kıçın kıçınovski bir tarih yazılır. Neymiş efendim, Momçil voyvoda diye biri varmış da, türk porobitellerine karşı nasılda geroyski savaşmışmış da... Peki hani kanıt? Kanıt narodnata pamet miş. Ama yetmez. Yetmezse Perperekon kazıları var; orada iki sikke bulnmuşmuş. Ve sonunda, o yalan bu yalan, fili yuttu yılan olmuş.

Gel gelelim günümüzde bir şeyin doğru veya yanlış olması hiç önemli değildir; önemli olan insanları inandıra bilmektir. Anlaşılan Mestanlı'nın aslında Momçiligrad olduğuna inanan çok insan var artık; doğrunun, hakikatin ne önemi var?
Tarafsız 2013-06-26 18:54:06
''Gel gelelim günümüzde bir şeyin doğru veya yanlış olması hiç önemli değildir; önemli olan insanları inandıra bilmektir.''

az önce tv de gördüm, bu durum türkiye'de de aynı, çapulcu hareket partisinden bi belediye başkanı belediye parasıyla onarttığı caminin yarısını kiliseye cevirmiş, güzelim alaçatı koyu'nun adını da AYA YOGİ koyu olarak değiştirmiş. allahınızdan bulun ba hey allahınızdan...
Turk 2013-06-26 20:29:12
Kircaali ve mestanli baskanlari bulgarlar turkleri kurtardigini inaniyorlar,hasan azis shehirin Ana Yoluna kurtulusu kutladiigini buyuk bir pankratlan soyluyor,Remzi osman oralarda olsa bunlari yapamazdiniz ataka LAN,AMA ne yazik ki yerini dolduracak bir vekil yok
Kurt 2013-06-26 20:54:02
Yorumu bekliyoruz
Zırvatistan bıktırdı 2013-06-26 23:49:32
Kiliseleri onaranlar, ermeni kiliselerini açanlar dinci faşistlerdir. Hain ve yeminli türk düşmanı oldukları tesçillidir. Pkk ve küresel güçle bir olup milletin askerine saldırmışlardır. Bunlar bilinmektedir. Kendisi ayaklar nasıl baş olur diye abuk bir soru sordu, oysa baş olan en büyük ayak kendisiydi. Kokan bir ayak baş olmuş etrafı fena halde kokutmuştu.
İsmet Topaloğlu 2013-06-27 08:44:13
1984 yılı aralık ayında Mastanlı sokaklarında Türkler Bulgar'ın onlara doğrulttukları silahlara "BİZ TÜRKÜZ TÜRK KALACAĞIZ" diye haykırıyordu.
23 yıldır Mastanlı Türker idare ediyor bir arpa boyu yol alınamadı ne yazık ki Mastanlı HAYALET bir kasabaya döndü.
Akşam saat 18.00 kasaba sokaklarında kimse görülmüyor tek bir Maşkılı günü Mastanlı pazar günü saat 14.00 biraz insan görürsünüz.
Bunun tek suçlusu HÖH/DPS. Üç dönem hükümet ortağı yaptılar ancak kendi ceplerini doldurabildiler. HÖH/DPS harekatı Bulgaristan'da azınlıkların yok olmasını isteyenler tarafından idare ediliyor.
Bu gün kürsüden Bulgarcadan başka dil konuşulmuyor. Bulgarca şarkılar horolar sanki Mastanlı Bulgar kasabasıymış. Geceye TEK BİR BULGAR bile katılmıyor. O korkak DPS/HÖH zihniyeti acaba Sofya ne der düşüncesinden kurtulamadı. Allah aşkına Türkçe bilmeyene genel başkandan Türk ve Müslüman halkı ne bekleyebilir. 1984-5 yılları öldürülen hemşerilerimize bir dakika saygı duruşu bile yapılmıyor.
Dünya Mastnlı buluşması REZALLETTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR uzak yerlerden gelen hemşerilerime hakaretten başka bir şey değildir.
Mastanlı kalbimdedir Erdinç Hayrullah kardeşimizin icadıdır ve onu kutluyorum.
Mastanlı'dan İsmet Topaloğlu
Muhammet Sadullah Osman (AYYIL 2013-06-28 00:45:46
TÜRKLÜK DENİZİ
Türklük denizini bazı kişiler belki de sahilden seyretmiş olabilirler, amma bazıları ise derinliklerine girip Türklük deni-zinde şehitlik ve gazilik şarabını içtiler. Sahilden seyredenler Türklük yolunda ham kalmışlardır. Onun içindir ki onlar hiçbir zaman Türklük yolunda pişmemişlerdir. Türklük denizi Türk- lük yolunda pişmek için bir fırındır. Bulgaristan Türkünün için de kopan fırtınaların dinmesine ve Bulgaristan Komünist Partisi'nin yakmış olduğu yangından kurtulmaya ve huzura kavuşma
mızın şehitlerimizin payı hiçbir zaman dil ile tarif edilemez.
Mermer taşlarında isimleri yazılı olan şehitlerimiz 19
84'ün Aralık ayında hiç suçu olmayan Türk milletine yapıl
an zulümleri anlatmak için sözlerin hiçbir zaman yeterli ol
mayacağının gerçekleridir. Yüreklerimizi dağlayan onların
görüntüsü, bugün özgür ve bağımsız yaşamamızı onlara borçluyuz. Bulgaristan da Türk milletinin kahraman her za man şükranla anmalıyız. Onları yüreklerimizde yaşatmalıy
ız.
Bizler bu topraklarda kök saldık ve filizlendik. İnsanla
rımızın bazıları ömürlerinin bedelini şehitlikle ve cezaevle
rinde ödediler.
Hak ve Özgürlük Hareketi sizlerden ilk isteğimiz: Bul
garistan da Ana dilinde okumak isteğe bağlı olmamalıdır,
çünkü dilini kaybeden milletin vatanı elinden alındığında g
eriye dönüş olmaz. Milleti millet yapan dildir. Vatanı kayb
etmiş olsan bile, dilini kaybetmediysen vatanını tekrar kur
tarabilirsin. Tarihe baktığımızda Osmanlı Devletinin doğu
dan batıya doğru seferler yaptığını görüyoruz. Viyana kap
ılarına kadar dayanmışlardı. Balkanlar asırlarca Osmanlıla
r hükmü altında kaldıkları için Türkler balkanlara yerleşmi
şlerdir. Yüz yıllardan beri Türkiye ye aralıklarla göç olmas
ına rağmen Balkanlarda Türk varlığı devam ediyor ve edec
ektir. Balkanlarda Türk varlığı denince en önce akla gelen Bulgaristan'dır. Bulgaristan da hala bir buçuk milyon Türk
var. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Balkanlarda Türk izleri silinmez.
Tüm Mestanlı'lara saygılarımı ve selamlarımı sunarım!.
fes 2013-06-28 07:39:43
İsmet aga, Mestanlı'nın bir hayalet kasabaya dönüşmesinin tek suçlusu Höh niye olsun, biraz abartmıyor musun? 1989 göçü ve 25 senedir aralıksız devam eden kötü ekonomi - Mestanlı'yı hayalet kasaba haline getiren esas nedenlerdir.

Göç sonrası nüfuz dramatik bir şekilde azalmadı mı, devam eden ekonomik çöküntü sonucu gençlerin terki diyar etmeleri yaşanmadı mı? Dps istese de bu olumsuz durumu geriye çeviremez.

Öte yandan buluşmada bulgarca konuşmaları falan eleştirmene katılıyorum. Dps'nin içinde çıkar için bulgarların önünde kırk takla atacaklar çoktur. Ne yazık ki bu böyledir.
Gıcallı 2013-06-28 11:27:40
FES kardeşim,
iyi diyorsun ekonomi ama sen galiba Kırcaali bölgesine yatırım yapmak isteyenlere kesinlikle yardımcı olunmadı ne acı ki bir gerçek daha var yatırım yapmak isteyenlerden fahiş rüşvetler istendi ve yatırımcılar iç Bulgaristan'a kaçtılar bazıları ise Romanya'ya.
Demokrasi dönemin ilk başbakanı aynen şunu söylemişti Kırcaali bölgesine kesinlikle yatırım yapılmayacak.
Sen o 89 yılını geç son iki senede 85 bin genç batıya çalışmaya ve işsizlikten evlenemeyen nice gençler var.
Bu gün yine Kırcaali bölgesine yatırım yapmak isteyenler var yine DPS/HÖH yönetimi engellemek için elinden geleni yapmakta.
Artı Bulgaristan Türkeri'ni kurtarma programı olduğunu bilmiyorsun. Ama DPS/HÖH içinde olan 8 - 10 DS dosyalarına sahip yöneticiler oldukça proje faaliyete geçirilemiyor.
FES gardaş, Kırcaalili Gümülcine Türk radyosunu dinlemekte ve bilmem biliyor musun Yunan devleti Türk radyosuna 300 000 Euro ceza kesti.
Ey Fes gardaş
her şeye HÖH/DPS değil içindeki DS dosyalı Bulgar hükümetine çalışan 8 - 10 yöneticidir.
Kırcaali ile Gotse Delçev arasında yaşayan Türk ve Müslüman halkını açlığa mahkum etmek süratiyle ülkeden kovulmak istendiği açıktır ve herkes tarafından bilinmekte her halde sen bunu daha kavrayamamışın ve DPS/HÖH yönetimin bazı elemanları bu projenin yönetim kadrosundadır.
Fes Kırcaali bölgesine yatırım kesinlikle YASAK OLDUĞUNU bilmelisiniz.
fes 2013-06-29 23:07:43
Kırcaali bölgesine yatırım niye yasak olsun, bu iddiayla mantık sınırlarını biraz zorlamıyor musun aga? Bulgaristan AB üyesidir ve öyle dediğin gibi çılgın şeylerin yapılmasına hiç kimseye izin vermez.

Bulgaristan türklerini kurtarma programı da neyin nesi? Umarım gerçeklik algılarında bir sorun yoktur. Ayrıca geçen dönemde Dps iktidarda değildi O dediğin Türkleri kurtarma programı niye harekete geçmedi, hiç kendine sordun mu?

Bulgaristan'ın her tarafında ekonomi kötü, Kırcaali'de ise daha da kötü. Ayrıca ben sana söyleyeyim; Kırcalli yatırım yapılacak bir yer değildir. Parası olan Kırcaali'ye yatırım niye yapsın?
Anonim 2013-06-30 02:08:55
fes SEN gerçekten profesyonel bir oyuncusun. Buna rağmen istesen de istemesen de Kırcaali Türkü KURTARILACAK. Tahrik ederek Kırcaali halkının geleceğini garantiye alacak projelere engellemek sizin HDDİİNE değildir.
Gıcallı 2013-06-30 02:23:32
Evet fes doğru söylüyorsun, senin gibi düşünenler ancak bunu söyler. Bu düşünce Bulgar ezeli hükümetlerindir. Bunu halka aynen kabul ettirmek için senin gibilerini kullanıyorlar. PROPAGANDA. Kırcaali bölgesine iki önemli proje gündemde, bu projeler kesinlikle DPS/HOH yönetimi ile BSP ile ATAKA katiyetle izin vermeyecekler.
Senin cebin para dolu "UMURUMDA MI DÜNYA" fes. Halkı kandırmaya bırakın İLAHİ ADALETTİ UNUTMAYIN.
fes 2013-06-30 14:36:16
Hay Allah, Kırcıaali türkünün kurtulmasını ben niye istemeyeyim arkadaş? Yeter ki siz kurtarın, hepimiz sevinir ellerinizden öperiz.

Ama program dediğiniz sakın abuk sabuk hayallerden ibaret olmasın diye güçlü şüphelerimize de engel olamıyoruz. Loto düşürürsem Türkiye'de okullar, köprüler ve fakir fukaraya aş evleri yaptıracağım diyen adam gibi sayı saymasını biliyorsunuzdur umarım.

Halkı ben kandırıyor muşum; duyan da bulgaristan türklerinin internete girip Fes'in ne diyeceğine bakmadan hiç bir şey yapmadıklarını zannedecek.

Kendinize gelin arkadaşlar, yorumlarınızda gerçeklikten tümden koptunuz galiba.
Perperek Der ki... 2013-07-01 21:49:30
Türklerin kurtulması Vejdi Raşidov'un elindeydi hani? Seçilsin bakın ne yapacak deniliyordu. Eğe, hergele seçildi, ilk iş Türk Tiyatrosuna verilen subvansyonu kesti ve böylece Bulgaristan'ı büyük bir Türk "çıbandan" kurtardı.

Yerine Türk düşmanı bir kokona geldi, o ne yaptı? Hani Türkleri çok düşünüyordu her ay Türkiye'de idi ve Türkiyedeki Türkler ona "bizi şu HÖH'ten kurtar gari" demiyorlar mıydı, başörtüsü hediye etmiyorlar mıydı? Hani HÖH milletvekillerinden çok çalışıyordu hepsine bedeldi? Nerede şimdi bu evde kalmış kokona, neden parlamentoya gelmiyor hani Kırcaali halkının temsilcisiydi? Yoksa budala Borisov'un hizmetkarı mı?

Hani Kasım Dal barajı geçecekti? Yoksa sahte pusulalar yerine ulaşamadı mı?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS