Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Temmuz 2019
HABERLER » Kırcaali
Bekir Bozdağ: 'Bulgaristan’daki soydaşlarımızı köprü olarak görüyoruz'

Bekir Bozdağ: 'Bulgaristan’daki soydaşlarımızı köprü olarak görüyoruz'

07 Ağustos 2013

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Biz Bulgaristan'daki soydaşlarımızı ikili ilişkiler için bir köprü, bir sigorta, bir güvence olarak görüyoruz" dedi.

Bulgaristan'a üç gün çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere gelen Bozdağ, Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı ülkenin doğusundaki bölgelerde coşkuyla karşılandı. Dereköy'ün karşısındaki Malko Tırnovo Gümrük Kapısı'ndan öğle saatlerinde karayoluyla ülkeye giriş yapan Bozdağ, ziyaretinin ilk gününde 460 kilometre yol kat etti.

Bozdağ, ilk uğrak yeri Burgaz kentine yakın Kiremitle (Lülyakovo) köyünde muhtar Niyazi Ali Hasan ve vatandaşlarca karşılandı. Yerel kıyafetli halk oyunu ekibi Bozdağ'a şeker ikram etti, gösteri sundu.

Köylülerle tek tek tokalaşan Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini söyledi.
"İftarda, teravihte, bayramda beraber olalım" diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Buraya geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sizleri gönülden tebrik ediyorum. Türkiye ve Bulgaristan, iki dost ve komşu ülke olarak aralarındaki siyasi, sosyal ve kültürel bağları çok güçlüdür. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da iyiye gideceğine samimiyetle inanıyoruz. Bu yüzden işadamlarımızın da buraya yatırım yapmalarını teşvik ediyoruz."

Bozdağ, "Türkiye, ekonomisi, siyaseti ve hukuki yapısıyla dünyanın en güçlü ülkelerin arasında yer alıyor. Dünyanın başarılarını gıptayla izlediği ülkelerden biridir" dedi.
Bulgaristan'daki soydaşlara verilen önemi de dile getiren Bozdağ, şunları söyledi:
"Biz Bulgaristan'daki soydaşlarımızı ikili ilişkiler için bir köprü, bir sigorta, bir güvence olarak görüyoruz. Her zaman Türkiye'deki kardeşlerinizin kalbi sizinle atar. Dünyanın her yerinde bir dostumuz, bir akrabamız varsa onun iyiliği bizim de iyiliğimizdir, derdi bizim de derdimizdir. Burada üzülen kardeşlerimiz varsa, Türkiye'de 76 milyon onlarla üzülür. Nerede bir soydaş, bir akraba varsa Türkiye de orada vardır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da yurtdışındaki soydaşlara büyük değer verdiğinin altını çizen Bozdağ, "Bulgaristan'a onun selamlarını da getirirken, biz de buraya gelip son teravih ve son iki iftarı sizlerle geçireceğiz" diye konuştu.

Kiremitli'nin Osmanlı döneminde inşa edilen ancak 1951 yılında bir yangında ciddi hasar gördükten sonra neredeyse yaniden yapılan Merkez Camisi'ni de ziyaret eden Bozdağ, imam Osman Hacı'ya bir Kur'an-ı Kerim hediye etti.

Bu arada köylüler, Başbakan Yardımcısı Bozdağ için kurban kesmek istediler. Jestlerine büyük değer verdiğini belirten Bozdağ, "Bağışlayın" diyerek teşşekkür etti. Bozdağ ile hatıra fotoğrafı çektiren Kiremitliler, karanfil ve karpuz hediye etti.

Şumnu ziyareti

Bozdağ, daha sonra Şumnu şehrine geçti ve tarihi Tombul Cami ve Nüvvab İmam Hatip Lisesi'nde incelemelerde bulundu.

Onarıma ihtiyacı olan dev kurşun kubbesini taşıyan inşaat iskelelerin arasında caminin iç kısmını ziyaret eden Bozdağ, imam Mesut Mehmedov'dan tarihi eserin 2005 yılından beri bu halde olduğunu öğrenice, üzüldüğünü ifade etti.

Daha sonra caminin karşısında bulunan Nüvvab İmam Hatip Lisesi'ne geçen Bozdağ, okulun şeref defterini imzaladı. Okul Müdürü Şerif Hüsnü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TİKA'nın yardımıyla okul binasının yanında öğrencilere yeni bir yurt binası inşa edildiğini bildirdi. Binanın 9 ay gibi kısa bir sürede inşa edilerek, ekimde hizmete açılması bekleniyor.

Bayrampaşa Belediyesi'nin iftarı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, daha sonra Siliste şehrine bağlı Glavinitza köyüne gelerek, Bayrampaşa Belediyesi'nin "Bereket Kervanı" aracılığıyla düzenlediği iftar programına katıldı.

İftar dolayısıyla stadyumu dolduran soydaşlar, Bozdağ'ı ayakta alkışladı. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, burada yaptığı konuşmada, Müslümanlara kucak açan Bereket Kervanı'nın Balkanlar'da 9 ülkede dev bir organizasyonla bir ay boyunca iftar verdiğini bildirdi.

Bekir Bozdağ da Bulgaristan Türklerinin dil, kültür ve dinlerine büyük bir özenle sarılmaları gerektiğini hatırlattı.

Her vatandaşın, yaşadığı ülkenin konuştuğu resmi dilini mükemmel bir şekilde bilmesi gerektiğine vurgu yapan Bozdağ, bunu yanında Bulgaristan Türklerinin ana dili olan Türkçe'yi de öğrenmek ve bilmek zorunda olduklarıın söyledi.

Bozdağ, "Türkçe'yi de asla ihmal etmemeliyiz. Bulgarca konuştuğunuz kadar İstanbul Türkçesi'ni de konuşabilmelisiniz. Çocuklarımıza mutlaka Türkçe öğretmeliyiz. Yavrularımız çift kanatlı olsunlar. Hem Bulgarca hem Türkçe bilirlerse onlar iki hazine sahibi olacaklar" diye konuştu.

Bekir Bozdağ, dinin önemeni vurgularken, "Din, bizi biz yapan çeşme ve pınarlardan bir tanesidir. Doya doya içeceğiz. Kültürümüzü de muhafaza edersek, daha güçlü ve başarılı olacağız" ifadesini kullandı.

Ramazanın Bulgaristan, Türkiye ve daha birçok ülkede mutlu ve huzurlu geçtiğini de belirten Bozdağ, Suriye ve Mısır'da ise kan döküldüğünü anımsattı. Bozdağ, "İnsanlar öldürme ve kötülükte yarış yapacaklarına, iyilikte yarış yapsınlar. Türkiye, dünyanın hiçbir yerde kan dökülmesini, bunalım yaşanmasını istemez" diye konuştu.

İftar programı Filibe doğumlu olduğunu açıklayan şarkıcı Hakan Peker'in konseriyle devam etti.

Bozdağ ve beraberindeki heyet, ziyaretin ilk gün programını Rusçuk şehrine ulaşarak tamamladı.

Bugün Plevne ve Filibe bölgesinde bulunacak Bozdağ, yarın bayram namazını Filibe'nin Muradiye Camisi'nde kılacak. Bozdağ, Bulgaristan'daki temas ve incelemelerini tamamlamadan önce Türklerin yoğun yaşadığı Kırcaali ve Mestanlı şehirlerindeki soydaşlarla da bayramlaşacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Ziyaretci sayısı: 3489


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Soydaş 2013-08-07 13:00:45
Hoşgeldiniz sayın Bakanımız. Sefalar getirdiniz. Büyük Türkiye'nin Bakanı olarak başımızın üstünde yeriniz var. Ancak size bir ricamız olacak. Bulgaristan Türklerini bölmeyin. Hangi partiye isterlerse ona oyunu versinler. Bizi Türk olduğumuz için sevin sayın.
karanfil 2013-08-07 13:07:04
Soydaş a katılıyorum bizi bölmeyin.Lütfi mestan mafya babası gibi ortada dolaşmaktan vazgeçsin gönül köprüsü kursun vitoşa sarayına kendini kapatıp sefa sürmesin,bu saatten sonra gece gündüz çalışması ekip kurup proje üstüne proje önerge bildirge hazırlasınlar
lütfi mestan ve ekibi son derece kopukluk var samimiyet sıcak ortam yok .
gönül köprulerini kurmakta geç kalıyorlar ağızları laf yapmıyor yapmıyor yapmıyor.........işte gün gelir biri yapıverir
Tarafsız 2013-08-07 13:37:44
'' ağızları laf yapmıyor yapmıyor yapmıyor'' demek doğru değil bence. l. mestan bg. parlementosunun en iyi hatiplerinden (orator) biri bence. ağızlar çok laf yapıyo ama boş laflar yapıyor.

bırakın bu bölünme paranoyalarını, kimse kimseyi böldüğü yok. kasabanın tek bakkalı olursan istediğin fiyatı çekersin müşterine. bazı şeylerin düzgün gitmesi için rekabet şart. korman ve kasım dal'ı cesaretlerinden dolayı kutluyorum, kendi menfaatlerini hiçe sayarak bg. türlerinin menfaatini öne çıkardıkları için.
Soydaş 2013-08-07 13:43:20
Kardeş ben başka parti olmasın demiyorum. Tabi ki olsun. Ben mesela her zaman oyumu BSP ye veriyorum. Ben şimdi Kasim'den daha mı az Türk'üm. Bölünme demek sadece Kasim Dal ile görüşüp diğer soydaşları hiç saymaktır. Saygılar.
Tarafsız 2013-08-07 13:48:17
arkadaşım sen buluttan nem kapmışsın, işin çok zor, sana bayola falan da iyi gelmez.
Salih 2013-08-07 13:58:21
Kasim Dal Bulgaristan Türklerinin tek Lideridir. Kendisine desteğimiz tamdır. Temiz ve mert bir Türktür.
karanfil 2013-08-07 14:18:19
Zaten kendi çıkarlarını değil halkın çıkarlarını korumak doğru olandır.L.mestan bizden uzak dursun sonra doğan hiç yaklaşmasın.Bugune kadar onlar türklerden türkiyeden kaçtı.Bayramda halkın arasına giremeyecekler göreceksiniz belki çhestito bayram dediklerini duyabilirsiniz.
karanfil 2013-08-07 14:33:56
Sayın bozdağ bayramı bulgaristanda türklerle geçirmeniz bizlere, şeref verdi.Tarihte ilk defa devllet adamı tarafından bayram ziyareti gerçekleşmiş bulunuyor çocukların sevinci özgüveni sayenizde pekişiyor allah sizden razı olsun.
Dps denilen parti bugüne kadar halkın arasına girip bayramlaşma gibi bir düşüncesi davranışı olmamış . DPS Genelde yeni yıl kutlamalarında da daha aktifTİR masa kurup yiyip içiyorlar
Tarafsız 2013-08-07 15:06:25
''karanfil 2013-08-07 14:33:56''

kuffallı, böyle yazarak burda yazan bazı arkadaşların ''istiklal mahkemeleri geri gielsin'' iştahını kabartıyon. resmen asker kaçağı muamelesi görecen.
TOSCALI 2013-08-07 18:16:12
Turkiye basbakaninin yardimcisi bayramini BG de geciriyor bu Turkiyenin bize verdigi onemi gosteriyor . Oteki partilerden yillardir gelen yok .sayin Bozdagin ziyaretinden onur duydum Kj ya gelecek olmasi da ayri bir gurur verici bir olay..
Perperek Der ki... 2013-08-07 23:12:05
"Biz Bulgaristan'daki soydaşlarımızı ikili ilişkiler için bir köprü, bir sigorta, bir güvence olarak görüyoruz"
______________________________________

Tüm balıklara Ajda ablamızdan gelsin...
http://www.youtube.com/watch?v=jwMzqZnnW88&html5=1
Salim Vatansever 2013-08-08 00:00:17
Türkiyede korkunç bir suç işlediler ne yüzle karşımıza geliyorlar. Gelmesinler istemiyoruz.
TOSCALI 2013-08-08 14:26:39
Ne suc islemisler soyle de herkes bilsin ....bir sikayetin varsa gezi parki seni bekliyor gelmesin derken soyadindanda mi utanmadin. ? Senin adamlarin nerde gezi parkini birakip ta biraz buralara da gelsinler ama seninkiler gelemezler degil mi cunku onlar silivride .soy adi vatanseer kendisi ergenekoncu
toscali 2013-08-08 22:59:33
Pust babaydi it oglu it :)
Salim Vatansever 2013-08-09 08:49:09
Silivride yaptıkları neydi, insanlık suçu işlemedilermi. Kahrolsun zalimler.
TOSCALI 2013-08-09 10:12:18
Kahrolsun zalimler....

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS