Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Hoş geldin Kutlu misafir, Hoş geldin Kur’an ayı, Hoş geldin ya Şehri Ramazan

Hoş geldin Kutlu misafir, Hoş geldin Kur’an ayı, Hoş geldin ya Şehri Ramazan

05 Temmuz 2013

Muhterem Din Kardeşlerim!

“Evveli Rahmet, ortası mağfiret, son on günü cehennemden azat vesilesi olan”, iki aydan bu yana sabırla beklediğimiz ve nail olma adına “ Allah’ım recep ve şabanı bize mübarek kıldığın gibi bizleri ramazana ulaştır” diyerek dua ettiğimiz, Kutlu Misafir “Şehri Ramazan”ı idrak etmek üzereyiz. Mevla’m sıhhat ve afiyetle, hayırlı, feyizli ve verimli bir ramazan geçirmeyi cümlemize nasip eylesin.

Kardeşlerim!

Ramazan, bireysel manada bir okuldur. Nefsimizi ve irademizi eğiten, tevazuyu telkin eden, nefsi cilalayan, ruha zindelik, nezaket ve inceliği kazandıran bir okul! Toplumsal manada ise, eğitimin yansıması olarak “ Yardımlaşma ve dayanışmanın” ehemmiyetini mülahaza ederiz!

On bir ayın sultanı ramazan ayı, sultanlara yakışır bir eda ile adeta teşrif ediyor.. iki ay öncesinden Recep ayının idrakiyle konuşulmaya başlayan ramazan, mübarek gecelerde daha derin bir yoğunluk kazanıyor, ve diğer bütün aylara örnek teşkil etmesi hasebiyle de kendisine bu vasıf verilmiş oluyor.

Ramazan deyince akla önce, İslam’ın beş temel esasından biri olan “ Oruç” gelir. Kutsi bir hadiste ifade edilen “ Kullarımın yaptığı bütün ibadetler kendileri içindir, oruç müstesna. O benim içindir ve mükafatını bizzat ben vereceğim”. Ve peygamberimizin mükafatıyla alakalı buyurduğu “ Kim ramazan orucunu Allah’a inanarak ve mükafatını bekleyerek tutarsa geçmiş günahları af olunur”.

Oruç mümini adete melekleştirir! Allah’ın rızası adına, Sahur saatinden, iftar saatine kadar inananlar, nefislerini frenlerler, yemeden – içmeden ve fiili birliktelikten kendilerini dur ederler, ve böylelikle fakrü zaruret içinde hayat sürenlerin hallerini anlarlar ve rakikleşen kalpleri neticesinde, garibanlara yardım ellerini uzatırlar.

Oruç sıhhatin menbağıdır (Kaynağıdır). Hikmet noktasında ise sahibine: Sabrı, tahammülü ve kontrollü olmayı kazandırır.

Biz orucu tutarken, oruç ise nefsimizi dizginler. Ve gerçek oruç, en güzel zinet olan erdem ve ahlakı kazandırır sahibine. Peygamberimizin “ Sizinle biri münakaşaya girdiğinde, oruçlu olduğunuzu söyleyin ve münakaşaya girmeyin” buyurur ve uyarır “ sakın sizden biri oruçlu olduğu halde, yalan söylemesin, gıybette bulunmasın, yoksa Allah’ın sizin aç kalmanıza ihtiyacı yoktur”.

Sahurda seheri idrak ederken, gece namazları, tövbeler ve Kur’an tilavetleriyle ihya ederek, sabah namazını bekleyerek- eda erken, iftarda da ayrı bir heyecan ve coşku yaşanır, paylaşma kültürüyle Müslümanlara sevaplarını katlama imkanı kazandırır, “ Kim bir oruçluya iftar ettirirse, oruç tutmuş gibi oruç tutanın sevabından eksilmeksizin sevaba nail olur. Unutarak yiyen ve içenle ilgili ise Peygamberimiz, , Allah’ın lütfudur hatırladığınızda yeme içmeyi keserek oruca devam ediniz” buyurur.

Ramazan deyince akla ayrıca “Kur’an-ı Kerim ” gelir. Hayat kitabımız, sözlerin en güzeli, çok okunan – sürekli okunan mefhumu olan Kur’anı mukabele etmek, manasını müteala etmek (düşünmek) ve hayatımıza gündem kılmak gereken, Kuran-ı Kerim ayıdır Şehri Ramazan.

Diğer önemli mevzuu da Mali ibadetlerin: Zekat, sadaka-i Fıtır ve fidyelerin infak edilmeleriyle alakalıdır. Yatsı namazına müteakip kılınan teravih namazları ile de gecenin yarısını ibadetle geçirmiş olacağız inşallah.

Muhterem Dostlar!
Kutlu misafir geliyor, farkında olalım, bereket ve hazzından feyiz alalım… aman ha pişman olanlardan olmayalım. 9. Temmuz Salı günü ramazan ayının birinci gününü, oruç tutarak ihya etmiş olacağız. İlk Teravih namazını ise 8 Temmuzda yatsıya müteakip kılacağız.

Kalbi hürmet ve dualarla
Beyhan Mehmet
Kırcaali Bölge Müftüsü

Not: Ramazan ayı boyunca, Oruç, Zekât - yardımlaşma ve dayanışma, hayat kitabımız Kur’an, teravih namazı ve gece ibadetleri, tövbe ve dua gibi konuları ve özellikle sizlerden gelen soruları cevaplamaya çalışacağız.Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS