Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Temmuz 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Bölge Müftüsü’nün Bayram Mesajı

Kırcaali Bölge Müftüsü’nün Bayram Mesajı

08 Ağustos 2013

Muhterem Kardeşlerim!

Kutlu misafir,Lütuf ayı, evveli Rahmet, ortası mağfiret ve son on günü cehennemden azat olan, bütün güzellikleri ihtiva eden 11 ayın sultanı, güzide ay “ Şehri Ramazan”ı kalbimizin derinliklerinde hissettiğimiz derin hüzün ile uğurluyoruz...

Yüreğimize su serpen olgu ise, hemen akabinde müminlere lütfedilen “ Bayram”ın neş’esi ve saadetidir. Yüce Allah’ın salih kullarına yönelik lütfettiği müstesna zaman dilimi Bayram! Binaen aleyh, bir “Kameri” ay boyunca, oruç tutarak adeta melekleşen ve fakr-u zaruret içinde yaşayan vatandaşların halini yaşayarak hakiki derecede hisseden böylelikle Zekat ve Fıtır sadakaları sayesinde “ Yardımlaşma ve dayanışma “ çerçevesinde ihtiyacı olanlara “ Allah Adına” yardım elini uzatan! Yüreğini kur’anın nuruyla berraklaştıran! Kur’anı hayat kitabı kılan! Teravih ve teheccüt ( Gece ) namazlarıyla nafile namazlarını arttıran, evini “ İftar” davetiyeleri oluşturarak dost ve garibanlara açan, içindeki “ Hırs ve hased”i tezkiye eden ve böylelikle islam şuurunu iz’an eden müminlere Yüce Allah mükafat olarak dünyada Bayram, sonuz Ahiret alemde ise Rıza-i bari ve Cennet bahşedecektir.

Ramazan ayının yaz dönemine tekabül etmesi ile, adeta yaz kur’an kursları ile Kur’an ayı ramazan bir bütünü teşkil ediyor idi..tatil olgusunun da, eğitim ile daha verimli ve feyizli olduğunu, erdem ve saygınlığın her şeyden evla olduğunu, çocuklarımıza ise bu güzelliğin Yaz Kur’an kursları sayesinde verildiğini müşahede ettik! Ve inşallah Milli “Temel Dini Bilgiler” Yarışması 07-08.09.13 tarihinde Sofya’da yapılacak, Müftülüğümüz de bu Musabakaya temsilciler gönderecek!

Ramazan Ayında diğer önemli kampanya Başmüftülüğümüzün organize ettiği “ İslam Eğitimine “ destek mahiyetindeki kampanyadır. Bu doğurultuda bütün camiilerimizde ramazan ayının son haftasında yardımlar toplandı...hayırseverlerden Allah Razı olsun, yardımcı olamk isteyenler Bu kampanyaya Bölge Müftülükleri veya camii dernekleri vasıtyasıyla halen yardımcı olabilirler. Yardımlar hassas bir biçimde “İmam Hatip liselerimizin bazı ihtiyaçlarını gidermek, yaz kur’an kurslarında öğretmenlik yapan hocalarımıza hediye takdir etmek, basın yayın faaliyetleri, seçmeli din dersi öğretmenlerine maaş temini...” olarak değerlendirilir.

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve son on günü cehennemden azat kılan ramazan ayını Lütfeden Cenab-ı Hak, bizlere bir de müstesna bir misafir daha sağlıyor Bin Aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi”
Kırcaalimizde, Kadir gecesinin iklimine bizleri “Sakal-ı Şerif” ziyareti de bir manada hazırlar durumdaydı! Öğlen namazına müteakip, yapılan hatim ( Mukabele) duası, getirilen Salatü Selamlar, verilen vaazu nasihatler ile ... Peygamberimizin mübarek bedenlerinden bir güzide hatıra olan “ Sakal-ı Şerif” duygu yüklü anlarla ziyaret edildi.....

Ve derken “ Ramazan ayının faziletine inanarak ve mükafatını Yüce Allah’tan umarak ramazan ayını ikame eden – ibadet ve taatle geçirenler için Kainatın efendisi günahların tamamı bağışlanır müjdesini veriyor”! Mevlam bizleri de Arınanlardan eylesin!

Beşer, şaşar derler- her birimizin ayrı ayrı hata ve günhaları var! Onları gizlemek değil! Onlarla alakalı Yüce Allah’ın Affını ve Merhametini aramak durumundayız “ Allah’ım azabından Affına, kahrından lütfuna sığınıyoruz” dualarıyla. Ayrıca hata ve günahlarımızdan pişmanlık duyarak, bir daha işlememek üzere karar kılmak durumundayız...bundan dolayıdır ki Bayram günleri, adeta değişim günleridir!

Unutmamak gerekir ki, en hayırlı amel “ Az da olsa devamlı olandır”. İbadetler zamana bağlı olarak ifa edilirler. Kurban bayramı günlerinde kurban kesilir, ramazan’da oruç tutulur, beş vakit namazın imsakiyesi bellidir vs...

Öyleyse mevlam “ Büyük randevu tahakkuk edinceye dek ( ölüm gelinceye kadar) rabbine Kulluk et” buyurur!
Mevlam Kur’anın Nuru, Hz. Peygamberin ahlakıyla ahlaklandırsın, rızasına uygun hareket etmeyi nasip eylesin...her gecemizi Kadir gecesi gibi ihya etmede muvaffak kılsın.

İnsanlığı hırstan, hased ve kibirden muhafaza eylesin. “İnsan” kılsın. Değerleriyle, irfan ve erdemiyle...

Dua ile Beyhan Mehmed

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2549


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Tarafsız 2013-08-08 06:15:30
Kırcaali Haber ziyaretçilerin bayramını en içten dileklerimle kutlarım, bayramınız mubarek olsun
Deliorman 2013-08-10 11:18:39
Bayramımız mübarek olsun.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS