Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Tepeler şehri Plovdiv konuklarını bekliyor

Tepeler şehri Plovdiv konuklarını bekliyor

21 Temmuz 2013

Yaz sıcakları Plovdiv’in cazibesinden ödün vermiyor. Güneş ve yeşilin ferahlatıcı gölgesi bu eski şehri daha misafirperver ve güzel kılıyor. Eski Filibe adıyla da bilinen şehri ziyaret ederseniz, hangi durakları seçmelisiniz?

İlk olarak sabahın serinliğini şehrin kayıkçı tesisleri gölünde bir sabah yürüyüşü veya fitneste sporla karşılayabilirsiniz. Bu su kanalı gezi ve koşu için tercih edilen bir yer. Balkan yarımadasında en büyük su kanalında iki seneden beri Avrupa Kayık Birinciliği yapılıyor. Su alanlarını kaplayan yeşillikler, parklar, piknik, spor ve eğlence için inanılmaz zevkli yerler. Su kordonu adeta insana deniz huzuru veriyor.

Şehrin en belirgin özelliklerinden biri de tepeleri. İstanbul, Türkiye’nin yedi tepeli şehriyse, Plovdiv de Bulgaristan’ın “Tepeler Şehri”. Tepelerin isimleri:

Nöbettepe- Adını Türkçeden nöbet sözcüğünden almış. Roma döneminde gözetim yeri olarak kullanılmıştır.

Cambaztepe- Çeşitli vesilelerde düzenlenen şenliklerde sert kayalar üzerinde cambazlar gösteri yapıyorlarmış.

Taksimtepe- Roma döneminde su dağıtımı buradan yapılırmış.

Sahattepe- Üzerinde bulunan Saat kulesinden almış ismini.

Bunarcıktepe- Adı Türkçe pınar kelimesinden gelmektedir, tepenin doğu kesiminde çok sayıda pınar varmış.

Cendemtepe- Esasen bu tepenin adı cintepe veya cehendemtepeymiş.

Markovotepe-Komünist döneminde kazılmış ve inşaata izin verilmiş.

Plovidv’in en özel yeri ise Eski Şehir. Kentin gururu ve turizmin nabzının attığı Eski Şehir kompleksinde farklı medeniyetler, farklı kültürlerin izlerine rastlamak mümkün. Eski şehrin kaldırımlarından yürürken kalenin duvarları arasında bir kapı çıkıyor karşınıza. Hisar Kapı Plovdiv’in sembollerinden biri. Bir zamanlar kale kapısı olan Hisar Kapı bugün de adetsa eski çağların tarihini nesillere anlatıyor.

Onun hemen yanında Etnograf Müzesi var. Etnografya Müzesi (Argir Kuyumcuoğlu’nun evi)- her biri 570 metre kare üzerine yapılmış, 4 katlı iki büyük salon, 12 odalı ve 130 pencereli bir Filibe barok tarzına ait benzeri olmayan mimari eser.

1917 yılında Kuyumcuoğlu’nun evi Etnografya müzesi olarak halka kapılarını açmış. Giysiler, el işleri, ev aletleri, resimler, o dönemin hayatını canlandırıyor bizler için. Büyük bahçesi var, her yıl oda müziği festivali düzenleniliyor burada. Müze sorumlusu Sonya Semercieva turisler için bilgi veriyor:
“Çağdaş Avrupa Müzesi şartlarına uymaya çalışıyoruz. Burasaı sadece eşyaların düzenlendiği ve sergilendiği bir yer değil. Müze bir eğitim kurumu olarak da algılanmalı. Uygulamalı sanatlar ve enteresan girişimlere sahne oluyor müze. Halk zanaatları, halk ustaları, folklor çalışmaları, tipi Filibe çarşısı örneklemeleri gibi çalışmalarımız var. Turistler, eski teknolojiyle yapılan usta işleri görebilir, el işi ustalarımızdan iş öğrenebilir. Tam eski bir atmosferi aktarmaya çalışıyoruz. Turistlere de bu atölyelere katılabilir”.

Eski kaldırım sokaklardan tırmanırken, eğer yorulursanız, küçük kafeteryalardan birinde bir kahveyle soluk alabilirsiniz. Eski şehrin dar sokaklarından biri Antik Tiyatro’ya giden yoldur. Oradan şehri kuşbakışı izleyebilir, hele de yıldızlı bir akşam ise, romantik bir manzara sizi büyüleyecektir.

“Eski Şehir” Enstitüsünde turistik rehber Tatyana Yordanova Antik Tiyatro’nun sanatsal hayatıyla ilgili bazı noktaları aktardı:
“Plovdiv’de Antik Tiyatro kültürel ve tarihi dokuyla günümüz şehri ortamıyla bütünleşmesine güzel bir örnek. Bu faal bir tiyatro. Akdeniz’de Türkiye’de benzeri Antik Tiyatrolar var, fakat günümüzde açık olan ve sahneleri kullanılan antik tiyatroların sayısı oldukça azdır. Burada ilkbahardan itibaren kültürel etkinlikler başlıyor, konserler ve tiyatro temsilleri yapılıyor. Her sene 15 Haziran- 5 Temmuz arasında Verdi Festivali düzenleniyor”.

Şehirde müzikli şadırvanlar da aşıkların uğrak yeri. Renk, ışık ve ses uyumuyla fışkıran su, insanı tekrar Plovdiv’i ziyaret etmeye çağırıyor adeta. Plovdiv de konuklarını açık kucakla bekliyor!

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS