Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Haziran 2019
HABERLER » Kırcaali
Kadir Geceniz Mübarek Olsun!

Kadir Geceniz Mübarek Olsun!

03 Ağustos 2013

Muhterem Kardeşlerim!

Ramazan ayının son günlerini ihya ederken, heyecanlarımız doruk noktaya tırmanıyor...ve nitekim Kur’ani ifadeyle “1000 aydan daha hayırlı bir geceyi” idrak etmek – gönül dünyamıza misafir etmek durumundayız!

İslam tarihinde ilk idrak edilen Kadir gecesi, Hz. Muhammed’in (s.a.s) 40 yaşında olduğu,hira marasında yalvarış ve yakarışta bulunduğu bir geceydi...kendisine Nübüvvet’in ( Peygamberliğin), O’nun (s.a.s) şahsında da Ümmetine hayat Kitabı “Kur’an-ı Kerim”in verildiği, ilahi lütuflarla donatıldığı müstesna bir gece...

İhyasıyla alakalı Efendimiz (s.a.s) “ Kadir gecesini, ramazanın son on gününde arayın (ibadetinizi yoğunlaştırın) buyurarak, bizzat kendileri de son on günde “ İtikaf” a girerlerdi.
Bu gece kadir gecesidir! Müminlerin Kader gecesi! Kur’an ile buluştukları, ve böylelikle cehaletin karanlığından, ilmin ve Kur’anın Nuruna yöneldikleri, İmanı kamil ve İnsanı Kamil mertebelerine ulaştıkları bir Kandil gecesi, insanın hayatını kapsayacak nitelikte bir gece ( 80 küsür yıla tekabül eden bir gece).

Efendimizin virdi zeban edindikleri dualarından biri de “ Allah’ım Kalbimizdeki şüpheleri gider,Kaderi tayin eden sensin,bizlerin de kaderini rızan istikametinde şekillendir ve Daim eyle”

Kadir gecesiyle ilgili edilecek duayı Aişe Annemiz, Peygamberimizden şöyle naklederler “ Allah’ım sen affedicisin, Affı seversin bizi de Affeyle” .

Beşer, şaşar derler- her birimizin ayrı ayrı hata ve günhaları var! Onları gizlemek değil! Onlarla alakalı Yüce Allah’ın Affını ve Merhametini aramak durumundayız “ Allah’ım azabından Affına, kahrından lütfuna sığınıyoruz” dualarıyla. Ayrıca hata ve günahlarımızdan pişmanlık duyarak, bir daha işlememek üzere karar kılmak durumundayız...bundan dolayıdır ki Kadir gecesi, değişim gecesidir! Hata ve günahlardan, sıyrılarak, manevi bir iklime, aklı selim ile sağlıklı adım atma gecesidir- Kadir gecesi!

Kırcaalimizde, Kadir gecesinin iklimine bizleri “Sakal-ı Şerif” ziyareti de bir manada hazırlar durumdadır! Öğlen namazına müteakip, yapılan hatim ( Mukabele) duası, getirilen Salatü Selamlar, verilen vaazu nasihatler ile ... Peygamberimizin mübarek bedenlerinden bir güzide hatıra olan “ Sakal-ı Şerif” duygu yüklü anlarla ziyaret edilir.....

Mevlam Kur’anın Nuru, Hz. Peygamberin ahlakıyla ahlaklandırsın, rızasına uygun hareket etmeyi nasip eylesin...her gecemizi Kadir gecesi gibi ihya etmede muvaffak kılsın.

İnsanlığı hırstan, hased ve kibirden muhafaza eylesin. “İnsan” kılsın. Değerleriyle, irfan ve erdemiyle...

Beyhan Mehmet
Kircaali üftüsü

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2252


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR



 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR



All Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS