Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Türklerinin meşalesi Nuri Turgut Adalı, ölümünün 9. yılında anıldı

Bulgaristan Türklerinin meşalesi Nuri Turgut Adalı, ölümünün 9. yılında anıldı

05 Ağustos 2013

Bugün onlarca siyaset adamı, aydın ve yakınları Bulgaristan Türklerinin meşalesi merhum şair Nuri Turgut Adalı’yı ölümünün 9. yılında doğup büyüdüğü Kirkovo’nun Ostrovåts (Adaköy) köyünde bulunan mezarı başında andılar.

Yapılan anma töreninde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, HÖH Kırcaali milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrullah ve Mustafa Ahmet, Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hsan Azis, Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan, Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif, Kırcaali Vali Yardımcısı Musa Yusuf, Kırcaali İl Boaşkanı ve Cebel (Şeyh Cuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH Gençlik Kolları İl Teşkilatı Başkanı Bayram Bayram hazır bulundular. Törene Nuri Adalı’nın Ostrovets’de yaşayan oğlu Fikret Adalı, Kırcaali İlinden Siyasi Tutuklular Vakfı Başkanı Halil Rasim, eski HÖH Milletvekili Ahmet Hüseyin, bölgeden belediye başkanları ve parti liderleri de katıldılar.

Ruşen Riza yaptığı konuşmada, “Nuri Adalı, 1945-1989 yılları arasında komünizm rejimi sırasında ülkede yaşayan Müslümanların hak ve özgürlüklerini koruma mücadelesinde Bulgaristan Türkleri için bir ışıktır. Bizler bugün serbestçe Anadilimizi konuşup okumayı, dinimizi yaşamayı, bizi temsil eden bakanlar olmasını istediğimizi rahatça söyleyebiliriz, fakat Nuri Adalı bunu Todor Jivkov’un totaliter rejimi sırasında söyleyebildi ve bunun için de o her birimizde yaşamaya devam etmelidir” dedi.

Adaköyü’nden 80 yaşındaki Üseyin Turgutoğlu merhumun kısaca hayat hikayesini anlattı. O, “Nuri Adalı hiçbir zaman unutulmayacak. Nesillere miras bıraktığı şiirlerle daima hafızalarda yaşayacak” diye belirtti.

Gözlerinden akan yaşları tutamayan Kırcaali İlinden Siyasi Tutuklular Vakfı Başkanı Halil Rasim, Nuri Adalı ile tam 7 yıl birlikte yattıkları Stara Zagora (Eski Zara) Hapishanesi’nden hatıralar paylaştı. Halil Rasim, “Nuri Adalı, büyük ve değerli bir adamdı. Daima bizleri destekledi, yol gösterdi. Babamız gibiydi” diye kaydetti.

Çelenk sunulması ve ardından 1 dakikalık saygı duruşundan sonra Adaköy imamı İsmail Çaylak merhumun kabri başında dua okudu.

Anma töreni HÖH Kirkovo İlçe Teşkilatı tarafından organize edildi.

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Adaköy’de dünyaya geliyor. Fotinovo (Çakırlı) köyü okulunda eğitimini bitirince babası onu Şumnu Nüvvab Medresesi’ne yazdırıyor. Burada 3 yıl eğitim gördükten sonra çok etkin ve sivri zekalı bir Turancı olduğu için okuldan uzaklaştırılıyor. Totaliter dönemde şair, 23 yılını hapis, sürgün ve Belene’de geçiriyor.

Ülkede Müslümanların haklarını koruma mücadelesi verdiği için Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela'sı olarak adlandırılır.

Eski Zara Hapishanesi’nde kaleme aldığı Gönül İster Ki... şiirinin bir dörtlüğünde yakınlarına şöyle vasiyette bulunuyor:

Ben göçerken bu felekten siz dökmeyin gözyaşı
Seve seve koyun kabre gün görmeyen bu nâşı...
Belki kabrim de bulunmaz bu vahşet ülkesinde!
Gönül ister kabrim olsun bir ağaç gölgesinde!...

Nuri Adalı 1989 yılında Bulgaristan’dan zorunlu olarak Türkiye’ye göç ettiriliyor. Uzun yıllar Bursa BAL-GÖÇ Derneği’nin genel sekreterliğini yapıyor. 2004 yılında hayata gözlerini yumuyor. Bursa’da Görükle’de Nuri Adalı’nın adını taşıyan bir park bulunuyor.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS